Spółki zależne, które złożył wnioski 14 lutego br., są powiązane z Ocean Winds, firmą która już teraz rozwija projekty morskich farm wiatrowych. Mają one rozpocząć prace w drugiej połowie lat 20.
Od końca ubiegłego roku, kiedy uwolniono obszary, na które można składać wnioski o pozwolenia lokalizacyjne na morskie farmy wiatrowe, ruszył proces składania wniosków. W rywalizacji – na obecnym etapie – uczestniczą państwowe koncerny. Polska Grupa Energetyczna złożyła obecnie siedem wniosków o pozwolenia lokalizacyjne dla nowych farm wiatrowych, a podmioty z grupy PKN Orlen dziesięć.
Czytaj więcej
Siemens Gamesa został wybrany jako preferowany dostawca turbin wiatrowych dla dwóch bałtyckich projektów realizowanych wspólnie przez Equinor i Polenergię.
„Rzeczpospolita” informowała w połowie lutego, że w grze pojawił się nowy podmiot, Vistra Shelf Companies, który powiązany jest ze spółkami zależnymi: Ondentille Investments, Lomartico Investments, Medsteville Investments. To te podmioty złożyły jedenaście wniosków na dziewięć obszarów. Są to te same lokalizacje, gdzie wcześniej wnioski złożyły PKN Orlen i PGE. Wspominane trzy spółki reprezentują interesy Ocean Winds, Tę informację potwierdziło „Rzeczpospolitej” biuro prasowe spółki. – 14 lutego 2022 roku, światowi liderzy sektora energetycznego: Engie z EDP Renewables, przy wsparciu doradczym Ocean Winds – spółki joint venture zajmującej sią morską energetyką wiatrową, złożyły 9 wniosków o nowe lokalizacje pod morskie farmy wiatrowe – informuje nas biuro prasowe spółki. Firmy wystąpiły z wnioskiem o koncentrację do UOKiK w grudniu 2021 r. dla trzech wspominanych wyżej spółek. Ocean Winds, wraz ze spółkami-matkami, rozwijają już Polsce projekt BC-Wind o mocy 399 MW, który w połowie 2021 r. otrzymała prawo do finansowania w ramach I fazy rozwoju morskich farm wiatrowych na zasadzie kontraktu różnicowego.
Od momentu przekazania informacji przez ministerstwo infrastruktury o możliwości składania wniosku na poszczególny obszar, potencjalny inwestor ma 60 dni na złożenie wniosku. Następnie następuje ich ocena i wybór na mocy treści rozporządzenia o postępowaniu rozstrzygającym. Docelowo ministerstwo infrastruktury chce przydzielić pozwoleń na jedenaście obszarów, na których w przyszłości będą rozwijane nowe morskie farmy wiatrowe. Moc tych obszarów może wynieść nawet 10,5 GW.