PKEE: polski wkład w sukces szczytu klimatycznego doceniony w Brukseli

Komisarz ds. klimatu, prezydent COP24, eurodeputowani oraz eksperci z kilkunastu krajów podsumowali w Brukseli główne osiągnięcia szczytu klimatycznego w Katowicach. „Post COP24 High level debate” organizowana przez PKEE oraz Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE zgromadziła ponad 150 uczestników.

Publikacja: 24.01.2019 05:48

PKEE: polski wkład w sukces szczytu klimatycznego doceniony w Brukseli

Foto: Fot. Robert Gardzinski/Reczpospolita

W czasie debaty Michał Kurtyka prezydent COP24 podkreślił, że głównym rezultatem szczytu był bez wątpienia Reguły Katowickie. “Osiągnęliśmy ambitny kompromis, uzgodniliśmy regułyKatowice Rulebook które będą obowiązywać w światowej polityce klimatycznej przez najbliższe dziesięciolecia” – stwierdził wiceminister środowiska.

Michał Kurtyka dodał, że dzięki Katowice Rulebook udało się doprowadzić do stworzenia globalnego systemu analizy redukcji emisji. Teraz wszystkie państwa będą przygotowywały swoje kontrybucje i sprawozdania wg jednolitych zasad.

Uzgodniony pakiet decyzji klimatycznych jest podstawą pracy polskiej prezydencji w 2019 roku oraz współpracy z sekretarzem generalnym ONZ.

Z kolei Miguel Arias Cañete komisarz ds. klimatu i energii w czasie wydarzenia PKEE ogłosił organizację przez KE na wiosnę tego roku w Brukseli konferencji poświęconej globalnym rynkom emisji. Jest to jedyny element pakietu klimatycznego z Katowic, który wymaga dalszych uzgodnień światowych liderówW grudniu 2015 roku w Paryżu państwa ONZ podjęły próbę stworzenia systemu handlu emisji, który obejmie nie tylko UE. Te uzgodnienia będą miały wpływ na realizację EU ETS w przyszłości do roku 2050.

Polski Komitet Energii Elektrycznej z uznaniem przyjmuje osiągnięte w Katowicach porozumienie. W Katowickim Pakiecie Klimatycznym określono między innymi zasady przejrzystości, które pozwolą na sprawdzanie i weryfikację, jak zobowiązania podjęte
w kontrybucjach realizowane przez strony

Ponadto dwie deklaracje z COP24 dotyczące elektromobilności i sprawiedliwej transformacji zyskują poparcie na świecieZdaniem PKEE zwłaszcza ta ostatnia deklaracja ma kluczowe znaczenie w dyskusji o nowych wieloletnich ramach finansowych w UE. Dzięki czemu zapewnimy finansowanie transformacji energetycznej w Polsce.

PKEE konsekwentnie stymuluje w Brukseli debaty poświęcone zmianom klimatycznym.
Już w listopadzie ubiegłego roku w Parlamencie Europejskim Polski Komitet Energii Elektrycznej zorganizował debatę pod hasłem „Changing together for a just Energy transition”.

W trakcie  debaty Polski Komitet Energii Elektrycznej prezentował  najnowszy raport „Wkład polskiego sektora energetycznego w realizację globalnej polityki klimatycznej”.  Dokument jest dostępny również w wersji online:

https://www.pkee.pl/wklad-polskiego-sektora-energetycznego-w-realizacje-globalnej-polityki-klimatycznej/

Klimat
Giganci wycofują się z zielonego sojuszu bankowego, ale nie z celów klimatycznych
Klimat
Naukowcy opracowali nową technologię. Czy uratuje Odrę?
Klimat
Jaka będzie przyszłość rolnictwa?
Klimat
Nowy rząd zapowiada „wiceministerstwo energii”
Klimat
Pakt klimatyczny z Glasgow trampoliną do działań