Reklama
Rozwiń

Rośnie temperatura – i klimat wyborczy

Zdecydowana większość potencjalnych wyborców w majowym głosowaniu do Parlamentu Europejskiego oczekuje, że politycy zaczną na serio brać środowisko i globalne ocieplenie. Także w Polsce. Działania na rzecz klimatu stają się kluczową kwestią wyborczą.

Publikacja: 16.04.2019 13:55

Rośnie temperatura – i klimat wyborczy

Foto: Adobe Stock

We wtorek 16 kwietnia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu spotkanie z Gretą Thunberg, nastoletnią szwedzką aktywistką, której strajk szkolny i proste wystąpienia na temat konieczności ratowania ludzkości przed zmianami klimatu uruchomiły lawinę poparcia na całym świecie.

Parlament był w poprzedniej kadencji jednym z miejsc w strukturach UE, gdzie rodziły się ambitne rozwiązania palących problemów ekologicznych. Opublikowany dziś sondaż Ipsos MORI wskazuje, że te oczekiwania względem polityków rosną.

Wyniki badań z 11 krajów dowodzą, że zdecydowana większość Europejczyków chciałaby, aby partie priorytetowo traktowały kwestie środowiskowe i klimatyczne. W Polsce, 82 proc. potencjalnych wyborców chciałaby, żeby partie zajęły się ograniczeniem zanieczyszczenia powietrza. Podobne, wysokie wskazania dotyczą ochrony środowiska, zwierząt i natury – 81 proc. i walki ze zmianami klimatu – 71 proc. Dr Adrian Wójcik z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu potwierdza, że Polacy w zdecydowanej większości są przekonani o realności zmiany klimatu i wynikających z niej zagrożeniach. Otwarcie też mówią, że oczekują od polityków konkretnych działań w sprawach środowiskowych i klimatycznych. „Podobne wyniki uzyskuje się regularnie. Poparcie dla polityki prośrodowiskowej jest wysokie i stabilne już od pewnego czasu.”

""

Fot. WWF

Foto: energia.rp.pl

Czytaj także: Greenpeace: emisje CO2 pobiły rekord, a politycy w letargu

Zmieniają się jednak oczekiwania polityczne wobec kwestii środowiskowych i klimatycznych. Ekologia nie jest już tylko hobby czy stylem życia, to realne problemy wielu ludzi, których rozwiązanie leży w rękach polityków. Dla 86 proc. potencjalnych wyborców w Polsce jest ważne, żeby partie deklarowały, że przejście na czystą energię obniży rachunki, w odpowiedzi na ceny energii elektrycznej i gazu, które są zbyt wysokie dla wielu osób. 84 proc. badanych oczekuje tego w kwestii zdrowej produkcji żywności i tego, by nowe miejsca pracy w sektorach związanych np. z energią odnawialną czy ocieplaniem domów, były bezpieczne i dobrze płatne – 83 proc. badanych.

“Nie ulega wątpliwości, iż przejście na zieloną, niskoemisyjną i oszczędną w gospodarowaniu zasobami gospodarkę ma szansę stać się motorem przemian.” Jednak jak dodaje Daniel Kiewra, ekonomista Instytutu Badań Strukturalnych: „Przepaść pomiędzy decyzjami podejmowanymi na szczeblu międzynarodowym a ambicjami krajowymi stale się powiększa. Wielu polityków – czy to z braku ambicji, czy kalkulacji politycznej – nie podejmuje wystarczających działań, mimo licznych dowodów na to, że dobrze zarządzana transformacja stworzy ogromne możliwości kształtowania bezpiecznego i dobrze płatnego zatrudnienia.”

W 11 krajach członkowskich dla 77 proc. potencjalnych wyborców globalne ocieplenie to ważne kryterium przy podejmowaniu decyzji na kogo głosować w majowych wyborach europejskich. Ten pogląd podzielają też młodzi potencjalni wyborcy – 75 proc. poniżej 30. roku życia. „Zmiany klimatyczne stanowią obecnie poważny problem polityczny dla obywateli europejskich. Europejscy politycy muszą teraz zdać sobie sprawę, że nie będą już mogli zostać wybrani, jeśli nie będą zaangażowani w walkę ze zmianami klimatu, słowami i czynami.” – podsumowuje Thomas Pellerin-Carlin, szef Energy Centre z Instytutu Jacques’a Delors’a.

Klimat
Naukowcy opracowali nową technologię. Czy uratuje Odrę?
Klimat
Jaka będzie przyszłość rolnictwa?
Klimat
Nowy rząd zapowiada „wiceministerstwo energii”
Klimat
Pakt klimatyczny z Glasgow trampoliną do działań
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Klimat
48 godzin, czyli jak nie prowadzić konsultacji społecznych
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku