Czarnobyl będzie produkował prąd z wiatru. Elektrownia jądrowa do zamknięcia

W 37 lat po największej katastrofie w historii światowej energetyki jądrowej, na terenie zamkniętej dla ludzi czarnobylskiej strefy, stanie elektrownia wiatrowa. Zbuduje ją niemiecka firma.

Publikacja: 23.09.2023 08:24

Czarnobyl będzie produkował prąd z wiatru. Elektrownia jądrowa do zamknięcia

Foto: Bloomberg

Rząd ukraiński we współpracy z niemiecką firmą NOTUS Energy postawiał sobie za cel budowę najnowocześniejszej elektrowni wiatrowej w samym sercu Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Strony podpisały memorandum w tej sprawie na początku września. Przedsięwzięcie ma na celu wyprodukowanie wystarczającej ilości prądu do zasilenia prawie 1000 gospodarstw domowych. Jeżeli się powiedzie, na terenie Czarnobyla będzie można zbudować większe farmy wiatrowe.

Zmiany wiszą w powietrzu Czarnobyla

Projekt wspiera niemiecki rząd. Zapowiedziała to szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock: „W miarę jak Ukraina zmaga się z bezlitosną agresją Rosji, ten właśnie region – niegdyś zniszczony przez katastrofę nuklearną – może wyłonić się jako latarnia morska czystej, świadomej ekologicznie energii, która pomoże w zaopatrzeniu Kijowa w zrównoważoną zieloną energię” - głosi komunikat niemieckiego MSZ cytowany przez BNN Network - „niezależną sieć informacyjną” założoną w 2022 r. w Hongkongu.

Czarnobylska Strefa Wykluczenia rozciąga się na rozległym promieniu 30 km. Zdecydowana większość tej strefy, położona około 130 kilometrów na północ od stolicy Ukrainy, Kijowa, jest bezludna (ludzie zostawi wysiedleni po wybuchu czwartego reaktora elektrowni w 26 kwietnia 1986 r).

Ale teraz zmiany wiszą w powietrzu. Ukraińskie Ministerstwo Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych dało do zrozumienia, że ​​oczekuje się, że inicjatywa ta przyniesie nie tylko znaczące inwestycje finansowe, ale także nowe możliwości zatrudnienia. Sygnalizuje poważne wysiłki Ukrainy na rzecz osiągnięcia autonomii energetycznej.

Ukraiński wiceminister ekologii Oleksandr Krasnolucki zauważył: „Na długo przed eskalacją konfliktu (z Rosją) mieliśmy wizjonerskie ambicje przekształcenia terytorium Czarnobyla w strefę ożywionej działalności biznesowej. Chociaż wojna spowodowała przerwę, nasze cele pozostają niezmienione”.

Dla strony ukraińskiej współpraca z NOTUS Energy to też dowód dla międzynarodowych inwestorów, podkreślający wykonalność i potencjał ofert czarnobylskiej strefy. Szczególnie dla inwestycji w energię odnawialną i zrównoważone rozwiązania technologiczne.

Czytaj więcej

Czarnobyl – 35 lat później

Odpady składowane nowocześnie

Farma wiatrowa nie jest pierwszą dużą inwestycją na terenie czarnobylskiej strefy. Dwa lata temu - 35 lat po katastrofie, która raz na zawsze zmieniła myślenie ludzi o energetyce jądrowej, pracę rozpoczęło nowoczesne składowisko wypalonego paliwa jądrowego. To druga po Arce - nowym sarkofagu, inwestycja, bez której bezpieczne zakończenie żywota tragicznej elektrowni, nie byłoby możliwe.

Prace przy projektowaniu, budowie i tresowaniu obiektu (o nazwie HOJAT-1), w którym bezpiecznie można przechowywać 21 tysięcy zestawów wypalonego paliwa z reaktorów, zajęły dwie dekady. Technologia firmy Holtec pozwala na tzw. suche składowanie. Paliwo usunięte z bloków energetycznych jest zapakowywane w specjalne kontenery i transportowane do obiektu. Budowa została sfinansowana ze środków ukraińskiego Funduszu Bezpieczeństwa Jądrowego oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Planowana data całkowitego wyłączenia elektrowni w Czarnobylu to 2064 rok. Jednak elektrowni atomowej nie da się wyłączyć tak jak światła w pokoju. Sama decyzja mogła zapaść dopiero wtedy, gdy zaplanowany został szczegółowo cały proces zamykania.

Czytaj więcej

Amerykanie zabezpieczają Czarnobyl

Jak wyłączyć siłownię jądrową?

Co w tym czasie będzie się działo? Rzeczy, które wcale nie są ani łatwe, ani bezpieczne. W starym sarkofagu zalega wciąż około 90 proc. paliwa, które wydostało się w wyniku wybuchu czwartego reaktora nocą 26 kwietnia 1986 r. Specjaliści nie wykluczają, że pod wpływem przenikającej przez pękający stary sarkofag wody mogłoby tam dojść do niekontrolowanej reakcji łańcuchowej.

Do tego pod wpływem wody we wnętrzu koroduje metal i niszczeją konstrukcje. Istnieje niebezpieczeństwo dostania się skażonych resztek do wód gruntowych. Dlatego potrzebne są dalsze inwestycje. Największa i najdroższa jest gotowa.

To nowy sarkofag Arka. Projektowanie Arki zajęło inżynierom z amerykańskich koncernów Bechtel i Battelle oraz francuskiego EdF i ukraińskich instytutów w sumie 5 milionów godzin. Powstała konstrukcja jedyna taka na świecie. Przypomina namiot, waży 36 tys. ton i jest ruchoma. W ostatnim dniu listopada 2016 r., poruszając się po szynach, najechała na zniszczony reaktor i stary sarkofag.

Czytaj więcej

Czarnobyl. Arka nie rozwiąże problemów

Niezwykła Arka

Pokonanie 300 m zajęło kolosowi 15 dni. Arka ma 108 m wysokości i 168 m długości. Jest tak wielka, że nakryłaby piłkarski Stade de France w Paryżu, amerykańską Statuę Wolności czy podstawę wieży Eiffla.

Głównym wykonawcą była Novarka (konsorcjum francuskich firm budowlanych Bouygues i Vinci). Przy budowie pracowało 2000 robotników ukraińskich oraz 200 specjalistów z 21 krajów, w tym z Polski.

Arka wytrzyma trzęsienie ziemi 6 stopni w skali Richtera, a ile wytrzyma chroniąc stary sarkofag i zniszczony reaktor? Obliczona jest na sto lat. W tym czasie starym sarkofag musi zostać oczyszczony ze śmiertelnej zawartości.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze odłączanie trzech, wciąż pracujących reaktorów. Oznacza to m.in. uwolnienie bloków od zużytego paliwa jądrowego. Potem trzeba będzie wszystkie części reaktorów zakonserwować, tak by już nigdy nie mogły zostać wykorzystane i nie stały się źródłem promieniowania.

I to wszystko zaplanowano do 2064 roku. Jednak planiści nie wiedzieli o jednym - że w 10 miesięcy od 35-rocznicy wybuchu Czarnobyla, wybuchnie na Ukrainie wojna wzniecona przez Rosję.

Czarnobyl od początku zawodził

Budowa pierwszego etapu elektrowni atomowej w Czarnobylu rozpoczęła się w 1970 roku, w odległości 4 km wybudowano miasto Prypeć dla pracowników i ich rodzin (30 tysięcy ludzi). 27 września 1977 r. pierwszy blok elektroenergetyczny stacji z reaktorem RBMK -1000 o mocy 1000 MW został włączony do systemu elektroenergetycznego ZSRR. Później oddano do eksploatacji trzy kolejne bloki, roczna produkcja energii na stacji wynosiła 29 miliardów kilowatogodzin.
Czarnobyl od początku zawodził. Mało kto wie, ale pierwsza poważna awaria wydarzyła się 4 lata przed katastrofą - 9 września 1982 r. Podczas próbnego rozruchu pierwszego bloku zawalił się jeden z kanałów technologicznych reaktora, zdeformowany został grafitowy mur rdzenia. Nie było ofiar, usunięcie skutków zdarzenia zajęło około trzech miesięcy. Nikt się tym nie przejął.

Rząd ukraiński we współpracy z niemiecką firmą NOTUS Energy postawiał sobie za cel budowę najnowocześniejszej elektrowni wiatrowej w samym sercu Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Strony podpisały memorandum w tej sprawie na początku września. Przedsięwzięcie ma na celu wyprodukowanie wystarczającej ilości prądu do zasilenia prawie 1000 gospodarstw domowych. Jeżeli się powiedzie, na terenie Czarnobyla będzie można zbudować większe farmy wiatrowe.

Zmiany wiszą w powietrzu Czarnobyla

Pozostało 93% artykułu
Materiał Partnera
Sam Hall: OZE pomogły Wielkiej Brytanii odejść od węgla
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
OZE
Polski gigant bierze kredyt na OZE w BGK i w chińskim banku
OZE
Kontrole domowej fotowoltaiki wykazały nieprawidłowości
OZE
Dariusz Marzec, prezes PGE: Jestem wielkim fanem morskich farm wiatrowych
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
OZE
Nadrzędny interes publiczny dla OZE? Rząd przyjął projekt ustawy