Jakiś czas temu Robert Biedroń zapowiedział zamknięcie kopalń na Śląsku do 2035. Niedawno usłyszeliśmy od Grzegorza Schetyny obietnicę, że w 2030 żaden dom nie będzie ogrzewany węglem. Związek Górnośląski podjął uchwałę programową, w której zadeklarował promowanie sprawiedliwej transformacji energetycznej przez (współ)organizowanie okrągłego stołu. Tymczasem nie data jest najważniejsza, ale umowa społeczna w sprawie zielonej przyszłości Śląska.
Bloomberg
Po pierwsze, dziś mieszkańcy Śląska potrzebują umowy społecznej na wzór amerykańskiego Zielonego Nowego Ładu. Jeśli liderzy polityczni chcą wygrać Śląsk, to muszą się określić w sprawie odejścia od węgla, nowych miejsc pracy i sprawiedliwości społecznej. Mieszkańcy Śląska nie kupują już pięknie napisanych strategii odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju albo kolejnych programów dla Śląska, które polegają na przekładaniu pieniędzy z szuflady do szuflady. Obywatele „perły w koronie” chcą partnerskiego porozumienia w sprawie zadań na dwanaście najbliższych lat. Oczekują prawdy, odpowiedzialnych propozycji, które nad partykularne interesy przedkładają dobro wspólne.
Transformacja Górnego Śląska musi być sprawiedliwa. Jest procesem równoważenia rozwoju regionu. Włącza różnych aktorów. Służy odejściu od węgla, tworzeniu nowych miejsc pracy i ograniczenia kosztów społecznych. Powinna być na agendzie partii politycznych, w której cele społeczne, gospodarcze i ekologiczne równoważą się.
Po drugie, Polacy i mieszkańcy Śląska chcą zielonej przyszłości Śląska. Jak podaje Instytut Energetyki Odnawialnej, blisko 80% Polaków jest zainteresowanych inwestycjami w odnawialne źródła energii. Według wyników badań przeprowadzonych przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) aż 75 proc. Polaków przejmuje się zmianą klimatu, a 40 proc. zauważa, że już teraz zmiana klimatu jest zagrożeniem. Z kolei badanie Kantar przeprowadzone w listopadzie br. na reprezentatywnej próbie Polaków pokazało, że aż 69 proc. Polaków chce odejścia od węgla w Polsce do 2030 r. i przejścia na odnawialne źródła energii.