Zamieszanie wokół TotalEnergies. Francuzi wciąż nie wycofali się z Rosji?

Le Monde, który oskarżył francuskiego giganta energetycznego o udział w produkcji paliwa do rosyjskich myśliwców niszczących Ukrainę, twierdzi, że TotalEnergies, pomimo deklaracji, nie wycofał się z Rosji i nie odrzucił zarobionej na zbrodniczej wojnie rosyjskiej dywidendy.

Publikacja: 29.08.2022 14:09

Zamieszanie wokół TotalEnergies. Francuzi wciąż nie wycofali się z Rosji?

Foto: Adobe Stock

W piątek Novatek potwierdził, że kupił od TotalEnergies 49 proc. udziałów w spółce jv Terneftegaz. „W wyniku tej transakcji Novatek będzie właścicielem 100 proc. Terneftegaz” – podała rosyjska firma w oświadczeniu.

Wcześniej francuski Le Monde napisał, że TotalEnergies zajmuje się dostarczaniem kondensatu gazowego do produkcji paliwa do silników odrzutowych, które to paliwo mogłoby być wykorzystane przez rosyjskie wojsko na Ukrainie, m.in. do ataków na Mariupol, gdzie zginęły setki cywilów. Według gazety mówimy o kondensacie firmy Terneftegaz.

Od 2015 roku Terneftegaz prowadzi produkcję na polu gazowo-kondensatowym Termokarstowoje znajdującym się w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym. Porozumienie o utworzeniu tego joint venture z francuskim TotalEnergies (dawniej Total) zostało osiągnięte w 2009 roku. Było to pierwsze wspólne przedsięwzięcie z francuską firmą, oznaczające strategiczne partnerstwo Novateku z Total.

Czytaj więcej

Francuzi skończyli biznes z Rosją; fala krytyki pomogła

TotalEnergies zaprzeczył tym raportom, a także opublikował wyjaśnienia otrzymane od Novatek. Rosjanie napisali, że „niestabilny kondensat gazowy ze złoża Termokarstowoje jest wysyłany do zakładów Purowskij w celu stabilizacji. Następnie już stabilny kondensat trafia do kompleksu w Ust-Ługa (zakłady i port pod Petersburgiem – red.) i jest przetwarzany na lekką i ciężką benzynę, naftę, olej napędowy i olej opałowy. Wyprodukowane tam paliwo lotnicze jest w całości eksportowane i nie posiada nawet certyfikatu niezbędnego do sprzedaży na terenie Federacji Rosyjskiej”.

Otwartym pozostaje pytanie, co z pozostałymi aktywami francuskiego koncernu w Rosji. TotalEnergies, oprócz Novateku miał udziały w zakładach skraplania gazu na Półwyspie Jamalskim - Jamał LNG, Arctic LNG 2, terminalach przeładunkowych w Murmańsku i Kamczatce.

Nie wiadomo też, co będzie z dywidendą (ok. 440 mln euro wg PAP), która przypadła Total po decyzji Novateku o wypłacie dywidendy za pierwsze półroczne tego roku. Zwyczajowo koncern płaci dywidendę za rok działalności. Teraz tłumaczy posunięcie bardzo dużymi zyskami i przeznacza na wypłatę 136,634 mld rubli. Tak więc kwota dywidend na jedną akcję zwykłą wyniesie 45,00 rubli (0,74 dol.).

Czytaj więcej

Francuski koncern: Nie produkujemy paliwa do rosyjskich myśliwców

„Lista osób uprawnionych do udziału w nadzwyczajnym zgromadzeniu wspólników zostanie ustalona na dzień 5 września 2022 r. Zaleca się sporządzenie listy osób uprawnionych do dywidendy do 9 października 2022 r.”.

Nowy cykl redakcyjny

Rowerowa Koalicja
Rzeczpospolitej

Czytaj więcej

Le Monde uważa, że Total nie zrezygnuje z krwawych rosyjskich pieniędzy. Może to być rodzaj „finansowej zachęty” dla francuskiego koncernu do dalszej współpracy z Rosjanami. Według RIA Nowosti Francuzi spisali już na straty aktywa w Novatek i Arctic LNG 2 na łączną kwotę prawie 7,6 mld dol. TotalEnergies nie komentuje sprawy dywidendy.

Paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Paliwa
Polska branża paliwowa szykuje się na różne scenariusze
Paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. „Utrata bezpieczeństwa energetycznego”
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne