Ukraińcy masowo przechodzą na prąd ze słońca

Adobe Stock

W ciągu ostatniego roku na Ukrainie podwoiła się liczba gospodarstw, które zainstalowały panele słoneczne. Dziś jest ich ponad 26 tysięcy i produkują 658 MW prądu.

Według stanu na 1 lipca 2020 panele słoneczne miało 25,6 tysiąca ukraińskich gospodarstw domowych. Łączna moc instalacji wynosiła 658 MW. Dla porównania rok wcześniej gospodarstw zasilanych słońcem było 11,9 tysiąca, informuje agencja Unian za Państwową Agencją Energoefektywności.

Czytaj także: Ukraina kończy z państwowym górnictwem

„Wielkość inwestycji rodzinnych w słoneczne elektrownie przekroczył 520 mln euro. Tylko w II kwartale 2020 na zasilanie słońcem przeszło 1500 gospodarstw domowych”.

Najwięcej dolarów trafiło na dachy domów w obwodzie dniepropietrowskim (3,5 tys.), w Tarnopolu – 2,2 tysiąca, w obwodzie kijowskim  – 2 tysiące, iwano-frankowskim – 1,8 tys. A na Zakarpacu – 1,6 tysięcy.

W całym 2019 r. inwestycje w OZE na Ukrainie sięgnęły 3,7 mld dolarów. To pozwoliło na uzyskanie dodatkowych 4,5 GW mocy. Według stanu na 1 stycznia moc ukraińskich OZE wynosiła 6,8 GW.

Szybki rozwój czystej energetyki na Ukrainie to zasługa „zielonych” taryf – specjalnie wysokich w porównaniu z innych rodzajami produkcji prądu, a więc korzystnych i zachęcających do inwestowania w ten rodzaj energii. Do tego ceny na prąd z OZE są ustawowo zatwierdzone.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zatrzymano byłego prezesa PKN Orlen

Na polecenie prokuratury zatrzymano trzy osoby z byłego kierownictwa koncernu, w tym Jacka K. ...

Sasin: Nie ma alternatywy dla bloku w Ostrołęce

„Aktualnie nie jest opracowywany plan alternatywny, w którym nastąpiłaby zmiana paliwa zasilającego Elektrownię Ostrołęka ...

Układacz rury Gazpromu jest na Zalewie Wiślanym

Statek, który od blisko trzech miesięcy błąkał się po morzach świata, stanął na redzie ...

Komisja da zgodę na megafuzję

Przejęcie Lotosu przez Orlen uzyskało akceptację Brukseli – podaje agencja Reuters. Stało się to ...

Kontrahenci Energi szykują broń

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Kontrahenci Energi szykują broń Do sądowej ...

Dwóch powalczy o Połaniec

Sprzedaż Elektrowni Połaniec przez Engie zbliża się do kulminacyjnego momentu. W najbliższym czasie będzie ...