26 nowych farm wiatrowych w Hiszpanii

A wind turbine /Bloomberg

Hiszpański koncern naftowy Repsol zapowiedział postawienie w regionie Aragón na północy kraju 26 nowych farm wiatrowych o łącznej mocy 860 MW, zapewniających dostawę elektryczności dla 1,8 mln mieszkańców. Zbliży to go do celu firmy bez emisji netto spalin w 2050 r. i umocni pozycję lidera na Półwyspie Iberyjskim

Projekt o nazwie Delta 2 będzie zrealizowany i obsługiwany przez filię Repsol Electricidad y Gas w prowincjach Huesca, Saragossa i Teruel. Po 3 latach prac, gdy osiągnie pełną moc, będzie dostarczać elektryczność dla ok.1,8 mln osób, to więcej niż mieszka w całym regionie. Jednocześnie pozwoli uniknąć emitowania do atmosfery ponad 2,6 mln ton CO2 rocznie w porównaniu z energią elektryczną pochodzącą z węgla.

CZYTAJ TAKŻE: Litwini inwestują w polskie wiatraki

Delta 2 jest kolejnym projektem wykorzystania OZE realizowanym przez Repsola; pozostałe siedem dotyczy regionów Andaluzja, Aragón, Castilla y León, Castilla-La Mancha, Extremadura i w Portugalii, w prowincjach Saragossa i Teruel zaczęto prace w grudniu przy 89 turbinach o mocy 335 MW. Ta farma ma być gotowa pod koniec roku.

Wind turbines/Bloomberg

Aktywa Repsolu wykorzystania OZE będące w trakcie realizacji mają łączną moc 2045 MW, a wraz z zainstalowanymi już 2952 megawatami wzmacniają pozycję Repsolu jako lidera na półwyspie. W grudniu koncern ogłosił, że chce dojść w 2050 r. do statusu firmy bez emisji netto spalin. Jest pierwszą firmą z sektora energetyki, która postawiła sobie tak ambitny cel.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wraca polityczna moda na konsolidacje

Po pomyśle stworzenie koncernu paliwowo-surowcowego wraca idea fuzji Orlenu z Lotosem. O ewentualnej fuzji ...

Kocioł w Kozienicach przeszedł test

Zakończył się jeden z najważniejszych etapów budowy nowego bloku energetycznego 1075 MW w Elektrowni ...

Od pogróżek do milczenia – reakcje na decyzję UOKiK

Rosyjscy eksperci oczekują długiego sądowego sporu Gazpromu z UOKiK-iem. Zachodni partnerzy Gazpromu różnie zareagowali ...

PKN Orlen z nagrodą za sprawiedliwy handel

Koncern został wyróżniony za to, że od dekady sprzedaje na swoich stacjach kawę z ...

PGNiG zwiększy oszczędności

W ubiegłym roku, zgodnie z oczekiwaniami, zyski grupy spadły. W tym roku może być ...

URE: Za prąd zapłacimy podobne rachunki w 2018 r.

Regulator nie spełnił oczekiwań ani sprzedawców energii z dużych grup energetycznych ani dystrybutorów. Pierwsi ...