Po mikroinstalacjach czas na farmy

Na początku lipca w krajowej sieci mieliśmy już zainstalowanych ponad 2 GW mocy w elektrowniach słonecznych. W kolejnych latach rynek będą napędzać nie tylko rządowe zachęty, ale też rosnące ceny energii elektrycznej.

Publikacja: 16.07.2020 06:43

Po mikroinstalacjach czas na farmy

Foto: Shutterstock

Z miesiąca na miesiąc przybywa instalacji fotowoltaicznych, lokowanych m.in. na dachach polskich domów. Obecnie ich moc przekroczyła już 2,1 GW. To o 175 proc. więcej niż w lipcu 2019 r. i o 62 proc. więcej niż na początku 2020 r. Tempo rozwoju tego biznesu jest imponujące – obecnie jest to najszybciej rosnący sektor odnawialnych źródeł energii w naszym kraju. Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) szacuje, że do końca roku możemy mieć 2,5 GW mocy w instalacjach słonecznych., a do 2025 – już 7,8 GW.

– Posiadanie instalacji fotowoltaicznych to z jednej strony oszczędności na rachunkach za prąd, z drugiej oczywiste korzyści dla środowiska. Dlatego chcemy, aby takich instalacji przybywało – deklaruje Michał Kurtyka, minister klimatu. To jasny sygnał, że fotowoltaika zajmie ważne miejsce w polityce energetycznej państwa.

Chętnych nie brakuje

Tak duży przyrost mocy możliwy jest m.in. dzięki zmianom w prawie, funduszom unijnym i uruchomieniu rządowego programu „Mój prąd” z budżetem sięgającym 1 mld zł. W ramach tego programu odbiorca indywidualny może dostać dofinansowanie do 50 proc. kosztów budowy instalacji o mocy od 2 do 10 kW o maksymalnej wysokości 5 tys. zł. Chętnych nie brakuje. Do tej pory złożono już 100 tys. wniosków o dofinansowanie przydomowych instalacji.
– Jesteśmy na półmetku i czekamy na kolejnych 100 tys. wnioskodawców – zaznacza Dominik Bąk, pełniący obowiązki prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Łączna moc instalacji w ramach złożonych wniosków sięga 560 MW. – Porównując to do największej polskiej farmy fotowoltaicznej na terenie gminy Czernikowo koło Torunia o mocy 3,77 MW, wychodzi na to, że program „Mój prąd” na tym etapie dofinansowuje ok. 148 takich elektrowni – dodaje Bąk.

""

energia.rp.pl

Przedstawiciele branży podkreślają, że okres pandemii tylko chwilowo przyhamował zainteresowanie inwestycjami w mikroinstalacje. – Na początku kwietnia faktycznie klientów było bardzo mało, i to było dla nas zrozumiałe. Fotowoltaika nie jest artykułem pierwszej potrzeby. Natomiast maj i czerwiec były już lepsze dla naszego biznesu – zaznacza Mirosław Bieliński, prezes Stilo Energy. Przyznaje jednocześnie, że jeśli pandemia mocno odbije się na gospodarce, to branża fotowoltaiczna też będzie rosła trochę wolniej, niż można było się spodziewać jeszcze pół roku temu. – Z drugiej zaś strony pandemia zwróciła wszystkich w stronę własnych kieszeni. Może być tak, że wizja tańszego prądu z własnej instalacji i chęć zaoszczędzenia na rachunkach za prąd będą większą motywacją właśnie w czasach kryzysu – dodaje Bieliński.

Także zdaniem Dawida Zielińskiego, prezesa Columbus Energy, to właśnie drożejąca energia elektryczna jest obecnie głównym motorem rozwoju branży nad Wisłą. – Według mnie to, co mobilizuje społeczeństwo do inwestycji w fotowoltaikę, to dziś już nie rządowe dopłaty, ale rosnące ceny energii elektrycznej. Na razie może nie jest to tak odczuwalne. Jednak w najbliższych latach, gdy nie będzie już żadnych agitacji politycznych, zobaczymy, na ile duża energetyka i państwo będą w stanie powstrzymać zwyżki cen prądu, które powinny być zaskakująco duże – przekonuje Zieliński. Zapewnia, że to dobra opcja nie tylko dla gospodarstw domowych, ale także dla firm, które skupiają się dziś na zabezpieczeniu się przed podwyżkami cen energii. A im droższy prąd oferowany przez sprzedawców energii, tym szybciej zwraca się instalacja fotowoltaiczna. Branża szacuje, że obecnie okres zwrotu wynosi najczęściej od sześciu do ośmiu lat.

Tańsza technologia

Upowszechnienie słonecznych instalacji było też możliwe dzięki potężnemu spadkowi cen urządzeń. Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) szacuje, że w latach 2010–2018 spadek kosztów wytworzenia prądu w elektrowniach słonecznych sięgnął aż 77 proc. Eksperci IEO podają natomiast, że obecnie średni koszt instalacji fotowoltaicznej w Polsce waha się od 2,4 tys. zł za kilowat przy największych obiektach (o mocy 5 MW) do 5,8 tys. dla najmniejszych źródeł (o mocy 1 kW). W wydatkach tych udział kosztów modułów fotowoltaicznych sięga od 35 do nawet 51 proc.
Moce słoneczne rosną na całym świecie. W 2019 r. globalnie zainstalowanych było już 578,5 GW mocy w fotowoltaice, czyli o 20 proc. więcej niż w 2018 r. W samej tylko Unii Europejskiej w 2019 r. dodano 16,7 GW nowych mocy, czyli dwa razy więcej niż rok wcześniej. Według szacunków Solar Power Europe w minionym roku Polska była piątym rynkiem w UE pod względem przyrostu mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Zdecydowanym liderem od lat pozostaje Hiszpania, której przybyło 4,7 GW. Na kolejnych miejscach znalazły się Niemcy, Holandia i Francja.

Czas na duże farmy

IEO wskazuje, że polska fotowoltaika, w przeciwieństwie do wielu krajów w Europie, ma obecnie bardzo prosumencki, rozproszony charakter. Instytut prognozuje, że w tym roku rynek nakręcać będą głównie mikroinstalacje. Stanowią one obecnie około 70 proc. mocy zainstalowanej w tym segmencie. Natomiast w latach 2021–2022 czeka nas boom w sektorze farm fotowoltaicznych. Obecnie głównym motorem napędowym w tym obszarze są aukcje na energię z OZE. Instytut szacuje, że w latach 2021–2022 zostanie oddane do eksploatacji około 2,8 GW mocy w tego typu farmach, a do 2023 r. udział tego sektora w rynku fotowoltaiki zrówna się z udziałem mikroinstalacji.

"W tum roku moc zainstalowana w panelach fotowoltaicznych przekroczy 1000 MW. Przedsiębiorcy przestr

Shutterstock

energia.rp.pl

– Oczekujemy, że ogólnoświatowy trend polegający na odchodzeniu od źródeł kopalnych w energetyce na rzecz OZE jeszcze zyska na sile. Branże fotowoltaiczna i BIPV (zastępowanie tradycyjnych materiałów budowlanych elementami fotowoltaicznymi – przyp. red.) mają szansę znaleźć się w gronie popandemicznych zwycięzców – przekonuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

OZE
OZE
Tauron oddaje do użytku kolejną farm wiatrową
OZE
Pierwszy kwartał stał pod znakiem spadku węgla i wzrostu OZE
OZE
Duże zmiany dla prosumentów. Jest projekt noweli ustawy OZE
OZE
Tauron buduje 360 MW w wietrze i słońcu
OZE
Bogdanka zmniejszy wydobycie węgla. Wszystko przez duże zapasy surowca w kraju