Ostał nam się ino sznur

Mogliśmy otrzymać duże pieniądze na transformację energetyki, a przez blokowanie neutralności klimatycznej mamy obcięty budżet kluczowego dla Polski funduszu.

Premier największego węglowego kraju w Unii Europejskiej powinien zabiegać o jak największy budżet na transformację energetyczną. Jest się o co bić. Trzeba nie tylko zapewnić energię z zielonych źródeł, bo tylko taki prąd jest tani i daje gospodarce konkurencyjność, ale przede wszystkim zadbać o ludzi, którzy dotychczas zatrudnieni byli w węglowym przemyśle. To oni powinni być w centrum transformacji energetycznej. Miliardy euro z UE miały im pomóc odnaleźć się w nowych warunkach, w innych działach gospodarki, bardziej przyszłościowych, i podnieść jakość życia na terenach mocno zniszczonych przez monokulturę węglową.

Czytaj także: Mniej pieniędzy dla regionów węglowych z Unii

Po tym, jak na szczycie Rady Europejskiej w grudniu zeszłego roku Polska jako jedyny z krajów członkowskich nie poparła neutralności klimatycznej w 2050 r., Komisja Europejska zwiększyła budżet Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, upatrując w odbudowie unijnej gospodarki po pandemii szansy na zwiększenie zielonych inwestycji. Polska mogła otrzymać nawet 8 mld euro na transformację. Ale przez przedłużający się impasu w negocjacjach budżetowych i opór wobec neutralności klimatycznej, jaki Polska cały czas utrzymywała, straciliśmy połowę budżetu na zielone inwestycje.

Rząd utrzymując swoje twarde weto, pokazał, jaki jest twardy. Jednak korzyści ani dla gospodarki, ani dla społeczeństwa, ani tym bardziej dla klimatu z tego tytułu niestety nie będzie.

Mogą Ci się również spodobać

Daniel Obajtek stanie na czele Orlenu

Dotychczasowy prezes Energi, Daniel Obajtek złożył rezygnację z funkcji. Powód? Od 6 lutego ma ...

PGNiG Termika kupiła spółkę ciepłowniczą z grupy JSW

Spółka PGNiG Termika za 190,4 mln zł kupiła 100 proc. akcji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej ...

Daleko od czystego powietrza

Sezon grzewczy rusza pełną parą, a w zasadzie w kłębach dymu. Sztandarowy program rządu, ...

Stępień: Terminal LNG ożywił rynek

Do 2022 roku planujemy zbudować 2000 km nowych gazociągów. Na te inwestycje Gaz-System ma ...

Prawa fizyki mają politykę w poważaniu

Marcin Popkiewicz, fizyk, analityk i dziennikarz. Autor bestsellerów „Ziemia na rozdrożu” i „Rewolucja energetyczna”. ...

JSW w rekordowym dołku

Niemal 7,4 proc. straciły w poniedziałek akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jak liczą eksperci, tak ...