OPEC jak stachanowiec

Bloomberg

W listopadzie kartel eksporterów ropy wykonał swoje zobowiązania z porozumienia o zmniejszeniu wydobycia – na 121 procent.

OPEC podał, że w listopadzie członkowie kartelu zmniejszyli pompowanie ropy łącznie o 1,532 mln baryłek na dobę w stosunku do października (1,266 mln bd). To o 21 proc. przekracza zobowiązanie o zmniejszeniu wydobycia, podpisane 30 listopada 2016 r. Daje to dobową produkcję ropy w kartelu – 32,448 mln baryłek.

„Wydobycie ropy zwiększyło się przede wszystkim w Nigerii, a spadło głównie w Arabii Saudyjskiej, Angoli, Wenezueli i ZEA” – cytuje comiesięczny raport organizacji agencja Prime.

Mniej ropy wyprodukowało w sumie 11 członków OPEC, poza wymienionymi także Algieria, Ekwador, Gabon, Irak, Kuwejt, Katar i Gwinea Równikowa.

Libia i Nigeria są zwolnione z postanowień porozumienia wiedeńskiego z 30 listopada 2016 r, przedłużonego w listopadzie tego roku. Nigeria zwiększyła pompowanie ropy w listopadzie o 95,8 tys bd do 1,79 mln bd, a Libia, wracająca na naftowy rynek po latach wojny domowej – miał wydobycie o 6,1 tys. bd większe co dało 973 tys bd w listopadzie. Lider kartelu eksporterów – Arabia Saudyjska zmniejszyła wydobycie o 164,5 tys bd. do 9,89 mln bd.

Rosja- największy eksporter spoza karteli uczestniczący w porozumieniu, także wykonała w listopadzie swoje zobowiązania z nawiązką redukując wydobycie o 303,8 tys. bd. Rosjanie zgodzili się zmniejszyć pompowanie ropy o 300 tys. baryłek na dobę.

Mogą Ci się również spodobać

Oto cena czystego powietrza

Inwestycje w zieloną energetykę i kontrolę emisji muszą wynieść co najmniej 4,8 bln dol., ...

Rolnicy zapłacą za czyste powietrze

Parlament Europejski przegłosował ostrzejsze normy zanieczyszczeń. Producenci żywności krytykują deputowanych za zbyt dużą restrykcyjność. ...

Bliżej gazociągu Eastring

Kolejne kraje Unii dołączają do inwestycji zmniejszającej zależność od gazu z Rosji. Słowacja i ...

Komornik wchodzi do Gazpromu

Rosyjski koncern nie zapłacił 36 mln euro kary nałożonej nań przez litewski urząd antymonopolowy. ...

W PKN Orlen rusza projekt montażu turbin wiatrowych na stacjach paliw

PKN Orlen pracuje nad projektem wyposażania stacji paliw w turbiny wiatrowe, które zapewniałyby część ...

Producenci węgla inwestują na potęgę

W portfelach dostawców sprzętu i usług górniczych już widać rosnące nakłady branży górniczej na ...