Energa zainwestuje w sieć ładowania

W najbliższych miesiącach grupa Energa planuje mocno zwiększyć udział w krajowym rynku stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Inwestycje, tak jak dotychczas, będą skoncentrowane w północnej Polsce.

Planowana jest m.in. budowa przez zależną Energę Operator, we współpracy z samorządami, ok. 280 stacji ładowania pojazdów elektrycznych w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim i kujawsko-pomorskim. Pierwsze montaże przewidziane są pod koniec roku. – Zgodnie z ustawą stacje muszą powstać do końca marca 2021 roku. Koszt jednej stacji zależny jest od wyboru konkretnego modelu i lokalizacji – mówi Krzysztof Kopeć, dyrektor biura prasowego Energi. Dodaje, że łączny budżet całego projektu szacowany jest na kilkanaście milionów złotych. Po oddaniu stacji do użytku Urząd Regulacji Energetyki na wniosek władz gminy wskaże operatora ogólnodostępnej sieci ładowania. Zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych w pierwszym roku działalności powinien nim zostać największy sprzedawca prądu działający na danym terenie. Będzie nim zapewne zależna Energa Obrót.

Dziś firma ta jest właścicielem i operatorem 46 komercyjnych stacji oferujących łącznie 91 punktów ładowania. Na tym nie koniec. Niedawno koncern informował o wprowadzeniu na rynek oferty EnerGO!, polegającej na montażu i obsłudze indywidualnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Pierwszą umowę na dostarczenie i montaż tego typu urządzenia zawarto już na terenie Trójmiasta. Dwie kolejne powinny wkrótce powstać w Gdańsku, gdyż potencjalni zleceniodawcy – firmy deweloperskie – zaakceptowali oferty przedstawione przez koncern. – Trwają też rozmowy z kolejnymi podmiotami. Koszt oferty EnerGO! jest kalkulowany w zależności od konkretnych możliwości technicznych oraz potrzeb i oczekiwań klienta – twierdzi Kopeć.

Ponadto Energa przygotowuje się do wdrożenia innowacyjnego na polskim rynku pilotażu urządzeń instalowanych na słupach oświetleniowych. Projekt firmy Energa Oświetlenia zakłada montaż trzech stacji na terenie Gdyni. – Pierwsze urządzenie zamontowane zostało w Porcie Gdynia, dwa kolejne spółka w ramach współpracy z samorządem miejskim zainstaluje jeszcze w czwartym kwartale tego roku – podaje Kopeć.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W tum roku moc zainstalowana w panelach fotowoltaicznych przekroczy 1000 MW. Przedsiębiorcy przestraszyli się gwałtownego wzrostu cen energii spowodowanego wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 i postawili na autogenerację energii. Eksperci wskazują, że 1 GW mocy w PV to niewiele w porównaniu z innymi krajami regionu

McKinsey: Polska może być neutralna klimatycznie

Polska neutralna klimatycznie? To jest możliwe, choć trudne do osiągnięcia – przekonują eksperci McKinsey ...

Bliska detronizacja Gazpromu

Rosnieft może wkrótce pobić rosyjskiego gazowego monopolistę pod względem kapitalizacji na giełdzie. Kapitalizacja Gazpromu ...

Wyniki Enei tez pod wpływem odpisów, Bogdanka poniżej oczekiwań

Zgodnie z szacunkami Enea wypracowała 471 mln zł skonsolidowanego zysku netto w pierwszej połowie ...

Ukraina boi się Tureckiego Potoku

Reaktywacja projektu budowy rosyjskiego gazociągu do Turcji może kosztować Ukrainę jedną czwartą wpływów z ...

PKN Orlen ponownie wśród najbardziej etycznych firm świata

Po raz czwarty PKN Orlen znalazł się wśród najbardziej etycznych firm świata; otrzymał tytuł ...

Zmiana w radzie nadzorczej Unipetrolu

Bogdan Dzudzewicz, członek rady nadzorczej Unipetrolu, czeskiej spółki zależnej PKN Orlen, złożył rezygnację z ...