Ostał nam się ino sznur

Mogliśmy otrzymać duże pieniądze na transformację energetyki, a przez blokowanie neutralności klimatycznej mamy obcięty budżet kluczowego dla Polski funduszu.

Premier największego węglowego kraju w Unii Europejskiej powinien zabiegać o jak największy budżet na transformację energetyczną. Jest się o co bić. Trzeba nie tylko zapewnić energię z zielonych źródeł, bo tylko taki prąd jest tani i daje gospodarce konkurencyjność, ale przede wszystkim zadbać o ludzi, którzy dotychczas zatrudnieni byli w węglowym przemyśle. To oni powinni być w centrum transformacji energetycznej. Miliardy euro z UE miały im pomóc odnaleźć się w nowych warunkach, w innych działach gospodarki, bardziej przyszłościowych, i podnieść jakość życia na terenach mocno zniszczonych przez monokulturę węglową.

Czytaj także: Mniej pieniędzy dla regionów węglowych z Unii

Po tym, jak na szczycie Rady Europejskiej w grudniu zeszłego roku Polska jako jedyny z krajów członkowskich nie poparła neutralności klimatycznej w 2050 r., Komisja Europejska zwiększyła budżet Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, upatrując w odbudowie unijnej gospodarki po pandemii szansy na zwiększenie zielonych inwestycji. Polska mogła otrzymać nawet 8 mld euro na transformację. Ale przez przedłużający się impasu w negocjacjach budżetowych i opór wobec neutralności klimatycznej, jaki Polska cały czas utrzymywała, straciliśmy połowę budżetu na zielone inwestycje.

Rząd utrzymując swoje twarde weto, pokazał, jaki jest twardy. Jednak korzyści ani dla gospodarki, ani dla społeczeństwa, ani tym bardziej dla klimatu z tego tytułu niestety nie będzie.

Mogą Ci się również spodobać

Małe reaktory jądrowe, a sprawa polska

SMR w założeniu mają być odpowiedzią na szereg kłopotów prześladujących tradycyjną energetykę atomową, w ...

#RZECZoBIZNESIE: Andrzej Sikora: Komisja Europejska nie chce węgla

Inwestorzy zawierzyli w długoterminową politykę dekarbonizacji w Polsce. Większość z nich już straty pokazała ...

Austria: transformacja energetyczna 2.0

Co może zrobić kraj, który transformację energetyczną w zasadzie ma już za sobą? Zacząć ...

Wenezuela zapłaci Rosji kryptowalutą

To będzie pierwsza taka międzynarodowa wymiana handlowa. Niewypłacalna Wenezuela zapłaci Rosji za części samochodowe ...

Wyniki Enei tez pod wpływem odpisów, Bogdanka poniżej oczekiwań

Zgodnie z szacunkami Enea wypracowała 471 mln zł skonsolidowanego zysku netto w pierwszej połowie ...

Niemcy na czele fanklubu Gazpromu

Największe unijne gospodarki stawiają na rosyjski gaz. Niemcy i Włochy znacznie zwiększyły jego zakupy. ...