Tegoroczne aukcje OZE odwołane

Bloomberg

Urząd Regulacji Energetyki odwołał planowane w tym tygodniu aukcje na wsparcie dla odnawialnych źródeł energii. Unieważniono też przetargi, które odbyły się pod koniec września.

Jak wyjaśnia regulator w komunikacie powodem tej decyzji jest opublikowane w piątek nowe rozporządzenie rządu. Zmienia ono rozporządzenie wcześniejsze dotyczące maksymalnej ilości i wartości energii, które mogą być sprzedane w drodze aukcji w 2017 r., a także to dotyczące kolejności przeprowadzenia tegorocznych przetargów na wsparcie dla odnawialnych źródeł energii.

Przypominamy, że w aukcji zaplanowanej na poniedziałek (2 października) miały rywalizować istniejące elektrownie na biomasę i wodne. Kolejne – zaplanowane na środę i piątek (4 i 6 października) dotyczyły małych i dużych biogazowni rolniczych.

W czwartek 28 września odbyła się aukcja dla instalacje istniejących o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW, spełniające kryterium stopnia wykorzystania mocy zainstalowanej elektrycznej – powyżej 3 504 MWh/MW/rok, czyli biogazowni innych niż rolnicze i jednostek wykorzystujących biomasę oraz niektórych elektrowni wodnych.

Zaplanowane na wrzesień i październik aukcje dla OZE budziły wiele kontrowersji. Głównie dlatego, że ogłoszono je w czasie negocjacji z ministerstwa energii z Brukselą. Rozmowy dotyczyły notyfikacji systemu wsparcia dla zielonych elektrowni i naprawy wadliwych przepisów obowiązującej ustawy o OZE. To na ich podstawie URE ogłosiło konkursy. Ze źródeł zbliżonych do resortu wynika, że skutkowało to dodatkowymi pytaniami ze strony Komisji Europejskiej. Pisaliśmy o tym w „Rzeczpospolitej” w pierwszej połowie września

Mogą Ci się również spodobać

Milion ton niezgody w „Przyjaźni”

Polska oceniła wielkość brudnej ropy, która dotarła do nas rurociągiem Przyjaźń. Rosjanie nie zgadzają ...

Enea: Misja ważniejsza od zysków

Enea jako kolejna spółka kontrolowana przez Skarb może wpisać bezpieczeństwo energetyczne do statutu. Chyba ...

Niemcy i Austria bronią rosyjskiego gazu

Główni lobbyści unijni Gazpromu w Europie, skrytykowali nowe, ostrzejsze sankcje USA wobec Rosji. Zdaniem ...

EKSPERCI BRANŻY – OPINIE: Popioły – drugi produkt elektrowni

Na pytanie co produkuje energetyka zawodowa każdy udzieli oczywistej odpowiedzi – energię elektryczną. Odpowiedź ...

Orlen szuka projektanta farmy wiatrowej

Wybrany doradca techniczny ma przygotować wstępny projekt morskiej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim, projekt ...

Wkrótce PGNiG rozpocznie import gazu z USA

Od przyszłego roku Cheniere Energy zacznie dostarczać LNG do gazoportu w Świnoujściu. Przez 24 ...