W ramach PFR GreenHub państwowy operator będzie szukał technologii w takich sektorach, jak energia, transport, logistyka, budownictwo i technologie przemysłowe.

Około 250 mln zł (55 mln euro) trafiło do czterech funduszy venture capital i growth equity: Contrarian Ventures, Eurazeo, BeyondNetZero (zarządzanym przez General Atlantic) oraz rodzimego Montis Capital. Podmioty te mają finansować polskie projekty wspierające m.in. transformację energetyczną. Cały program jest zarządzany przez PFR Ventures, który dołącza do funduszy jako tzw. limited partner.

Czytaj więcej

Padł kolejny rekord w produkcji prądu z wiatru w Polsce

– Stworzyliśmy unikalny w skali Unii Europejskiej program, który ma na celu pobudzanie inwestycji w innowacyjne, zielone projekty. Transformacja energetyczna to nie tylko duże inwestycje w infrastrukturę. Każdy innowacyjny produkt lub usługa, który przybliża nas do redukcji emisji, jest na wagę złota. Chcemy stworzyć środowisko dla przedsiębiorców i inwestorów, które pomoże im w rozwijaniu ich pomysłów. W tym celu stymulujemy inwestycje kapitałowe w zielone projekty – komentuje Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR.

Contrarian Ventures to europejski fundusz VC, który inwestuje w spółki ClimateTech na wczesnym etapie rozwoju. Jego cel to zlikwidowanie luki kapitałowej, z którą mierzą się przedsiębiorcy rozwijający firmy w tym obszarze. Fundusz inwestuje od ok. 7 do 20 mln zł. Eurazeo zarządza z kolei zdywersyfikowanym portfelem aktywów o wartości ponad 150 mld zł - zainwestował dotąd w 530 spółek. Fundusz będzie inwestować w kluczowe sektory, które pomogą w dekarbonizacji gospodarki (energia, transport, logistyka, budownictwo). Oba fundusze będą inwestować w lokalne spółki i poszukują do swoich zespołów polskich partnerów. Natomiast General Atlantic na koniec września ub. r. zarządzał aktywami o wartości ok. 300 mld zł. Jego fundusz BeyondNetZero inwestuje w spółki w fazie wzrostu, rozwijające innowacyjne technologie, które mają potencjał, by pomóc w osiągnięciu lub przekroczeniu celów klimatycznych dla zerowej emisji. Czwarty z podmiotów – polski Montis Capital – od blisko pięciu lat z sukcesami wspiera lokalny ekosystem startupowy. Zespół inwestuje w spółki z obszarów hardware i software, czy tzw. deeptech. Zarządza aktywami o wartości ok. 130 mln zł.

Więcej w jutrzejszym wydaniu „Rzeczpospolitej”