Światło Abu Dhabi

Zjednoczone Emiraty Arabskie stworzyły największą na świecie farmę solarną. Na powierzchni 8 kilometrów kwadratowych znajduję się 3,2 miliona paneli fotowoltaicznych.

 

Dzięki zamontowanym na farmie panelom słonecznym jesteśmy w stanie uzyskać prawie 1,2 GW energii słonecznej, która zaspokoi potrzeby blisko 90 tysięcy mieszkańców. Należy zauważyć, że położenie na terenach pustynnych sprawia, że farma będzie mogła utrzymywać swoją szczytową moc przez 3/4 roku. Dodatkowo farma znacząco zmniejszy emisję dwutlenku węgla. Twórcy Sweihan PV Power szacują, że spadek emisji nastąpi o milion ton metrycznych rocznie, żeby uzyskać podobny efekt musielibyśmy zdjąć z dróg około 200 tysięcy samochodów. Zakład podaję, że budowa trwała 23 miesiące, a pracowało przy niej 2900 osób.

 

CZYTAJ TAKŻE:Największa w Polsce transakcja na rynku fotowoltaiki dopięta

 

Mohammad Hassan Al Suwaidi, przewodniczący EWEC (Emirates Water and Electricity Company) przewiduje, że do 2050 roku prąd z odnawialnych źródeł będzie stanowił w Zjednoczonych Emiratach Arabskich co najmniej 50 proc wytwarzanej energii elektrycznej, a emisja CO2 i gazów cieplarnianych spadnie o 70 proc. Dodatkowo firma deklaruje, że w najbliższych latach możemy spodziewać się powstania kolejnej solarnej farmy o mocy 2 GW.

 

 

 

Jak dotąd miano największej farmy, wykorzystującej technologie fotowoltaiczną, należało do chińskiej farmy o nazwie Longyangxia Dam Solar Park. Na obiekt składa się prawie 4 miliony paneli słonecznych i wytwarza on moc niemal 850 MW. Również w Polsce są plany budowy słonecznej farmy, PGE we współpracy z grupą Azoty zapowiedziała jej stworzenie. Na powierzchni 10 hektarów, ma znaleźć się 16 tysięcy paneli słonecznych, wytwarzających moc 5 MW. Farma ma powstać w 2022 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Coraz trudniej o pieniądze na węglowe projekty

Naszą energetykę czekają miliardowe wydatki na bloki i sieci przesyłowe. Tylko w ostatnim tygodniu ...

Co wypadnie z systemu energetycznego?

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Wirtualny Nowy Przemysł”: Co wypadnie z systemu energetycznego? ...

Ktoś podszywa się pod Gazprom neft

W Wielkiej Brytanii pojawiła się kolejny sobowtór rosyjskiego koncernu energetycznego. Tym razem podszywa się ...

Tauron może iść do aukcji po wsparcie dla biomasy i wody

Wśród dużych grup nie widać dużego zainteresowania aukcjami dla odnawialnych źródeł energii, które regulator ...

Łotwa pozbawia Gazprom monopolu

Krajowy operator gazowy na Łotwie został podzielony zgodnie z unijnym prawem energetycznym. Gazprom straci ...

Wysadzone linie energetyczne na Krym

Dziś w nocy przestały pracować dwie z czterech linii energetycznych dostarczających prąd na Krym. ...