Wiceminister aktywów państwowych podkreślił otwierając konferencję, że bez suwerenności energetycznej nie ma suwerennej Polski.” Bez was górników nie ma przyszłości, nie ma suwerennej Polski. Wszyscy widzimy w obliczu wojny na Ukrainie, że suwerenność energetyczna to gwarancja zachowania naszej państwowości. Podstawową bezpieczeństwa całej UE jest gaz, ropa, a w naszym wypadku także węgiel” – powiedział wiceminister.
Czytaj więcej
PGE prowadzi konsultacje rynkowe w sprawie budowy bateryjnego magazynu energii przy Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec. Byłaby to jedna z największych tego typu projektów w Europie.
Podkreślił, że rząd i on sam nie jest przeciwko OZE, ale za ich racjonalnym wykorzystaniem. – Planujemy zagospodarować tereny pogórnicze wspólne ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń. Chcemy postawić tam magazyny energii i OZE. Prace nad magazynami energii toczą się we współpracy z Instytutem Techniki Górniczej Komag. Mamy już wstępne lokalizacje. Chodzi o pięć miast górniczego Śląska (min. Bytom, Katowice, Piekary Śląskie). Odbyliśmy w ub. tygodniu rozmowy, na której zaprezentowano plany – zdradził. Jego zdaniem powinien te rozwiązania powinny być istotnym elementem transformacji energetycznej Śląska. Obszar terenów, który jest do zagospodarowania obejmuje 3 tys. ha, w tym 13 tys. działek, wraz z budynkami i szybami kopalniami.
Systemowe magazyny energii na terenach pogórniczych czeka jeszcze na wsparcie w ramach projektu Gospostrateg NCBiR. Jeśli projekt zyskałby wsparcie NCBIR to wówczas musiałaby pojawić się legislacja prawna pozwalająca na rozwój takich magazynów i ich integracje systemową z systemem energetycznym.