Znów poślizg notyfikacji wsparcia ekoelektrowni

Bloomberg

Oddala się uznanie przez Brukselę pomocy z aukcji dla zielonych źródeł za zgodną z prawem unijnym.

Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, przedstawiciele Ministerstwa Energii spotkają się z Komisją Europejską pod koniec września. Choć jeszcze przed wakacjami mieli nadzieję, że do stolicy Unii Europejskiej pojadą po warunkową zgodę na notyfikację ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), to teraz słychać o konieczności tłumaczenia się przed Komisją.

Bruksela pyta o aukcje

– ME dostało pytania z Brukseli o to, dlaczego zorganizowano kolejną aukcję przed naprawą wadliwych przepisów o pomocy publicznej (z ustawy o OZE, znajdującej się obecnie w nowelizacji – red.). To wydłuża procedurę notyfikacji – mówi nam źródło zbliżone do resortu energii. Rządowy projekt noweli prawa dla ekoelektrowni przewiduje naprawę wadliwych przepisów. Jednak na przełomie września i października tego roku właściciele instalacji starających się o wsparcie będą musieli wziąć na siebie ryzyka. To dlatego, że ustawa nie pozwala na prawidłowe wyliczenie wcześniej przyznanej pomocy publicznej.

Sam prezes URE Maciej Bando przyznawał przed pierwszym przetargiem w grudniu 2016 r., że ryzyko dla przedsiębiorców jest duże. Dlaczego zdecydował się na ogłoszenie kolejnej, trzeciej już tury aukcji na podstawie wadliwych przepisów? – Konsultacje rządowego projektu noweli nadal są w toku, a projektowane przepisy nie weszły w życie w zakładanym pierwotnie terminie (1 września). – W świetle obowiązujących i nieuchylonych aktów wykonawczych w 2017 r. prezes URE zobligowany jest przeprowadzić 14 aukcji. W tym roku – w aktualnym stanie prawnym – aukcje winny zostać ogłoszone i przeprowadzone, zgodnie z treścią obowiązujących przepisów – tłumaczy regulator. Zaznacza przy tym, że nie uczestniczy w procesie notyfikacji ani nie otrzymał oficjalnych informacji na temat zobowiązań strony polskiej związanych z terminem przeprowadzania aukcji.

Jak wynika z informacji portalu Gramwzielone, sama nowelizacja też wpada w poślizg. Początkowo projekt miał trafić pod obrady Sejmu zaraz po wakacjach. Teraz ME wskazuje na IV kwartał jako realny termin prac legislacyjnych.

Skargi też opóźniają

Przedstawiciele ME cały czas mają nadzieję na warunkową notyfikację. Wydaje się jednak, że nieco mniejszą niż wcześniej. Zwłaszcza że w Brukseli leżą dwie skargi na system wsparcia dla OZE w Polsce. Pierwsza, zarejestrowana wiosną br. przez przedsiębiorcę posiadającego wiatraki, wytyka preferencyjne warunki dla biogazowni rolniczych, gdzie oddzielny system zapewnia nadwsparcie. Druga ze skarg, złożona przez stowarzyszenia z branży wiatrowej, jest katalogiem działań państwa świadczących o preferowaniu jednej branży OZE i dyskryminowaniu wiatraków (wskazano tu m.in. minimalne odległości z ustawy wiatrakowej oraz kwestie podatków i działania na rynku tzw. zielonych certyfikatów).

Nasi rozmówcy zbliżeni do resortu oceniają, że sprawa skarg jest łatwiejszym orzechem do zgryzienia niż aukcje ogłoszone przez URE. Może dlatego w ostatnich dniach zrobiło się głośno o pomyśle powołania trzyosobowego regulatora. URE podtrzymuje, że nic na ten temat nie wie.

Mogą Ci się również spodobać

Morawiecki zapowiada repolonizację energetyki

Polska szuka możliwości repolonizacji branży energetycznej. – Myślę, że częściowo ten sektor będzie repolonizowany ...

PGG: Nie zabraknie pieniędzy na Barbórkę

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: UOKiK wspiera giełdę energii Urząd antymonopolowy ...

Kto i ile gazu kupił w Gazpromie

Niemcy są największym klientem gazowym Rosjan. Polska piąta, za Francją, Wielką Brytanią, Włochami i ...

Orlen nie sprzeda Możejek

Polska raczej nie będzie sprzedawała rafinerii należącej do spółki zależnej PKN Orlen w Możejkach ...

Orlen uruchamia pierwsze ładowarki

Kierowcy pojazdów elektrycznych i hybrydowych mogą już ładować swoje auta przy trasie Katowice-Warszawa. Do ...

Łazor nie jest już prezesem TGE

W piątek późnym wieczorem, podczas walnego zgromadzenia spółki, Ireneusz Łazor złożył rezygnację z funkcji ...