To rozszerzenie współpracy firm, bo Grenevia rozpoczęła współpracę z KGHM od kontraktu na sprzedaż energii w formule PPA. - Teraz nasz partner zostanie właścicielem tej oraz siedmiu innych elektrowni słonecznych – mówi Krzysztof Czajka, wiceprezes ds. sprzedaży Projekt Solartechnik. – Dziękujemy za zaufanie. Cieszymy się, że możemy wspierać miedziową spółkę - dodaje.
Podpisana 12 września 2023 r. umowa z KGHM Polska Miedź obejmuje sprzedaż gotowych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy blisko 50 MW. Dodatkowo, Projekt Solartechnik świadczyć będzie posprzedażową usługę utrzymania farm fotowoltaicznych będących przedmiotem transakcji.
Czytaj więcej
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ograniczyło obowiązek zakupu energii odnawialnej na 2024 r. przez firmy. To zmniejszy przychody wytwórców prądu w starszych instalacjach OZE, które korzystały z pomocy państwa jeszcze przed wejściem w życie aukcji na zieloną energię.
- W KGHM Polska Miedź jest to pierwsza tego typu transakcja, która zapewni skokowy przyrost mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii. Inwestycja, oprócz zasadniczego celu związanego z realizowaną transformacją energetyczną KGHM, będzie miała również istotny wpływ na strukturyzację polityki KGHM w zakresie integracji aktywów OZE, tych rozwijanych we własnym zakresie oraz tych przejmowanych w ramach naszej aktywności na rynku akwizycyjnym. Zakupione instalacje zapewnią około 2 proc. pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną w KGHM – powiedział Mateusz Wodejko, wiceprezes KGHM do spraw finansowych.
Zakupione przez KGHM farmy fotowoltaiczne zlokalizowane są w województwach: dolnośląskim, łódzkim, pomorskim i wielkopolskim. Strategia Grupy Grenevia zakłada, że z końcem 2024 r. 70 proc. z nich będzie efektem zaangażowania w sektorze OZE.