Rząd uruchomił nowy system przyznawania pozwoleń lokalizacyjnych obejmujący 11 obszarów w polskiej części Morza Bałtyckiego, reprezentujących oczekiwaną łączną moc ponad 10 GW, w celu wykorzystania dużego potencjału Morza Bałtyckiego w zakresie wytwarzania energii wiatrowej ze względu na korzystne warunki pogodowe.
Zgodnie z treścią porozumienia, w przypadku uzyskania pozwoleń lokalizacyjnych dla jednej lub kilku farm wiatrowych, partnerzy zmobilizują najlepsze zasoby, aby zrealizować te projekty zgodnie z najwyższymi standardami i terminami realizacji.
- Rozwój przybrzeżnej energetyki wiatrowej przyczynia się zarówno do transformacji energetycznej w Europie, jak i do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw. Dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym Polska jest szczególnie dobrze przygotowana do udziału w rozwoju tego obiecującego rynku - powiedział Vincent Stoquart, starszy wiceprezes ds. odnawialnych źródeł energii w TotalEnergies. - Cieszymy się, że możemy współpracować z KGHM w odpowiedzi na polskie przetargi na budowę przybrzeżnej energetyki wiatrowej. Wspólnie zmobilizujemy całą naszą wiedzę, aby sprostać wyzwaniom związanym z tymi projektami i w ten sposób przyczynić się do realizacji celów Polski w zakresie energii odnawialnej.
- W strategii KGHM zadeklarowaliśmy osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Mamy już za sobą etap planowania i angażujemy się w konkretne działania. Jesteśmy zaangażowani w proces pozyskiwania kilku projektów lądowych i przybrzeżnych. Złożyliśmy też wstępne wnioski o kolejną turę pozwoleń na Bałtyku - powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. - Współpraca z partnerem francuskim w zakresie projektu przybrzeżnej farmy wiatrowej wydaje się być bardzo obiecująca - dodał.
Dotychczas spółki celowe tej francuskiej firmy złożyły trzy wnioski lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych.