Wiatrowa spółka PGE zmienia prezesa

PGE Baltica, należąca do Polskiej Grupy Energetycznej, traci prezesa. Rada nadzorcza tej wiatrowej firmy odwołała Arkadiusza Sekścińskiego z funkcji prezesa. Pełniącym obowiązki został Dariusz Lociński, który przed pojawieniem się w spółce Sekścińskiego już pełnił rolę prezesa.

Publikacja: 23.02.2024 17:29

Wiatrowa spółka PGE zmienia prezesa

Foto: Kim Hansen, Wikipedia

Należąca do Polskiej Grupy Energetycznej, PGE Baltica traci prezesa. Rada nadzorcza tej firmy odwołała Arkadiusza Sekścińskiego z funkcji prezesa. Pełniącym obowiązki został Dariusz Lociński, który przed pojawieniem się w spółce Sekścińskiego już pełnił rolę prezesa.

Władze w samej Polskiej Grupie Energetycznej zmieniono na początku lutego. Rada nadzorcza zdecydowała o delegowaniu na trzy miesiące do zarządu członków rady. To Erykowi Kosińskiemu rada nadzorcza powierzyła obowiązki prezesa PGE, a Małgorzata Banasik została czasowo członkiem zarządu energetycznego koncernu. Obydwoje zostali powołani do rady 7 lutego br. Teraz po zmianie w samej grupie trwają porządki w spółkach celowych w tym kluczowej dla realizacji strategii PGE spółce odpowiedzialnej za rozwój morskich farm wiatrowych.

Czytaj więcej

Kolejny prezes traci stanowisko. Węglowy gigant za chwilę będzie szukać następcy

Arkadiusz Sekściński, dotychczasowy prezes zarządu PGE Baltica oraz Grzegorz Wysocki wiceprezes ds. finansowych zostali odwołani 23 lutego. Obecny zarząd spółki składa się z Dariusza Locińskiego pełniącego obowiązki prezesa spółki oraz Piotra Dziubałtowskiego wiceprezesa ds. operacyjnych.

Lociński z Grupą PGE, z przerwami, związany jest od 2017 r. Pełnił funkcję dyrektora oddziału PGE Energia Ciepła (Oddział w Szczecinie), wiceprezesa zarządu Megazec, gdzie opracował i wdrażał Plan Naprawczy dla spółki oraz nadzorował segmenty administracyjne, produkcji, finansów i zakupów, jak i pełnomocnika zarządu ds. inwestycji i remontów w PGE Energia Ciepła. Z PGE Baltica związany jest od 2021 r. Wówczas objął stery w tej spółce, ale już styczniu 2023 r. ustąpił miejsca Sekścińskiemu. Lociński został jednak w zarządzie ale na stanowisku wiceprezesa spółki ds. rozwoju. Teraz wraca na fotel prezesa. 

Baltica 2 jest jednym z dwóch – obok Baltica 3 - etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Duński partner przy realizacji tego projektu, firma Ørsted i PGE planują zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW do końca 2027 r., natomiast etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do 2030 r. Inwestorów czeka jeszcze podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID). Baltica 2 i Baltica 3 utworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW.

W połowie lutego br., Wojewoda Pomorski wydał pozwolenia na budowę części morskiej projektu farmy wiatrowej Baltica 2 realizowanego wspólnie przez PGE i Ørsted. Dotyczą one budowy turbin wiatrowych i morskich stacji transformatorowych. To ostatnie pozwolenia niezbędne do rozpoczęcia budowy.

OZE
OZE
Tauron oddaje do użytku kolejną farm wiatrową
OZE
Pierwszy kwartał stał pod znakiem spadku węgla i wzrostu OZE
OZE
Duże zmiany dla prosumentów. Jest projekt noweli ustawy OZE
OZE
Tauron buduje 360 MW w wietrze i słońcu
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
OZE
Bogdanka zmniejszy wydobycie węgla. Wszystko przez duże zapasy surowca w kraju