Sukces Szczytu Klimatycznego w Katowicach

Pakiet Katowicki, czyli dokument określający w jaki sposób mają być wprowadzane w życie ustalenia  przyjęte podczas Szczytu w Paryżu został uchwalony w sobotę wieczorem na COP24 w Katowicach.

– Osiągnęliśmy historyczny sukces, mam nadzieje, że Katowice staną się historycznym miejscem w globalnej polityce klimatycznej tak jak wcześniej Kioto i Paryż – ocenił po zakończeniu Szczytu Prezydent COP24 Michał Kurtyka.

Dokumenty ONZ przyjmowane są na zasadzie konsensusu, prezydent COP24 pytał o sprzeciw w poszczególnych punktach, w związku z brakiem głosów odrębnych ogłosił przyjęcie dokumentu.

Co uchwalono na Szczycie Klimatycznym w Katowicach:

 • Rządy zaktualizują swoje plany działań dla klimatu do 2020 r.; szereg krajów wykorzystało  też COP do ogłoszenia, że już rozpoczęły lub wkrótce zamierzają zacząć prace nad nimi.
 • Państwa uzgodniły, że zaplanowany na wrzesień 2019  Szczyt Sekretarza Generalnego ONZ, będzie czasem zaprezentowania prac nad aktualizacją planów dla działań dla klimatu przez głowy państw.
 • Uzgodniono pakiet wdrożeniowy Porozumienia paryskiego. To jednakowe reguły gry dla wszystkich krajów w zakresie rozliczania się z działań na rzecz klimatu
 • Kraje rozwinięte zgodziły się zwiększyć przewidywalność finansowania działań związanych ze zmianą klimatu, dając większą pewność dostępności środków dla krajów najbardziej narażonych na jej skutki.
 • COP25 odbędzie się w Chile w styczniu 2020, a preCOP na Kostaryce

Ważniejsze zobowiązania, deklaracje i apele które padły podczas COP24:

 • Twarzą COP24 stała się szwedzka piętnastolatka Greta Thunberg. Powiedziała światowym liderom, aby nie kradli przyszłości, a młodzież wezwała do szkolnych strajków, które miały miejsce w Katowice i wielu innych miejscach na świecie.
 • Deklaracja Koalicji Wysokich Ambcji (HAC), podpisana przez ponad 30 krajów rozwijających się i rozwiniętych, obiecała zwiększenie ambicji klimatycznych do 2020 r., zgodnie z długoterminowymi wskażnikami porozumienia paryskiego w zakresie temperatury, między innymi poprzez wzmocnienie krajowych planów przeciwdziałania zmianie klimatu i przyspieszenie działań krótkoterminowych.
 • Malediwy i Wietnam zadeklarowały, że zaktualizują swoje krajowe cele redukcyjne (NDC) w 2019, a Kostaryka, Liban, Ukraina w 2020. Rozpoczęcie przeglądu potwierdziły już także Chile i Katar.
 • Podsumowano wkłady do Zielonego Funduszu Klimatycznego (Green Climate Fund): łącznie to (stan na listopad 2018 r.) 10,3 mld USD / Największe wkłady: Niemcy i Norwegia zobowiązały się podwoić swoje wkłady z GCF (odpowiednio 1,5 mld EUR i 516 mln USD)
 • Ponad 400 globalnych inwestorów z aktywami o wartości ponad 30 bln dolarów  wezwało światowych liderów do zwiększenia działań na rzecz klimatu, w tym wycofywanie węgla na całym świecie oraz wzmocnianie krajowych celów już w 2018 r., kończąc ten proces nie później niż w 2020 r.
 • Pięć banków (ING, BBVA, BNP Paribas, Standard Chartered i Société Générale) o łącznym portfelu kredytowym w wysokości 2,4 bln euro zobowiązało się do oceny dostosowania swoich produktów do celu zmian klimatycznych znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza.
 • Bank Światowy ogłosił, że w latach 2021-2025 podwoi inwestycje w działania na rzecz klimatu do około 200 mld USD.
 • Ponad 40 państw z 5 kontynentów poparło przygotowaną przez Polskę deklarację Driving Change Together – Katowice Partnership for Electromobility. Wśród sygnatariuszy znalazły się zarówno kraje rozwijające się –  Chiny, Egipt, Indonezja, jak również te rozwinięte – Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Japonii czy Kanady. Dzięki dołączeniu do inicjatywy Indii – Partnerstwo zrzesza blisko połowę populacji świata.
 • Największe na świecie przedsiębiorstwo transportu kontenerowego Maersk zobowiązało się do całkowitego wyeliminowania emisji do 2050 roku. Amerykański gigant energetyczny Xcel Energy obiecał zerową emisję dwutlenku węgla do 2050 roku, podczas gdy Grupa IKEA zobowiązała się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla z procesów produkcyjnych o 80 procent w wartościach bezwzględnych do 2030 roku od poziomu z 2016 roku.
 • Kolejnych pięć wiodących firm dołączyło do inicjatywy The Climate Group EV100 i zobowiązało się do pełnej elektryfikacji swoich flot do 2030 roku, wśród nich brytyjski gigant telekomunikacyjny BT Group, europejska firma energetyczna E.ON oraz firma logistyczna Schenker AG.
 • Volkswagen ogłosił, że po 2040 nie będzie już sprzedawał samochodów spalinowych, a produkcja samochodów
 • Daimler zapowiedział, że w ciągu następnej dekady wyda 20 mld euro na ogniwa akumulatorowe, aby zrealizować swój ambitny cel, jakim jest elektryfikacja całej linii produktów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mocny spadek produkcji prądu w kwietniu, głównie z węgla

O niemal 12 proc. spadła krajowa produkcja energii elektrycznej w kwietniu, w porównaniu z ...

Gazprom nie płacił podatków w Armenii

Władze Armenii wszczęły sprawę karną wobec armeńskiego oddziału Gazpromu. Chodzi o nie płacenia podatków. ...

Amerykański gaz płynie do Europy

Amerykański gazowiec z 98 tysiącami ton skroplonego gazu wypłynął z Luizjany do Europy. Odbiorcą ...

Nowe gazociągi w USA

Gaz ze złóż łupkowych na północnym wschodzie USA opłynie do odbiorców na południu dwoma ...

Wyjątkowy reaktor powstaje w Rosji

Rozpoczęła się budowa reaktora, którego zadaniem będzie eliminowanie szkodliwych promieniotwórczych substancji z zużytego paliwa jądrowego. ...

PGNiG obniży taryfy na gaz

Najwięksi odbiorcy błękitnego paliwa w Polsce zapłacą za nie o około 5 proc. mniej ...