Litewska grupa Ignitis zainwestuje w wiatraki w Polsce

Ignitis Group pożyczy 60 mln euro od Europejskiego Banku Inwestycyjnego na swój pierwszy projekt elektrowni wiatrowej w Polsce. Farma wiatrowa, o łącznej mocy do 94 MW, powstanie w woj. pomorskim.

Publikacja: 10.03.2020 13:40

Litewska grupa Ignitis zainwestuje w wiatraki w Polsce

Foto: Adobe Stock

Litewskie przedsiębiorstwo zrealizuje projekt za pośrednictwem swojej spółki zależnej Pomerania Wind Farm. Spółka podpisała właśnie umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym w sprawie 258 mln zł (około 60 mln euro) kredytu na budowę i eksploatację średniej wielkości lądowej farmy wiatrowej, składającej się z 29 turbin o łącznej mocy zainstalowanej 94 MW. Kredyt pokryje około 47 proc. kosztów inwestycyjnych projektu.
Park wiatrowy położony będzie w województwie pomorskim, około 50 km od linii brzegowej Zatoki Gdańskiej, w gminach Dzierzgoń i Stary Targ. Prace nad budową farmy rozpoczęły się w lipcu ubiegłego roku, a uruchomienie projektu planowane jest na wiosnę 2021 r. Park wiatrowy ma docelowo dostarczać 300 GWh energii elektrycznej, zaopatrując potencjalnie około 75 tys. gospodarstw domowych w skali roku.
""

A wind turbine stands at a wind farm in Jeju, South Korea/Bloomberg

Foto: energia.rp.pl

– Zrównoważony rozwój, który przejawia się wdrażaniem projektów z zakresu energii odnawialnej nie tylko na Litwie, ale również za granicą, jest priorytetem Ignitis Group zawartym w naszej Strategii 2030. Poprzez takie projekty chcemy zwiększyć naszą konkurencyjność i znacząco przyczynić się do przyspieszenia dekarbonizacji sektora energetycznego – informuje Dominykas Tučkus, członek zarządu Ignitis Group.
Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI, dodaje, że Polska ma ogromny potencjał w zakresie wytwarzania odnawialnych energii, a farmy wiatrowe mogą przyczynić się do zwiększenia dywersyfikacji energetycznej kraju i zrównoważonego rozwoju. – EBI ma duże doświadczenie w finansowaniu farm wiatrowych na całym świecie. Dzięki naszej nowej polityce udzielania kredytów energetycznych możemy wspierać jeszcze większą liczbę tego typu projektów – kwituje Czerwińska.
Pozostało jeszcze 100% artykułu
OZE
Koniec wiatrowego sporu między Polenergią a Tauronem. Ugoda warta pół miliarda
OZE
Kosmiczne stawki celne w USA na chińskie panele słoneczne. Nawet 3521 proc.
OZE
Enea planuje kolejne przejęcia OZE
OZE
Branża apeluje: Zwiększyć udział polskich firm w budowie farm wiatrowych na Bałtyku
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
OZE
Liberalizacja ustawy wiatrakowej zatrzyma się na prezydencie?