OPEC jak stachanowiec

Bloomberg

W listopadzie kartel eksporterów ropy wykonał swoje zobowiązania z porozumienia o zmniejszeniu wydobycia – na 121 procent.

OPEC podał, że w listopadzie członkowie kartelu zmniejszyli pompowanie ropy łącznie o 1,532 mln baryłek na dobę w stosunku do października (1,266 mln bd). To o 21 proc. przekracza zobowiązanie o zmniejszeniu wydobycia, podpisane 30 listopada 2016 r. Daje to dobową produkcję ropy w kartelu – 32,448 mln baryłek.

„Wydobycie ropy zwiększyło się przede wszystkim w Nigerii, a spadło głównie w Arabii Saudyjskiej, Angoli, Wenezueli i ZEA” – cytuje comiesięczny raport organizacji agencja Prime.

Mniej ropy wyprodukowało w sumie 11 członków OPEC, poza wymienionymi także Algieria, Ekwador, Gabon, Irak, Kuwejt, Katar i Gwinea Równikowa.

Libia i Nigeria są zwolnione z postanowień porozumienia wiedeńskiego z 30 listopada 2016 r, przedłużonego w listopadzie tego roku. Nigeria zwiększyła pompowanie ropy w listopadzie o 95,8 tys bd do 1,79 mln bd, a Libia, wracająca na naftowy rynek po latach wojny domowej – miał wydobycie o 6,1 tys. bd większe co dało 973 tys bd w listopadzie. Lider kartelu eksporterów – Arabia Saudyjska zmniejszyła wydobycie o 164,5 tys bd. do 9,89 mln bd.

Rosja- największy eksporter spoza karteli uczestniczący w porozumieniu, także wykonała w listopadzie swoje zobowiązania z nawiązką redukując wydobycie o 303,8 tys. bd. Rosjanie zgodzili się zmniejszyć pompowanie ropy o 300 tys. baryłek na dobę.

Mogą Ci się również spodobać

Redukcja emisji może być szansą dla polskiej gospodarki

Narodowy Program Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej nie jest programem ekologicznym lecz gospodarczym, a transformacja polskiej ...

Syreni śpiew Gazpromu

Rosjanie są pewni swego. Rozbudują gazociąg północny czy nam się to podoba czy też ...

Inwestycje w Iranie blokują sankcje USA

Firmy z Chin, Rosji, Indii i Indonezji mają problemy z dopięciem swoich inwestycji w ...

Ropa najdroższa od ponad dwóch lat

Cena ropy gatunku WTI sięgnęła 60 dol. za baryłkę, czyli najwyższego poziomu od czerwca ...

Wenezuela skupiła rosyjskie obligacje, zapłaciła pieniędzmi ze złota

Rekordowe zakupy rosyjskich obligacji skarbowych przez zagranicznych inwestorów. Eksperci tłumaczą tym, że to Wenezuela skupiła ...

PGNiG podpisał dużą umowę z Azotami

Gazowniczy koncern dostarczy Grupie Azoty 4,5 mld m sześc. błękitnego paliwa w terminie do ...