Estońskie słońce mocniej świeci w Polsce

A wind turbine /Bloomberg

Elektrownie słoneczne estońskiej firmy w Polsce i Estonii wyprodukowały w minionym roku 8,6 GWh prądu. Tyle wystarczy na zaspokojenie potrzeb trzytysięcznego miasta przez rok. W 2020 r Estończycy mają jeszcze ambitniejsze plany.

Estońska Enefit Green (należy do estońskiego koncernu energetycznego Eesti Energia) w 2019 r weszła na polski rynek ze swoimi solarami. W połowie roku firma kupiła 19 projektów parków słonecznych. Dzięki temu portfel energii słonecznej został powiększony do 26 MW. Enefit Green informuje w komunikacie, że w 2020 r  planuje zwiększyć moc swoich elektrowni wiatrowych m.in. w Polsce.

 

A wind turbine stands next to solar panels/Bloomberg

– Skupimy się na jeszcze lepszym rozporządzaniu naszymi aktywami. Chcemy podnieść efektywność wszystkich naszych oddziałów, zwiększyć produkcję, zlikwidować przestoje i lepiej reagować na wszelkie niesprawności – skomentował Aawo Kiarmas prezes Enefit Green.
Enefit Green specjalizuje się w energetyce ze źródeł odnawialnych. Działa na terenie republik nadbałtyckich, Finlandii i Polski. Ma 20 farm wiatrowych w Estonii i na Litwie, jedną elektrownię wodną w Estonii, cztery zakłady na biomasę; 36 elektrowni słonecznych w Polsce i Estonii, zakłady produkujące pelet na Łotwie. Rocznie produkuje z wiatru, słońca, wody, biomasy 1,2 TWh prądu. Starczy to na roczne potrzeby 400-tysięcy gospodarstw domowych.
Około 85 proc. tego prądu produkują wiatraki znajdujące się w Estonii i na Litwie. Ich efektywności sprzyjają warunki wietrzne w tych krajach.

 

– Pomimo istniejących farm wiatrowych rozwijamy nowe projekty związane z energią wiatru. W najbliższych latach największy przyrost mocy będzie właśnie w tej sferze. Dlatego mamy projekty inwestycji wiatrowych w Estonii, na Litwie i w Finlandii – mówił Aawo Kiermas.
Polska jest dla Enefi Green rynkiem, gdzie firma stawia na elektrownie słoneczne.Coraz gorętsze i dłuższe lata sprzyjają tego typu inwestycjom. Jest to ważne dla osiągnięcia celu, który stawia sobie Eesti Energia. Do 2023 roku udział OZE w produkcji prądu estońskiej firmy ma sięgnąć 45 proc.

Mogą Ci się również spodobać

PGE: Spadek wolumenu produkcji cen energii w I kwartale

Polska Grupa Energetyczna przekazała szacunkowe dane operacyjne i sprzedażowe za okres styczeń – marzec ...

Energetyka po wyborach. Trzy zadania dla nowego rządu

Polska energetyka znalazła się na zakręcie. Co zastanie kolejny rząd po wyborach jesienią? W ...

Ropa zamrożona na 9 miesięcy

Kraje OPEC i eksporterzy spoza kartelu (tzw. OPEC+) zgodzili się na przedłużyć porozumienie o ...

Jednorazowemu światu plastiku zawdzięczamy obraz zanieczyszcznych oceanów, wysp śmieci i nafaszerowanych nim ryb.

Liderzy biznesu na forum ONZ: zrównoważony rozwój odpowiedzią na kryzys

Ponad sto sesji globalnych, regionalnych i lokalnych odbyło się w ramach szczytu Global Compact ...

Benzyna tańsza od wody pitnej

Tak jest w Arabii Saudyjskiej, gdzie kierowcy tankują dziewięćdziesiątkę piątkę po 40 centów, podczas, ...