Orlen porządkuje koncesje po fuzjach

PKN Orlen bierze się do łączenia aktywów przejętych firm. W pierwszej kolejności spółka będzie integrować aktywa wydobywcze w kraju i w Norwegii.

Publikacja: 03.11.2022 03:00

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział, że firma będzie budować silny sektor wydobycia ropy i

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział, że firma będzie budować silny sektor wydobycia ropy i gazu, zwiększając inwestycje

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Do Krajowego Rejestru Sądowego wpisano połączenie PKN Orlen ze spółką Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, podwyższenie kapitału zakładowego oraz zmiany w statucie Orlenu. Oznacza to symboliczny koniec PGNiG jako samodzielnego bytu – ale proces łączenia spółek będzie trwał do końca 2023 r. To druga surowcowa spółka po Lotosie przejęta przez Orlen.

Najpierw wydobycie

Obajtek zapowiedział, że w pierwszej kolejności proces łączenia i bilansowania spółka rozpoczyna od wydobycia w Polsce i w Norwegii. – Będziemy budować silny upstream, zwiększając środki na inwestycje także poza granicami kraju. Chcielibyśmy zakończyć cały proces łączenia w przyszłym roku – wskazał.

Jak ma to wyglądać w sektorze wydobywczym? Integracja krajowych aktywów wydobywczych trzech spółek będzie bazować na firmie SPV8. To spółka córka PGNiG zarejestrowana rok temu. Aktywa w Norwegii zaś będą integrowane na bazie PGNiG Upstream Norway, spółki PGNiG, która posiada w Norwegii obecnie 62 koncesje wydobywcze. Przed spółką będzie teraz integracja koncesji Lotosu, gdzie norweska spółka tej grupy – Lotos Norge – ma na Szelfie Norweskim 34 koncesje. Proces ten ma zająć pół roku. Co z aktywami PGNiG w Pakistanie, Lotosu na Litwie? Spółka opracowuje pomysł na ich integrację.

Co z PGNiG?

Czy ten brand zniknie z rynku? Otóż nie, przynajmniej do czasu zakończenia integracji. Nowa nazwa to Oddział Centralny PGNiG w Warszawie PKN Orlen. W ramach PKN Orlen pod prezesem spółki będzie nieformalny zespół nadzorujący PGNiG, należący do PKN Orlen. Strukturą i oddziałami PGNiG będzie zarządzać centrala PGNiG. Struktura podziału departamentów zostanie w centrali PGNiG. Spółki celowe PGNiG będą poza tą centralą, ale pod pieczą wspominanego zespołu – i będą wcielane do Orlenu jak np. PGNiG OD. W ramach prac nad integracją spółki te jednak mają być włączane w struktury Orlenu. Za integrację PGNiG i samą centralę będzie odpowiadać Iwona Waksmundzka-Olejniczak, do niedawna prezes PGNiG, a obecnie członek zarządu Orlenu. Los centrali PGNiG po pełnej integracji nie jest znany.

Spadająca wartość

Wartość samego PKN Orlen spadła od początku roku o prawie 20 proc. Zdaniem Michała Kozaka z DM Trigon ten wynik należy analizować razem z otoczeniem rynkowym. – Rynek wycenia w ten sposób ryzyko, ryzyko inwestowania nie tyle w Orlen, co w cały nasz region sąsiadujący z wojną w Ukrainie. Wyniki firmy zaskakują jednak na plus, co jest rezultatem świetnych marż. Mamy wysokie ceny gazu, ropy, rekordowe marże rafineryjne, co przy osłabieniu złotego pozytywnie przekłada się na wyniki w wydobyciu i rafinacji – powiedział analityk.

Pytany o spadającą kapitalizację, Obajtek wskazał, że w dużym stopniu jest ona pod wpływem wojny w Ukrainie. Końca konfliktu nie widać, więc i przyszła wycena pozostaje wielką niewiadomą.

Do Krajowego Rejestru Sądowego wpisano połączenie PKN Orlen ze spółką Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, podwyższenie kapitału zakładowego oraz zmiany w statucie Orlenu. Oznacza to symboliczny koniec PGNiG jako samodzielnego bytu – ale proces łączenia spółek będzie trwał do końca 2023 r. To druga surowcowa spółka po Lotosie przejęta przez Orlen.

Najpierw wydobycie

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Paliwa
Orlen prosi o niekolportowanie fakenewsów. A posłowie PiS tankują ile się da
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
energia
Jacek Krawiec: Orlen sztucznie zaniża ceny paliw. To mu szkodzi
energia
Tak Orlen ukrywa braki benzyny. Wyciekła tajna instrukcja dla stacji paliw
Paliwa
Sasin: Ceny paliw w Polsce będą najniższe w Europie, jeśli PiS będzie rządziło
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Paliwa
Orlen apeluje, aby nie kupować paliwa na zapas. Ceny przekroczyły ważną granicę
Paliwa
Na stacjach benzynowych zaczyna brakować paliwa. Nie zatankujesz, ile chcesz