Litewska grupa Ignitis zainwestuje w wiatraki w Polsce

Ignitis Group pożyczy 60 mln euro od Europejskiego Banku Inwestycyjnego na swój pierwszy projekt elektrowni wiatrowej w Polsce. Farma wiatrowa, o łącznej mocy do 94 MW, powstanie w woj. pomorskim.

Publikacja: 10.03.2020 13:40

Litewska grupa Ignitis zainwestuje w wiatraki w Polsce

Foto: Adobe Stock

Litewskie przedsiębiorstwo zrealizuje projekt za pośrednictwem swojej spółki zależnej Pomerania Wind Farm. Spółka podpisała właśnie umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym w sprawie 258 mln zł (około 60 mln euro) kredytu na budowę i eksploatację średniej wielkości lądowej farmy wiatrowej, składającej się z 29 turbin o łącznej mocy zainstalowanej 94 MW. Kredyt pokryje około 47 proc. kosztów inwestycyjnych projektu.
Park wiatrowy położony będzie w województwie pomorskim, około 50 km od linii brzegowej Zatoki Gdańskiej, w gminach Dzierzgoń i Stary Targ. Prace nad budową farmy rozpoczęły się w lipcu ubiegłego roku, a uruchomienie projektu planowane jest na wiosnę 2021 r. Park wiatrowy ma docelowo dostarczać 300 GWh energii elektrycznej, zaopatrując potencjalnie około 75 tys. gospodarstw domowych w skali roku.
""

A wind turbine stands at a wind farm in Jeju, South Korea/Bloomberg

energia.rp.pl

– Zrównoważony rozwój, który przejawia się wdrażaniem projektów z zakresu energii odnawialnej nie tylko na Litwie, ale również za granicą, jest priorytetem Ignitis Group zawartym w naszej Strategii 2030. Poprzez takie projekty chcemy zwiększyć naszą konkurencyjność i znacząco przyczynić się do przyspieszenia dekarbonizacji sektora energetycznego – informuje Dominykas Tučkus, członek zarządu Ignitis Group.
Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI, dodaje, że Polska ma ogromny potencjał w zakresie wytwarzania odnawialnych energii, a farmy wiatrowe mogą przyczynić się do zwiększenia dywersyfikacji energetycznej kraju i zrównoważonego rozwoju. – EBI ma duże doświadczenie w finansowaniu farm wiatrowych na całym świecie. Dzięki naszej nowej polityce udzielania kredytów energetycznych możemy wspierać jeszcze większą liczbę tego typu projektów – kwituje Czerwińska.
OZE
Pozostało 100% artykułu
OZE
Klęska tegorocznych aukcji OZE
OZE
Dłuższe utrzymywanie opłaty od zysków może pogorszyć warunki budowy nowych OZE
OZE
Pięciopak wiatrowy ma rozruszać morskie farmy wiatrowe
OZE
Fotowoltaika nadal się opłaca. Jak sprawdzić, ile zużyliśmy energii?
OZE
Morskie farmy wiatrowe na ostrym wirażu. Kolejne gwarancje potrzebne?
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości