Zgodnie z komunikatem prasowym norweskiej firmy energetycznej: „13 listopada o godzinie 12:55 rozpoczęło się wytwarzanie energii elektrycznej na pierwszej turbinie pływającej farmy wiatrowej Hywind Tampen na Morzu Północnym. Energia elektryczna została dostarczona na platformę Gullfaks A na Morzu Północnym”.

Farma wiatrowa Hywind Tampen jest współwłasnością partnerów Gullfaks i Snorre, a Equinor Norway posiada 60 proc. udziałów w projekcie. Oczekuje się, że obiekt zaspokoi ok. 35 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną obu złóż. Głównym jednak zyskiem z uruchomienia farmy jest fakt, że zmniejszy ona emisję CO2 ze złóż o ok. 200 tys. ton rocznie.

Firma podaje, że w ciągu roku planowane jest uruchomienie siedmiu z jedenastu turbin wiatrowych. Ostatnie cztery wiatraki zostały zmontowane tej jesieni i zostaną zainstalowane na polu w przyszłym roku. Ale nawet z zaledwie siedmioma turbinami Hywind Tampen będzie największą na świecie pływającą farmą wiatrową o mocy 60 MW.

Grupa energetyczna Equinor powstała w 1972 roku, do maja 2018 roku nosiła nazwę Statoil. Firma działa w ponad 30 krajach. Największym akcjonariuszem jest norweski skarb państwa.