Polenergia: Cena w wezwaniu PGE nie jest godziwa

Zaproponowana w wezwaniu ogłoszonym przez PGE cena nie odpowiada wartości godziwej – stwierdził zarząd Polenergii w wydanym komunikacie. Jak dodano, zmiana inwestora strategicznego nie musi być zbieżna z interesem spółki.

Chodzi o cenę 16,29 zł za akcję, którą pod koniec maja zaproponowała Polska Grupa Energetyczna w wezwaniu na wszystkie akcje spółki kontrolowanej od kilku dni przez Dominikę Kulczyk.
Zarząd Polenergii, powołując się na opinię Deloitte Advisory, ocenił cenę z wezwania jako znajdująca się „poniżej oszacowanego przedziału wartości godziwej akcji spółki”. Nie podał jednak tych wartości.
„Biorąc pod uwagę interes spółki, zarząd uważa, że na obecnym etapie rozwoju spółki zmiana strategicznego inwestora nie jest niezbędnym warunkiem dalszego rozwoju prowadzonej działalności. Zmiana inwestora strategicznego nie musi być zbieżna z interesem spółki” – napisano w stanowisku zarządu Polenergii.

W ocenie zarządu Polenergii, plany strategiczne PGE dotyczące spółki zostały w wezwaniu sformułowane w sposób ogólny i wobec tego trudno jest dokonać ich oceny w kontekście prowadzonej przez Polenergię działalności czy możliwości osiągnięcia celów strategicznych zakładanych przez zarząd.

Deloitte zastrzegł m.in., że przyszłe przepływy pieniężne Polenergii w dużej mierze determinowane są przez szereg czynników rynkowych i regulacyjnych, które mogą kształtować się w przyszłości inaczej niż przyjęte założenia. Poinformował, że wycenę wartości godziwej Polenergii przeprowadził jako sumę wyceny wartości godziwej poszczególnych spółek i/lub segmentów działalności wchodzących w skład grupy.

Głównym akcjonariuszem Polenergii z 50,2-proc. udziałem w kapitale zakładowym, jest Dominika Kulczyk, która w środę poinformowała, że inwestycję w spółkę traktuje długofalowo, bierze na siebie rolę inwestora strategicznego i nie planuje odpowiadać na ogłoszone przez PGE wezwanie.

Z kolei w czerwcu CEE Equity Partners, jako doradca inwestycyjny funduszu China-CEE Fund, posiadającego 15,99 proc. akcji Polenergii, informował, że nie zamierza rekomendować odpowiadania na ogłoszone przez PGE wezwanie na sprzedaż akcji Polenergii.

Wśród akcjonariuszy Polenergii z udziałem powyżej 5 proc. są jeszcze trzy fundusze: Nationale-Nederlanden OFE (5,5 proc. kapitału), Generali OFE (6,56 proc.) i Aviva OFE (7,83 proc.).

Zapisy w wezwaniu potrwają od 13 lipca do 20 września.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wyzwanie: zrównoważone korzystanie z zasobów

Linearny model gospodarki już się wyczerpał. Powszechnie funkcjonuje dziś na świecie linearny model gospodarki. ...

Rezygnacja wiceprezesa Termiki po pięciu dniach

Michał Machlejd, wiceprezes zarządu PGNIG Termiki ds. ekonomiczno – finansowych złożył rezygnację z zajmowanego ...

Analitycy: w przyszłym tygodniu możliwy nieznaczny wzrost cen paliw

W kolejnym tygodniu paliwa na stacjach mogą nieco zdrożeć – ocenili eksperci e-petrol. Analitycy ...

Wojsko zawłaszcza ropę w Wenezueli

Na czele państwowego koncernu naftowego stanął generał z naznaczenia prezydenta. Ma pomóc w walce ...

Zapasy ropy w USA spadły o 5,08 mln baryłek

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 5,08 mln baryłek, czyli ...

Prezes Lotosu stracił stanowisko

Mateusz Bonca dotychczasowy prezes Grupy Lotos został odwołany przez radę nadzorczą spółki.   Rada ...