PKN Orlen importuje coraz więcej paliw

Bloomberg

Sprzedaż oleju napędowego i benzyn jest bardziej opłacalna w Polsce niż za granicą.

Rosnący popyt na paliwa płynne w Polsce powoduje, że PKN Orlen coraz więcej sprowadza ich do naszego kraju z zagranicznych rafinerii – informują nas firmy specjalizujące się imporcie paliw. Co więcej, dzięki posiadanym magazynom i innej infrastrukturze logistycznej stwarza coraz większą konkurencję dla pozostałych importerów.

PKN Orlen unika odpowiedzi, czy i o ile zwiększył w tym roku handel paliwami pochodzącymi od innych producentów oraz jaką ma w tym zakresie strategię. Przyznaje, że ostatnio obserwowano nad Wisłą zasadniczą zmianę bilansu rynku paliwowego. – Pozytywne skutki zmian prawnych były wyraźnie widoczne od sierpnia ubiegłego roku, w postaci przejmowania nielegalnego importu przez krajowych producentów oraz wzrostu popytu na paliwa dystrybuowane przez legalnych dostawców. Grupa kapitałowa Orlen dzięki dostępności aktywów rafineryjnych w Polsce, Czechach i na Litwie oraz dzięki rozbudowanej infrastrukturze logistycznej posiada szerokie możliwości reagowania na zmieniające się otoczenie rynkowe – twierdzi biuro prasowe PKN Orlen.

Na duże trudności w ustaleniu, jaka część paliw sprzedawanych przez Orlen i Lotos w Polsce pochodzi z importu, wskazują analitycy. – Szacowanie wolumenów paliw płynnych importowanych do Polski przez krajowe rafinerie jest niezmiernie trudne, gdyż koncerny nie ujawniają prawie żadnych danych z tym związanych. Wiadomo jedynie, że Grupa Lotos w tym roku do minimum ograniczyła eksport oleju napędowego, co może świadczyć o mocno rosnącym na niego zapotrzebowaniu zgłaszanym przez krajowy rynek – mówi Krzysztof Pado, analityk DM BDM. Jego zdaniem to głównie efekt ograniczenia szarej strefy. Następstwem tego dla krajowych rafinerii jest większa opłacalność sprzedaży paliw w Polsce niż za granicą.

Mogą Ci się również spodobać

Ważą się losy odnawialnych źródeł energii

W najbliższą środę Parlament Europejski zdecyduje, czy w 2030 r. energia z OZE nie ...

PGE ujawnia cele TFI

Największy wytwórca energii ujawnia strategię dla tworzonego w ramach grupy Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. – ...

Lotos zainwestuje w Wielkiej Brytanii

Koncern założył firmę, której celem jest poszukiwanie i eksploatacja złóż ropy i gazu na ...

Odbiorcy energii złożą się na budowę elektrowni

Po wprowadzeniu wsparcia dla wytwórców prądu przemysł może płacić za energię 18 proc. drożej. ...

Zrzutka na kredyt pomostowy na Nord Stream 2

Rosyjski koncern Gazprom i jego zachodni partnerzy współpracujący z nim w ramach projektu gazociągu ...

Wilno wstrzymuje swój atom

Po latach przygotowań i wybraniu głównego wykonawcy elektrownia atomowa na Litwie może nie powstać. ...