Rozłam w rządzie. Złe zmiany dla prosumentów później?

Niekorzystne zmiany dla właścicieli fotowoltaiki jednak później?
Niekorzystne zmiany dla właścicieli fotowoltaiki jednak później?
Adobe Stock

1 stycznia 2022 r. to nie jest ostateczna data dla zakończenia korzystnego dla prosumentów systemu tzw. opustów – wynika z wypowiedzi Ireneusza Zyski, wiceministra klimatu i środowiska, dla portalu BiznesAlert.pl.

– Proces legislacyjny w Polsce trwa często powyżej jednego roku, proszę nie przywiązywać uwagi do padających dat – stwierdził Zyska.

Czytaj także: Koniec opustów dla właścicieli paneli słonecznych

Po fali krytyki, jaka spłynęła na Ministerstwo Klimatu i Środowiska po opublikowaniu projektu ustawy znoszącej korzystny systemu rozliczeń za wyprodukowane nadwyżki prądu dla osób, które zainwestują w przydomową fotowoltakę po 2021 r., w rządzie widać rozłam. Cytowany przez BiznesAlert.pl wiceminister Ireneusz Zyska poinformował, że data wprowadzenia zmian, czyli 1 stycznia 2022 r., to nie jest jednak data ostateczna.

Wcześniej na łamach „Rzeczpospolitej” Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze, zaproponował, by system opustów pozostawić dla tych osób, które zdecydują się jednocześnie na instalację paneli słonecznych i pompy ciepła. W ostatnim czasie 20 proc. beneficjentów programu Czyste Powietrze postanowiło zamienić stary piec węglowy na pompę ciepła.

– To ważny element walki o poprawę jakości powietrza w naszym kraju. A wiadomo, że inwestycja w pompy ciepła jest najkorzystniejsza, gdy gospodarstwo domowe ma tani prąd z własnej instalacji fotowoltaicznej. Dlatego będę zabiegał w resorcie klimatu, a potem w parlamencie, by zmiany systemu rozliczeń prosumentów ominęły osoby inwestujące w najczystsze źródło ciepła. Mam tutaj sojusznika w postaci byłej wicepremier Jadwigi Emilewicz – zadeklarował Orzeł.

Obecnie funkcjonujący system opustów polega na tym, że prosument oddaje do sieci niewykorzystaną przez siebie energię, wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną, a później może ją odebrać w innym terminie (do 80 proc.) – np. zimą.

Resort klimatu proponuje, by system opustów zastąpić nowym mechanizmem rozliczeń dla prosumentów, którzy wejdą na rynek od 2022 r. Według nowych zasad prosument będzie sprzedawał niewykorzystaną energię na rynku i kupował potrzebną energię, gdy produkcja z paneli okaże się niewystarczająca. Jak wynika z obliczeń, cena zakupu energii będzie jednak zdecydowanie wyższa niż sprzedaży nadwyżek prądu, co istotnie obniży opłacalność inwestycji w przydomową fotowoltaikę. Dla osób, które już korzystają z paneli słonecznych, system rozliczeń pozostanie niezmieniony.

Część ekspertów alarmuje, że nowy system może zahamować dalszy rozwój fotowoltaiki w Polsce. Inni przekonują, że rozwój ten nie może w nieskończoność opierać się wyłącznie na dotacjach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bez OZE ceny energii wzrosną

Uwolnienie potencjału odnawialnych źródeł energii (OZE) ma być jedynym realnym sposobem ucieczki przed wysokimi ...

PAK też rewiduje założenia i robi ponowną analizę inwestycji

ZE PAK analizuje efektywność planowanej modernizacji dwóch bloków w Elektrowni Pątnów I w związku ...

Nawet 40 mld zł na skablowanie sieci w Polsce

– Powstaje krajowy plan skablowania sieci. Będzie on częścią polityki energetycznej Polski – zapowiedział ...

Orlen będzie walczył o pozycję lidera e-słupków

PKN Orlen zaczyna podpisywać umowy na budowę sieci ładowarek dla aut elektrycznych. Na razie ...

Gazprom blokuje Rosneft

Gazowy monopolista nie dopuszcza rodzimej konkurencji do eksportowych gazociągów. Tłumaczy, że za mało ma ...

Rosjanie zapłacili, ile chcieli za brudną ropę

Ukraiński operator naftociągu Przyjaźń, dostał od rosyjskiego Rosneft 2,9 mln dol. rekompensaty za konieczność ...