Wysycha źródło dochodów Daesh

Bloomberg

Terroryści z Państwa Islamskiego stracili w ciągu dwóch ostatnich lat 90 proc. dochodów ze sprzedaży ropy.

Pisze o tym dziś USA Today powołując się na dane koalicji antyterrorystycznej. W 2015 r dochody z sprzedaży ropy przez terrorystów zmniejszyły się z 50 mln dol. miesięcznie do 4 mln dol.. Według anonimowych źródeł ropa z syryjskich terenów okupowanych przez bandyckie ugrupowania była przez pośredników najpierw sprzedawana na rynku krajowym lub też przewożona cysternami do sąsiednich rafinerii na przerób.

W ciągu roku dawało to terrorystom ok. 0,5 mld dol. dochodów co stanowiło połowę wpływów samozwańczego państwa. Druga połowa to były pieniądze zarobione na grabieżach i napadach.

„Strata połowy dochodów dużo znaczy. Ich tereny zmniejszają się, podobnie jak ich możliwości nakładania i wymuszania podatków i haraczy na ludności” – cytuje gazeta Andrew Tabler’a analityka Waszyngtońskiego Instytutu Polityki Bliskowschodniej.

Ważną rolę w spadku dochodów terrorystów ze sprzedaży ropy odgrywa też utrata kontroli nad największym złożem ropy i gazu w Syrii – Konoko.

Mogą Ci się również spodobać

Od października znikają taryfy na gaz dla firm

W ocenie spółek zniesienie urzędowego taryfikatora może spowodować niewielki wzrost konkurencji i większe niż ...

Rosneft inwestuje w Niemczech

Rosyjski koncern Rosneft zapowiedział inwestycje w Niemczech. Firma chce jeszcze w najbliższych latach zainwestować ...

Nowe źródła ciepła i energii

Polska energetyka się zmienia, coraz częściej producenci energii wykorzystują w swoich elektrowniach i elektrociepłowniach ...

Wiatr znad morza coraz silniejszy

W 2017 roku podłączono w Europie turbiny o mocy 3,15 tys. MW. To dwa ...

Równowaga dla przyszłości

Firmy, które zlekceważą zasady zrównoważonego rozwoju, mogą zniknąć. Siłą konsumenci. Coraz bardziej świadomi ekokonsumenci, ...

Termika ma przejąć ciepłownie JSW

Rząd chce, by PGNiG Termika zainwestowała w aktywa ciepłownicze JSW – poinformował w piątek ...