Największy w Unii kontrakt na turbiny wiatrowe

Bloomberg

Siemens zawarł z hiszpańską Iberdrola 5-letnią umowę o wartości 833 mln funtów na dostawę i serwisowanie u wschodnich wybrzeży Angii turbin wiatrowych fermy East Anglia ONE grupy Scottish Power

Kontrakt na 102 turbin wiatrowych o mocy 7 MW elektryczności każda jest największą pojedynczą umową w tej dziedzinie — podała Scottish Power należąca do Hiszpanów. Łopaty wirnika będą produkowane w fabryce Siemensa w Hull w północnej Anglii, zakład stworzony za 160 mln funtów zacznie działalność w 2017 r. na potrzeby brytyjskiego rynku sprzętu offshore. W. Brytania zamierza dojść do 2020 r. do stworzenia mocy energii elektrycznej z wiatrowni offshore ponad 10 gigawatów.

Scottish Power planuje rozpoczęcie w 2017. r. tworzenia fermy wiatrowej East Anglia ONE o mocy 715 megawatów u wybrzeży Norfolk, zainstalowanie turbin do 2019 r. i uruchomienie fermy do 2020 r. Docelowo ferma zapewni dostawy elektryczności dla ok. 500 tys. domów.

Na podstawie rozumienia z rządem Scottish Power zapewniła sobie gwarantowaną cenę elektryczności z ferm wiatrowych na poziomie 119 funtów za MWh przy stosowanej w kraju ok. 37 funtów/MWh.

Iberdrola z Bilbao, druga w Europie firma energetyczna pod względem wartości rynkowej zmniejszyła w I kwartale zysk operacyjny o 2 proc. do 2 mld euro i netto o 3,3 proc. do 869 mln z powodu gorszych wyników w Hiszpanii, W. Brytanii i Meksyku, których nie pokryła poprawa w USA.

Zysk EBITDA na regulowanym rynku brytyjskim zmalał o 8 proc., na hiszpańskim o 0,6, dla odbiorców komunalnych nawet o 10,2 proc., w Meksyku o 9,8 i w Brazylii o 28,9 proc. W Stanach Iberdrola zakończyła przejęcie za 3 mld dolarów UIL Holding i zwiększyła zysk o 24 proc. do 212 mln euro.

Mogą Ci się również spodobać

Duże rozbieżności w wycenie redukcji mocy

Dziewięciu przedsiębiorców chce dostawać co miesiąc pieniądze za gotowość do ograniczenia poboru energii w ...

Zbudowali maszynę do wyłapywania CO2

Szwajcarska firma Climeworks wpadła na pomysł, jak ograniczyć wzrost stężenia dwutlenku węgla w atmosferze. ...

Regulacje hamują rynek

Branża gazownicza krytykuje przepisy o dywersyfikacji, taryfach i zapasach. Najdłużej i najmocniej krytykowaną regulacją ...

PKN Orlen: w negocjacjach płacowych nie postulowano zróżnicowania podwyżek

Według PKN Orlen, związek zawodowy pracowników ruchu ciągłego, który nie zgodził się na proponowane ...

Inwestorzy giełdowi wyprzedawali akcje Enei i ZE PAK

Minister skarbu potwierdził informacje „Rz” o możliwej fuzji energetycznych grup. W środę akcje Enei ...

PGNiG coraz mocniej inwestuje w produkcję ciepła i prądu

Gazowniczy koncern stawia zarówno na budowę nowych elektrociepłowni, jak i modernizację istniejących. Planuje również ...