Reklama
Rozwiń

Co trzeci kilowat pochodzić będzie ze słońca i wiatru

Publikacja: 21.10.2019 15:58

Co trzeci kilowat pochodzić będzie ze słońca i wiatru

Foto: A wind turbine stands next to solar panels/Bloomberg

Łączne moce odnawialnych źródeł energii na świecie wzrosną w ciągu pięciu lat o 50 proc.

W ekspansji OZE pomoże instalowanie zestawów paneli słonecznych na dachach domów, biurowców i zakładów przemysłowych – przewiduje Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE). Po spadku w 2018 r. z powodu zmian budżetowych w Chinach sektor ten osiągnie w tym roku dwucyfrowy wzrost – zakłada Agencja w dorocznym raporcie o globalnych OZE. Ich moc wzrośnie do 2024 r. o 1,2 terawatów z 2,5 TW w 2017 r., czyli o równowartość mocy zainstalowanych obecnie w Stanach Zjednoczonych. Na panele słoneczne przypadnie niemal 60 proc. tego wzrostu, a na farmy wiatrowe na lądzie – 25 proc. Ich udział w energetyce zwiększy się z 26 proc. obecnie do 30 proc. w 2024 r.
""

Wind turbines stand at a wind farm in this aerial photograph taken in Jeju, South Korea,/Bloomberg

Foto: energia.rp.pl

– Jesteśmy w punkcie zwrotnym: energia słońca i wiatru są istotą przekształceń w energetyce – powiedział szef MAE Fatih Birol. – Odnawialne źródła energii są już drugim na świecie źródłem elektryczności, ale trzeba nadal zwiększać ich wykorzystanie, jeśli mamy osiągnąć dalekosiężne cele klimatyczne, jakości powietrza i dostępu do energii. A ponieważ koszty maleją, to bardziej zachęcają do instalowania paneli – dodał szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej.
""

Photovoltaic cells are arranged on solar panels /Bloomberg

Foto: energia.rp.pl

Koszt produkcji elektryczności z fotowoltaiki jest już niższy od cen detalicznych prądu w większości krajów. MAE uważa, że zmaleje jeszcze bardziej – o 15 proc. do 35 proc. ceny w 2024 r., zwiększając atrakcyjność tej technologii. – Postęp nastąpi w Chinach, w Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych i Indiach. A także w krajach Afryki i Azji, gdzie w ciągu pięciu lat dostęp do elektryczności otrzyma 100 mln mieszkańców – powiedział Paul Frankl z działu odnawialnych źródeł energii w MAE. Liczba instalacji na dachach domów prywatnych podwoi się do 100 mln. Zajmować będą 6 proc. dostępnej powierzchni, głównie w Australii, Belgii, Kalifornii, Holandii i Austrii.
OZE
Pozostało jeszcze 100% artykułu
OZE
Ponad 5 mld zł będzie kosztował tegoroczny system wsparcia OZE. Są wyniki aukcji
OZE
Fabian Gaus, prezes GoldenPeaks Capital: Branża OZE otwarta na dialog z rządem
OZE
Brak chętnych, wysokie ceny. Rosną obawy o rozwój wiatraków na morzu
OZE
Wraca opłata OZE. Wiemy, ile będzie nas kosztować
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
OZE
Rząd nadrabia stracony czas. Szybsze prace nad energią elektryczną z wiatru
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku