Basen jako magazyn energii

Polska firma Virtual Power Plant znana z rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej ma pomysł, żeby zmienić kwestię oczyszczania wody, a także oszczędzać energię elektryczną i cieplną.

 

– Woda na basenie jest zanieczyszczana w sposób naturalny. Tradycyjnie oczyszczamy ją chlorowaniem, również na ozonowanych basenach. Chlor wiąże się z zanieczyszczeniami organicznymi i powstają zanieczyszczenie chemiczne, które mogą być szkodliwe dla zdrowia jeśli basen nie jest eksploatowany poprawnie – mówi Grzegorz Nowaczewski, prezes Virtual Power Plant, gość programu Michała Niewiadomskiego.

 

– Z Państwowym Zakładem Higieny opracowaliśmy przełomową technologię, która pozwala na poprawę warunków higienicznych, jednocześnie oszczędzając energię – dodał.

 

Żeby poprawnie oczyszczać wodę należy we właściwy sposób dozować chlor. Urządzenia za to odpowiedzialne często się rozkalibrowują.

– Znaleźliśmy metodę, żeby dokonywać pomiarów bardzo precyzyjnie – mówił Nowaczewski.

 

Obecnie na basenach działa wiele systemów automatyki związanej z uzdatnianiem wody, ogrzewaniem czy wentylacją. Te systemy są sterowane przez programy komputerowe.

 

– Nasza firma usprawnia działanie tych systemów. Zbudowaliśmy system ekspercki, który poprawia jakość wody, ale również obniża zużycie energii poprzez dopasowanie np. ogrzewania, żeby zużywać tak mało energii, jak jest to możliwe – podkreślił gość.

 

Basen a energetyka

Zarządzanie procesami, które mają wpływ na użycie energii elektrycznej, ciepła i wody jest dosyć skomplikowane. – Mamy metodę, żeby tak sterować różnymi procesami, aby ograniczać parowanie wody z niecki basenowej do powietrza przy założonych parametrach komfortu – mówił Nowaczewski.

 

Grzegorz Nowaczewski, prezes Virtual Power Plant

 

– Żeby lepiej zarządzać zużywaną energią należy dokonywać więcej pomiarów i wprowadzić nowe algorytmy, które precyzyjnie sterują ogrzewaniem i intensywnością wentylacji w poszczególnych strefach – dodał.

 

Kierunek na najbliższe lata to ograniczanie energii zużywanej na basenach m.in. poprzez systemy rekuperacyjne czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz zastosowanie energii ze źródeł odnawialnych.

 

– W pewnym sensie basen pełni rolę magazynu energii. Im więcej energii będzie wytwarzane z OZE, tym będzie większa potrzeba zarządzania strefą odbioru. Baseny posiadają tę cudowną cechę, że mają dużo odbiorów energii, którymi można sterować – tłumaczył Nowaczewski.

 

Prognozował, że w sieci energetycznej, magazyny będą w przyszłości budowane wokół basenów w gminach. W Polsce mamy ponad 800 bardzo dużych basenów. Większość z nich utrzymywanych jest z budżetu państwa. Co roku dopłacane jest kilkaset milionów złotych.

 

Wykorzystując omawiane rozwiązania można mówić o oszczędnościach energii co najmniej kilkunastu, a nawet 30 proc. dla danego basenu.

 

– W przyszłości powstaną wzorcowe baseny, które będą dzieliły się doświadczeniami z innymi. W ramach projektu badawczego wykonaliśmy analizy dla kilkunastu basenów, dla kilku bardzo precyzyjne. Wspomniane dane wynikają z naszych działań optymalizacyjnych. Jednym z wzorcowych jest basen w Łomiankach – mówił gość.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Będzie redukcja wydobycia ropy

Kraje kartelu naftowego OPEC dogadały się w czwartek w sprawie cięć produkcji. Nie ujawniają ...

Jadwiga Emilewicz została powołana na stanowisko ministra przedsiębiorczości i technologii w styczniu 2018 roku .

Rząd traktuje priorytetowo walkę o czyste powietrze

Rozwiązanie problemu smogu wymaga świadomości jego skali i skutków dla zdrowia i życia – ...

Lublin jako pierwszy uzyskał certyfikat smart city wydany przez Polski Komitet Normalizacyjny

Inteligentne miasta z certyfikatem

Smart cities nie powstaną bez norm. To one zawierają wiedzę ekspercką i najlepsze praktyki. ...

PGE: prąd i gaz dla gospodarstw

Polska Grupa Energetyczna chce walczyć o klientów indywidualnych, oferując im pakiet dual fuel. Chodzi ...

Austria: Wybuch w stacji kompresorowej gazociągu

Jedna osoba zginęła, a 18 zostało rannych w wybuchu, do jakiego doszło we wtorek ...

Regulator sprawdza nie tylko firmy, ale też dystrybutorów

URE poinformowało o ok. 1,2 tys. wszczętych już postępowań w związku z możliwością naruszenia ...