PKN Orlen importuje coraz więcej paliw

Bloomberg

Sprzedaż oleju napędowego i benzyn jest bardziej opłacalna w Polsce niż za granicą.

Rosnący popyt na paliwa płynne w Polsce powoduje, że PKN Orlen coraz więcej sprowadza ich do naszego kraju z zagranicznych rafinerii – informują nas firmy specjalizujące się imporcie paliw. Co więcej, dzięki posiadanym magazynom i innej infrastrukturze logistycznej stwarza coraz większą konkurencję dla pozostałych importerów.

PKN Orlen unika odpowiedzi, czy i o ile zwiększył w tym roku handel paliwami pochodzącymi od innych producentów oraz jaką ma w tym zakresie strategię. Przyznaje, że ostatnio obserwowano nad Wisłą zasadniczą zmianę bilansu rynku paliwowego. – Pozytywne skutki zmian prawnych były wyraźnie widoczne od sierpnia ubiegłego roku, w postaci przejmowania nielegalnego importu przez krajowych producentów oraz wzrostu popytu na paliwa dystrybuowane przez legalnych dostawców. Grupa kapitałowa Orlen dzięki dostępności aktywów rafineryjnych w Polsce, Czechach i na Litwie oraz dzięki rozbudowanej infrastrukturze logistycznej posiada szerokie możliwości reagowania na zmieniające się otoczenie rynkowe – twierdzi biuro prasowe PKN Orlen.

Na duże trudności w ustaleniu, jaka część paliw sprzedawanych przez Orlen i Lotos w Polsce pochodzi z importu, wskazują analitycy. – Szacowanie wolumenów paliw płynnych importowanych do Polski przez krajowe rafinerie jest niezmiernie trudne, gdyż koncerny nie ujawniają prawie żadnych danych z tym związanych. Wiadomo jedynie, że Grupa Lotos w tym roku do minimum ograniczyła eksport oleju napędowego, co może świadczyć o mocno rosnącym na niego zapotrzebowaniu zgłaszanym przez krajowy rynek – mówi Krzysztof Pado, analityk DM BDM. Jego zdaniem to głównie efekt ograniczenia szarej strefy. Następstwem tego dla krajowych rafinerii jest większa opłacalność sprzedaży paliw w Polsce niż za granicą.

Mogą Ci się również spodobać

Przez resztę wakacji będziemy tankować taniej

Już w tej chwili na niektórych stacjach za litr płacimy ok. 4 złotych. Nie ...

Ukraina pozywa Unię za OPAL

Naftogaz złożył do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu pozew przeciwko Komisji Europejskiej. Ukraińcy zarzucają Brukseli ...

Polenergia poprawia wyniki

W III kwartale tego roku Polenergia utrzymała dotychczasową dynamikę wzrostu kluczowych wyników finansowych. Zysk ...

Dywidenda PKN Orlen za 2015 r. wyniesie 2 zł na akcję

Dywidenda PKN Orlen z zysku netto za 2015 r. wyniesie 2 zł na jedną ...

Bruksela przyznała Orlenowi rację

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Bruksela przyznała Orlenowi rację Za każdy ...

Moc pytań o budowę rynku mocy w Polsce

Nadal jest wiele niewiadomych po prezentacji założeń tzw. rynku mocy, który ma zachęcać energetyków ...