Największa na świecie siłownia wiatrowa ruszyła w brytyjskim sektorze Morza Północnego

Norweski koncern Equinor uruchomił na Morzu Północnym największą na świecie morską siłownię wiatrową. Wiatraki są tam tak wielkie, że jeden obrót łopaty o długości 107 metrów, wytwarza prąd wystarczający do zasilenia gospodarstwa domowego przez dwa dni. Pierwszy prąd otrzymali odbiorcy na Wyspach Brytyjskich.

Publikacja: 11.10.2023 12:35

Największa na świecie siłownia wiatrowa ruszyła w brytyjskim sektorze Morza Północnego

Foto: Adobe Stock

Prąd z pierwszej turbiny o mocy 3,6 GW, znajdującej się w brytyjskiej części Morza Północnego, przesłano do krajowej sieci Wielkiej Brytanii za pośrednictwem systemu przesyłowego wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC). Tym samym farma Dogger Bank stała się pierwszą na świecie farmą wiatrową wykorzystującą tę technologię do przesyłu energii.

Wystarczy jeden obrót skrzydła

- Dogger Bank (…) wykorzystuje najlepsze dostępne na rynku rozwiązania i technologie, tworząc długoterminowe miejsca pracy, stymulując wzrost gospodarczy i poprawiając bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej. (…) Elektrownia ma kluczową rolę w realizacji osiągnięcia przez Wielką Brytanię zerowej emisyjności - zaznaczył Anders Opedal, CEO Equinor cytowany w komunikacie koncernu nadesłanym do „Rzeczpospolitej”.

Czytaj więcej

Orlen kupi dwie farmy wiatrowe od brytyjskiego funduszu

Przesłanie energii do systemu możliwe było po wcześniejszej instalacji w Dogger Bank turbin Haliade-X 13 MW firmy GE Vernova. Te gigantyczne wiatraki są jednymi z największych i najmocniejszych na świecie maszyn przeznaczonych na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej. Jeden obrót takiego wiatraka, którego łopaty mają długość 107 metrów, może wytworzyć energię wystarczającą do zasilenia gospodarstwa domowego przez dwa dni.

Elektrownia jest partnerskim projektem Equinor, SSE Renewables i Vårgrønn. SSE Renewables to wiodący operator w fazie budowy i rozwoju, podczas gdy Equinor będzie zarządzał farmą Dogger Bank przez 35 lat. Serwisowanie farmy będzie prowadzone z niedawno otwartej bazy serwisowej w porcie Tyne w Wielkiej Brytanii. W bazie zatrudnienie znajdzie około 400 osób.

Polska będzie następna

Michał Kołodziejczyk, prezesa zarządu Equinor w Polsce podkreśla, że doświadczenia Dogger Bank zostaną wykorzystane w projekcie budowy u polskich brzegów elektrowni wiatrowej Bałtyk I: 

- Realizacja tej inwestycji pokazuje kierunek dalszego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i jej wykorzystania na rzecz transformacji energetycznej. Bazując na doświadczeniach zdobytych przy budowie Dogger Bank będziemy wdrażać zastosowane tam innowacyjne rozwiązania także w Polsce. Przykładem jest zarówno wykorzystanie najnowocześniejszych dostępnych na rynku turbin o mocy przekraczającej 14 MW każda, jak również realizacja przyłączenia farm w technologii prądu stałego (HVDC). Takie łącze planujemy jako pierwsi w Polsce dla najbardziej oddalonej od brzegu elektrowni Bałtyk I. Miejscem styku z siecią PSE będzie stacja Krzemienica, stanowiąca początek trasy stałoprądowego mostu energetycznego z północy na południe Polski. Wykorzystanie technologii HVDC pozwoli nam przesłać duże ilości prądu bez strat, na dużą odległość tj. z oddalonego od brzegu o ponad 80 kilometrów farmy Bałtyk I i dalej siecią PSE do odbiorców energii w południowej Polsce - deklaruje Kołodziejczyk.

Equinor na świecie i w Polsce

Equinor (do 2018 r - Statoil) to norweski koncern energetyczny (rząd Norwegii ma ok. 67 proc. udziałów) z ponad 50-letnim doświadczeniem w prowadzeniu działań operacyjnych na morzu, gdzie dotychczas wydobywał ropę i gaz. Celem koncernu jest neutralność klimatyczna do 2050 roku. Transformacja koncernu opiera się na trzech filarach: optymalizacji wydobycia ropy i gazu, rozwoju oferty rozwiązań niskoemisyjnych, a także maksymalizowaniu inwestycji w odnawialne źródła energii na morzu i lądzie. Firma działa na ponad 30 rynkach na świecie będąc jednym z kluczowych producentów i dostawców gazu ziemnego do Europy, w tym do Polski, poprzez Baltic Pipe.
W Polsce Equinor poza dostawami gazu, realizuje wspólnie z Polenergią trzy projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocy 3 GW. A także buduje OZE na lądzie poprzez należącą do grupy platformę Wento z portfelem projektów farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,6 GW.

Prąd z pierwszej turbiny o mocy 3,6 GW, znajdującej się w brytyjskiej części Morza Północnego, przesłano do krajowej sieci Wielkiej Brytanii za pośrednictwem systemu przesyłowego wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC). Tym samym farma Dogger Bank stała się pierwszą na świecie farmą wiatrową wykorzystującą tę technologię do przesyłu energii.

Wystarczy jeden obrót skrzydła

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Biznes i samorządy. Jak zielona transformacja aktywizuje regiony
OZE
Dania da Ukrainie 420 mln euro na OZE i pomoc firmom
OZE
Tauron oddaje do użytku kolejną farm wiatrową
OZE
Pierwszy kwartał stał pod znakiem spadku węgla i wzrostu OZE
OZE
Duże zmiany dla prosumentów. Jest projekt noweli ustawy OZE
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił