USA odwracają się od OZE. „Polityka Trumpa rodzi obawy o kryzys energetyczny”

Polityka Donalda Trumpa w zakresie energii odnawialnej wywołała obawy o zbliżający się kryzys energetyczny w Stanach Zjednoczonych. Liderzy branży ostrzegają przed rosnącymi kosztami dla konsumentów i potencjalną przewagą Chin w światowym wyścigu w dziedzinie sztucznej inteligencji - pisze „Financial Times".

Publikacja: 04.02.2025 19:52

Donald Trump

Donald Trump

Foto: REUTERS/Leah Millis

W pierwszym tygodniu urzędowania prezydent USA wprowadził moratorium na nowe projekty budowy elektrowni wiatrowych na morzu, zainicjował przegląd istniejących umów dzierżawy terenów pod elektrownie wiatrowe wstrzymując warte setki miliardów dolarów zachęty do rozwoju zielonej energii. 

Czytaj więcej

Ameryka Trumpa nie wierzy w świat bez ropy

Problem dla sztucznej inteligencji 

Według firmy konsultingowej Bain, do 2028 roku przedsiębiorstwa użyteczności publicznej będą musiały zwiększyć roczną produkcję energii nawet o 26 proc.  w porównaniu z poziomami z 2023 roku. Na wzrost popytu wpływają przede wszystkim energochłonne centra danych obsługujące technologie sztucznej inteligencji. Jim Robb, dyrektor generalny North American Electric Reliability Corporation, wyraził obawy dotyczące ograniczenia rozwoju energetyki w tak krytycznym momencie, stwierdzając że będziemy potrzebować dużo więcej energii. - Nie jestem pewien, czy w tej chwili słuszne jest spowalnianie rozwoju jakiegokolwiek zasobu – mówi. Robb przestrzegł także przed zlecaniem na zewnątrz potrzeb dostaw energii i związanych ze sztuczną inteligencją. - Nie sądzę, żebyśmy chcieli, aby infrastruktura AI kraju była zależna od Bliskiego Wschodu, Chin, Indii czy jakiegokolwiek innego miejsca, które ma siłę, aby mogła się bardzo szybko rozwijać - mówi.

Czytaj więcej

Korekta czy odejście od Zielonego Ładu? Wyciekł tajny dokument Komisji Europejskiej

Nowy doradca Trumpa ds. energii, Doug Burgum, twierdzi, że USA mogą przegrać „wyścig zbrojeń w dziedzinie sztucznej inteligencji” z Chinami, jeśli nie zwiększą produkcji paliw kopalnych. Tymczasem Biały Dom bronił polityki gospodarczej Trumpa, obejmującej cła, obniżki podatków i deregulację, stwierdzając, że środki te doprowadziły do ​​znacznego wzrostu zatrudnienia i niezależności energetycznej w trakcie jego pierwszej kadencji.

Będą problemy z dostawami prądu

Wielu dyrektorów firm energetycznych odnawialne źródła energii w połączeniu z magazynowaniem energii elektrycznej to najlepszy sposób na zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania kraju na energię elektryczną. Jak zauważają, elektrownie gazowe borykają się z dłuższymi terminami realizacji, ograniczeniami dostaw i wyższymi kosztami. David Mindham, dyrektor ds. regulacji i rynku w EDP Renewables North America, podkreślił ryzyko ekonomiczne związane ze zmianą priorytetu na paliwa kopalne. - Nikomu nie leży w interesie zwiększanie kosztów energii poprzez zwiększanie zakupów zasobów cieplnych w całej sieci – mówi. 

Czytaj więcej

Chińskie cła na kopaliny z USA, Google pod lupą Pekinu. Kto zyskuje, a kto traci?

Eksperci ostrzegają, że spowolnienie rozwoju odnawialnych źródeł energii może zwiększyć ryzyko przerw w dostawach prądu – Będzie więcej przerw w dostawie prądu – powiedziała Claire Broido Johnson, współzałożycielka Sunrock Distributed Generation, dewelopera energii słonecznej.

Duzi deweloperzy, w tym giganci naftowi Shell i TotalEnergies, już ograniczyli lub wycofali się z projektów po zwycięstwie Trumpa w wyborach. 

OZE
Branża apeluje: Zwiększyć udział polskich firm w budowie farm wiatrowych na Bałtyku
OZE
Liberalizacja ustawy wiatrakowej zatrzyma się na prezydencie?
OZE
Portugalsko-francuska firma nie wycofuje się z polskiego Bałtyku i składa zamówienia
OZE
Wraca problem nadwyżek energii z OZE. PSE apelują do producentów energii
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
OZE
Enea kupuje zielone inwestycje za blisko miliard złotych