Ukraińcy masowo przechodzą na prąd ze słońca

Adobe Stock

W ciągu ostatniego roku na Ukrainie podwoiła się liczba gospodarstw, które zainstalowały panele słoneczne. Dziś jest ich ponad 26 tysięcy i produkują 658 MW prądu.

Według stanu na 1 lipca 2020 panele słoneczne miało 25,6 tysiąca ukraińskich gospodarstw domowych. Łączna moc instalacji wynosiła 658 MW. Dla porównania rok wcześniej gospodarstw zasilanych słońcem było 11,9 tysiąca, informuje agencja Unian za Państwową Agencją Energoefektywności.

Czytaj także: Ukraina kończy z państwowym górnictwem

„Wielkość inwestycji rodzinnych w słoneczne elektrownie przekroczył 520 mln euro. Tylko w II kwartale 2020 na zasilanie słońcem przeszło 1500 gospodarstw domowych”.

Najwięcej dolarów trafiło na dachy domów w obwodzie dniepropietrowskim (3,5 tys.), w Tarnopolu – 2,2 tysiąca, w obwodzie kijowskim  – 2 tysiące, iwano-frankowskim – 1,8 tys. A na Zakarpacu – 1,6 tysięcy.

W całym 2019 r. inwestycje w OZE na Ukrainie sięgnęły 3,7 mld dolarów. To pozwoliło na uzyskanie dodatkowych 4,5 GW mocy. Według stanu na 1 stycznia moc ukraińskich OZE wynosiła 6,8 GW.

Szybki rozwój czystej energetyki na Ukrainie to zasługa „zielonych” taryf – specjalnie wysokich w porównaniu z innych rodzajami produkcji prądu, a więc korzystnych i zachęcających do inwestowania w ten rodzaj energii. Do tego ceny na prąd z OZE są ustawowo zatwierdzone.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Korytarz na rzecz bezpieczeństwa

Budowa terminalu naftowego w Gdańsku to nasz priorytet – mówi Marcin Moskalewicz, prezes PERN ...

Eksperci krytykują pomysł zamrożenia cen prądu

Przedsiębiorcy alarmują, że może dojść do skrajnie nieodpowiedzialnego przejścia na ręczne sterowanie cenami energii ...

Norwegia zakaże oleju opałowego

Za trzy lata w Norwegii nie można już będzie używać oleju opałowego i nafty ...

Na efekty poszukiwań ropy i gazu trzeba czekać

PGNiG, Lotos i Orlen coraz więcej inwestują w krajowe koncesje i złoża. Na skokowy ...

Termika ma przejąć ciepłownie JSW

Rząd chce, by PGNiG Termika zainwestowała w aktywa ciepłownicze JSW – poinformował w piątek ...

Chińczycy wchodzą we francuski atom?

Francuski koncern Areva potrzebuje kapitału. Jednym z zainteresowanych w inwestycje we francuski atom jest ...