Wielka fabryka ogniw pv powstanie w Polsce

Adobe Stock

Polscy producenci modułów fotowoltaicznych szukają pieniędzy na wspólną inwestycję.

Rodzimi wytwórcy urządzeń i komponentów dla fotowoltaiki opracowali plan rozwoju tej branży w Polsce do 2030 r. Zakładają, że w najbliższych latach uda im się znacząco zwiększyć moce wytwórcze. W zakresie modułów PV, gdzie dziś zdolności polskich zakładów sięgają łącznie około 500 MW/r., planują wzrost o 1 GW/r. tylko do 2025 r. W dalszych planach jest budowa wspólnej fabryki ogniw o mocy produkcyjnej 1 GW/r. Potrzebują na ten cel około 1 mld zł.

– Dziś jako Polska już jesteśmy znaczącym producentem modułów fotowoltaicznych, ale jądrem innowacji w tym biznesie są ogniwa, które wciąż importujemy głównie z Chin. Stąd pomysł budowy gigafabryki ogniw, z których korzystać będą producenci modułów, a część popłynie na eksport – wyjaśnia Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Adobe Stock

To wspólna inicjatywa polskich producentów, którzy w maju zawarli sojusz w walce z tanią chińską konkurencją. Obecnie w porozumieniu uczestniczy dziesięć firm, w tym m.in. ML System, Bruk-Bet Solar, Hanplast czy JBGPV. Aktualnie poszukują zarówno dobrej lokalizacji pod potencjalną inwestycję, jak i partnera finansowego. Nowy zakład mógłby stanąć na terenach, gdzie dziś wydobywa się węgiel kamienny lub brunatny. – To była nasza pierwsza myśl, bo tworząc nowe miejsca pracy, pomoglibyśmy tym regionom przejść trudny etap transformacji – wyjaśnia Wiśniewski.

Inicjatywa polskiego przemysłu pojawia się w momencie bezprecedensowego boomu rynkowego polskiej fotowoltaiki. Branża szacuje, że dzisiejsze tempo instalacji paneli słonecznych na dachach domów i rozwoju farm słonecznych doprowadzi do uzyskania 8 GW mocy zainstalowanej już w 2025 r., co przekracza obecne rządowe plany na 2030 r.

W ostatnim czasie ogromny udział w rozwoju rynku miał rządowy program „Mój prąd” z budżetem 1 mld zł, w ramach którego można pozyskać nawet 5 tys. zł na instalację fotowoltaiki na dachach domów. Eksperci przewidują jednak, że przy tym tempie składania wniosków o dofinansowanie budżet programu wyczerpie się już w tym roku. Ale to nie zatrzyma słonecznej hossy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ukraina sprzedała online gazowe koncesje

Pierwsze trzy złoża gazu wystawione na sprzedaż w systenie online przez ukraiński rząd znalazły ...

Co trzeci kilowat pochodzić będzie ze słońca i wiatru

Łączne moce odnawialnych źródeł energii na świecie wzrosną w ciągu pięciu lat o 50 ...

Gazowy mercedes ze Stanów Zjednoczonych

Amerykanie zachęcają Europę do kupna ich LNG. Może jest droższy, ale bezpieczniejszy niż rosyjski ...

Huraganowy wzrost cen ropy

Nad Zatoką Meksykańską szaleją huragany „Marco” i „Laura”. Drugi jest porównywalny z huraganem „Katrina”, ...

Lotos stawia na rozwój stacji paliw oraz wydobycie ropy i gazu

W 2020 r. zarząd będzie rozwijał projekty zapoczątkowane w poprzednich okresach. Chodzi zwłaszcza o ...

Czy Rosneft przejmie kontrolę na ropą Wenezueli?

Według wenezuelskich mediów rosyjski gigant naftowy przejmie pełną kontrolę nad wenezuelskim państwowym koncernem naftowym w ...