UOKiK idzie na rekord

Blisko 30 mld zł kary nałożonej na rosyjskiego monopolistę gazowego jest wydarzeniem bez precedensu w historii polskiego urzędu antymonopolowego.

Polski Urząd nakłada karę na Gazprom i pięć spółek uczestniczących w projekcie Nord Stream 2 za to, że firmy dokonały koncentracji nie uzyskawszy na to wcześniej zgody. Zignorowanie UOKiK-u może międzynarodowe spółki energetyczne słono kosztować, pytanie tylko, czy polski Urząd stojący na straży konkurencyjności i konsumentów będzie w stanie takie pieniądze wyegzekwować. Bo karę nałożyć to jedno, a dwa to doprowadzić do jej zapłacenia. Gdyby tak się stało byłby to absolutny rekord nie tylko w Polsce. Komisja Europejska dwa lata temu nałożyła największą w historii karę, Google został ukarany kwotą 4,3 mld euro (około 20 mld zł.)

To nie pierwsza kara jaką UOKiK nakłada na Gazprom. W lipcu tego roku Urząd nakazał zapłatę rosyjskiej spółce gazowej 213 mln złotych za nieudzielenie informacji na żądanie prezesa urzędu dotyczącą budowy gazociągu Nord Stream 2.

Działający pod przywództwem nowego prezesa Tomasza Chróstnego Urząd bardzo się uaktywnił w nakładaniu kar. Niewykluczone, że UOKiK „poczuł krew” w związku z problemami Nord Stream 2, którego budowa stanęła i na razie nie widać możliwości jej ukończenia. W odpowiedzi na amerykańskie sankcje w zeszłym roku wycofał się z budowy szwajcarski Allseas który specjalizuje się w układaniu rur na dnie morza, a przez cały rok Gazprom nie był w stanie tego problemu rozwiązać. Brakujące 160 km rurociągu nie ma kto położyć na dnie Bałtyku.

Pytanie w jaki sposób Rosja odpowie na te działania? Przykręcenie Polsce kurka z gazem bardziej zagrozi Moskwie niż nam, bo nie dość, że mamy fizyczne możliwości kupowania gazu z innych kierunków – przede wszystkim dzięki terminalowi LNG. To Gazprom w ostatnich czasach częściej traci niż zyskuje nowych klientów. Ciepła zima a potem pandemia tylko pogłębiła spadek sprzedaży gazu przez koncern w Europie. Gdyby tego było mało to i Turcja, drugi największy w Europie odbiorca gazu z Rosji drastycznie zredukował zakupy surowca od Gazpromu. Potężny niegdyś rosyjski koncern wszedł w okres smuty.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

NFOŚiGW: 200 mln zł na bezemisyjny transport w miastach

200 mln zł czeka na samorządy planujące wymianę taboru miejskiego na autobusy elektryczne. Pieniądze ...

Niemcy grożą USA kontrsankcjami za Nord Stream-2

Niemcy mogą wprowadzić swoje sankcje wobec USA, jeżeli dojdzie do zaostrzenia amerykańskich restrykcji wobec ...

Kolejny gazociąg Gazpromu dotarł do Turcji

Rosjanie zrobili pierwszy rok do ekspansji na południu Europy. Gotowa jest pierwsza nitka gazociągu ...

Polski startup z przełomowym patentem na grafen

Laboratorium spółki Euro Com Project zbadało i opatentowało możliwości użycia polskiego grafenu w modułach ...

PGNiG chce wytwarzać wodór

Koncern zamierza zostać jednym z liderów rozwoju technologii wodorowych w naszym kraju. Surowiec planuje ...

PGG zostanie wsparta kwotą 2,4 mld zł

Przedstawiciele górniczych i energetycznych spółek oraz banków i instytucji finansowych podpisali we wtorek w ...