Największy w Unii kontrakt na turbiny wiatrowe

Bloomberg

Siemens zawarł z hiszpańską Iberdrola 5-letnią umowę o wartości 833 mln funtów na dostawę i serwisowanie u wschodnich wybrzeży Angii turbin wiatrowych fermy East Anglia ONE grupy Scottish Power

Kontrakt na 102 turbin wiatrowych o mocy 7 MW elektryczności każda jest największą pojedynczą umową w tej dziedzinie — podała Scottish Power należąca do Hiszpanów. Łopaty wirnika będą produkowane w fabryce Siemensa w Hull w północnej Anglii, zakład stworzony za 160 mln funtów zacznie działalność w 2017 r. na potrzeby brytyjskiego rynku sprzętu offshore. W. Brytania zamierza dojść do 2020 r. do stworzenia mocy energii elektrycznej z wiatrowni offshore ponad 10 gigawatów.

Scottish Power planuje rozpoczęcie w 2017. r. tworzenia fermy wiatrowej East Anglia ONE o mocy 715 megawatów u wybrzeży Norfolk, zainstalowanie turbin do 2019 r. i uruchomienie fermy do 2020 r. Docelowo ferma zapewni dostawy elektryczności dla ok. 500 tys. domów.

Na podstawie rozumienia z rządem Scottish Power zapewniła sobie gwarantowaną cenę elektryczności z ferm wiatrowych na poziomie 119 funtów za MWh przy stosowanej w kraju ok. 37 funtów/MWh.

Iberdrola z Bilbao, druga w Europie firma energetyczna pod względem wartości rynkowej zmniejszyła w I kwartale zysk operacyjny o 2 proc. do 2 mld euro i netto o 3,3 proc. do 869 mln z powodu gorszych wyników w Hiszpanii, W. Brytanii i Meksyku, których nie pokryła poprawa w USA.

Zysk EBITDA na regulowanym rynku brytyjskim zmalał o 8 proc., na hiszpańskim o 0,6, dla odbiorców komunalnych nawet o 10,2 proc., w Meksyku o 9,8 i w Brazylii o 28,9 proc. W Stanach Iberdrola zakończyła przejęcie za 3 mld dolarów UIL Holding i zwiększyła zysk o 24 proc. do 212 mln euro.

Mogą Ci się również spodobać

Opozycja przejmuje naftowy aktyw Wenezueli w USA

Amerykańska spółka-córka państwowego koncernu paliwowego Wenezueli kontrolowana jest przez lidera opozycji uznawanego przez większość świata ...

BP wypompował więcej, a zarobił mniej

O blisko 10 proc. zmniejszył się w pierwszym półroczu czysty zysk paliwowego giganta British ...

Prąd prosto z… magazynu

Efektywne magazynowanie energii ma znaczenie dla rozwoju e-mobilności, a także dla energetyki opartej o ...

Prosumencki boom na horyzoncie

Liczba mikrowytwórców prądu i ciepła wzrośnie 12-krotnie. Duże koncerny chcą na tym skorzystać. W ...

Minister energii pozoruje walkę ze smogiem

Pakiet działań, które mają ograniczyć emisję pyłów, okazuje się zaskakująco liberalny. Nie eliminuje węgla ...

Ropa naftowa daje dobrze zarobić inwestorom

Cena ropy gatunku WTI po raz pierwszy od listopada przekroczyła poziom 45 dol. za ...