Budujmy swoje rury

Fotorzepa/Andrzej Bogacz

W Unii Europejskiej trwa batalia o rozbudowę rurociągu Nord Stream. Rosjanie nie chcą, aby Bruksela miała wpływ na tę inwestycję. Przy budowie pierwszych dwóch nitek gazociągu UE zezwoliła na wyłączenie bałtyckiej rury z unijnych przepisów. Teraz już nie będzie tak łatwo.

Komisja Europejska chce rewizji dyrektywy gazowej, dzięki czemu Nord Stream 2 musiałby być zgodny z III pakietem energetycznym. Pakiet ten zakłada dostęp do infrastruktury przesyłowej stron trzecich, czyli cała rura nie byłaby jedynie pod kontrolą Gazpromu, a taryfy musiałyby być przejrzyste. A teraz to Gazprom ustala ceny, po jakich sprzedaje surowiec odbiorcom. Przepisy Unii zakładają tzw. unbundling, czyli w tym przypadku rozdzielenie działalności dystrybucyjnej i przesyłowej (w Polsce za przesył odpowiada Gaz-System, za dystrybucję zaś spółka PGNiG). Rosjanie przepisów unijnych boją się jak ognia, bo zbyt dobrze wiedzą, że oznacza to koniec ich nieskrępowanej swobody na unijnym rynku gazowym.

Budowy Nord Stream 2 nie da się zatrzymać, ale warto pilnować, by inwestycja była w pełni zgodna z unijnymi przepisami. Słusznie protestujemy przeciwko łamaniu unijnego prawa w sprawie tego rurociągu, ale bardziej niż na protestach powinniśmy skupić się na działaniach pozytywnych i zapewnieniu sobie energetycznego bezpieczeństwa. Od blokowania tej inwestycji nie przybędzie nam w kraju dodatkowej ilości gazu. Musimy połączyć kraj ze złożami gazowymi na szelfie norweskim. Rurociąg Baltic Pipe z Polski do Danii i rozbudowa infrastruktury przesyłowej w kierunku Norwegii powinny być naszym priorytetem. Tylko realna dywersyfikacja kierunków dostaw i dostawców da nam bezpieczeństwo energetyczne.

Mogą Ci się również spodobać

Gaz uwolniony na Łotwie

Za dwa miesiące każdy odbiorca gazu na Łotwie będzie sam wybierał dostawcę. Do wyboru ...

Wiceprezydent USA: Nord Stream 2 złym przedsięwzięciem dla Europy

Wiceprezydent USA Joe Biden powiedział w czwartek podczas wizyty w Sztokholmie, że projekt gazociągu ...

Karta zakopana w piasku

Dwa totalitarne rządy zawarły dziś porozumienie o długofalowej współpracy na rynku ropy. Sojusz ma ...

Przedstawiciel Gaz Systemu w zarządzie europejskiej organizacji

Dyrektor Pionu Rozwoju Gaz Systemu Paweł Jakubowski został członkiem zarządu europejskiej organizacji ENTSOG, która ...

Gazprom wychodzi z Estonii

Po Litwie i Łotwie Gazprom opuszcza też Estonię. Rosjanie wycofają się z akcjonariatu estońskiego ...

Czy Niemcy zdążą?

Przeciąga się budowa nowych linii energetycznych w Niemczech. To one mają zapewnić prąd krajowi, ...