Jak wynika z obliczeń PKN Orlen, od 1 lutego stawki VAT na paliwa z 23 proc. do 8 proc., ceny benzyny i oleju napędowego na stacjach własnych Orlen obniżyły się średnio o ponad 70 groszy za litr.

Zdaniem Premiera Mateusza Morawieckiego rosnące ceny to efekt kryzysu związanego z COVID-19, Gazpromu, a także — jak się wyraził — „nieodpowiedzialnej polityki UE”. Jego zdaniem obniżka cen paliw jest kluczowa do walki z inflacją. — Przekładają się one na koszty transportu i są uwzględniane w cenach wielu produktów — wskazał.

Czytaj więcej

VAT na żywność i paliwa idzie w dół. Ceny? Kto wie

Prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek podkreślił, że ceny paliw w Polsce są obecnie najniższe w Unii Europejskiej. (…). — Staramy się przenosić to na rynek poprzez ceny hurtowe i stacje Orlen na mikrorynkach. Sądzę, że nasza konkurencja też zaimplementuje te ceny. Robimy wszystko przez działania optymalizacyjne, żeby te ceny mogły się utrzymać — powiedział Daniel Obajtek podczas briefingu prasowego razem z Premierem. Średnia cena benzyny to dziś 5,19, oleju napędowego 5,24 zł za litr.

Pod koniec stycznia tego roku, prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, której celem jest czasowe - od 1 lutego do 31 lipca - obniżenie do 0 proc. stawek podatku VAT m.in. na żywność i gaz oraz do 8 proc. - na paliwa. Nowelizacja ustawy przedłuża także termin obowiązywania obniżki VAT na energię elektryczną i na ciepło do 5 proc. do końca lipca.