Francuzi i Hiszpanie aktywni w farmach wiatrowych

 

EDF Renouvelables, filia Eléctricité de France zbuduje dużą farmę turbin wiatrowych we Francji i dwie w Chinach o łącznej mocy 1002 megawatów Total objął udział 51 proc. w projekcie u wybrzeży Szkocji o mocy 1140 MW, a hiszpańska Iberdrola zainwestuje we Francji w OZE 4 mld euro.

 

Farmę EDF zlokalizowano na kanale La Manche, na wysokości Fécamp w Normandii w odległości 13-22 km od wybrzeża. Farma będzie liczyć 71 wież o łącznej mocy 500 MW. Inwestycja za 2 mld dolarów zostanie oddana do użytku w 2023 r., a produkowana energia elektryczna pokryje roczne potrzeby 770 tys. mieszkańców departamentu Seine-Maritime, ponad 60 proc. ludności.

Turbiny wiatrowe /Bloomberg

Przy budowie farmy znajdzie zatrudnienie 1400 ludzi, EDF Renouvelables zbuduje tę farmę z partnerami: kanadyjską Enbridge wyspecjalizowaną w transporcie, dystrybucji i wytwarzaniu energii oraz niemiecką WPD AG, specjalistą od turbin wiatrowych na lądzie i na morzu (od powstania w 1996 r. zainstalowała 2200 turbin na świecie).

 

W innym komunikacie Francuzi poinformowali o zawarciu z China Energy Investment Corporation (CEI) dwóch porozumień o zawiązaniu spółki j. v., która zajmie się na budową, eksploatacją i serwisowaniem dwóch farm generatorów wiatrowych Dongtai IV o mocy 302 MW, funkcjonującej od grudnia 2019 oraz Dongtai V (200 MW) przewidzianej do uruchomienia w 2021 r. Francuzi mają w spółce 37,5 proc. CEI resztę. Oba projekty u wybrzeża prowincji Jiangsu na północ od Szanghaju są pierwszymi w Chinach dla EDF.

Shutterstock

Koncern naftowy Total zawarł z kolei z brytyjską SSE Renewables umowę o kupnie za 70 mln funtów 51 proc. w projekcie budowy farmy wiatrowej u wybrzeży Szkocji. Farma Seagreen 1 o łącznej mocy 1140 MW będzie największą tego typu instalacją w tej części Morza Północnego, oddalona od wybrzeża 27 km. Będzie wymagać zainwestowania ok. 3,7 mld dolarów (3,3 mld euro), pod koniec 2022 r. zacznie dostarczać elektryczność dla miliona domów. 15-letnie porozumienie z rządem brytyjskim przewiduje gwarantowane minimalne ceny energii z 42 proc. łącznej mocy, dalsze 30 proc. zostanie objęte odrębną umową z SSE. To pierwszy projekt na morzu francuskiego koncernu.

 

Hiszpańska Iberdrola ogłosiła natomiast plan zainwestowania we Francji 4 mld euro w ciągu 4 lat w projekty wykorzystujące odnawialne źródła energii. 2,4 mld euro przeznaczy na farmę generatorów wiatrowych u wybrzeża Saint-Brieuc w Bretanii, resztę w nowe instalacje słoneczne i wiatrowe na lądzie. — Francja jest dla nas strategicznym krajem. Iberdrola jest zainteresowana udziałem w tworzeniu nowych mocy wykorzystania energii wiatru — powiedział szef firmy, Ignacio Sanchez Galan.

Morskie turbiny wiatrowe/Bloomberg

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niezależni sprzedawcy prądu zdziesiątkowani

Nagły wzrost cen zaskoczył mniejsze firmy. Mogą albo pospiesznie zwinąć interes, albo próbować desperacko ...

Odpowiedzialność klimatyczna

Uporczywe opieranie gospodarki na węglu i dyskryminowanie odnawialnych źródeł energii nie zjednają Polsce sympatii ...

Ukraina aresztuje majątek Gazpromu

Komitet Antymonopolowy Ukrainy wystąpił o zajęcie kont i majątku Gazpromu na terenie Ukrainy. Rosjanie ...

Amerykańskie uderzenie w prorosyjskie koncerny

Amerykańskie sankcje przeciwko pięciu zachodnim firmom wspierającym Gazprom w rozbudowie gazociągu północnego, mogą zadziałać już ...

Wyniki Energi ostro w dół

Gdańska grupa energetyczna zanotowała znaczące pogorszenie wyników za I kwartał tego roku. Przychody Energi ...