Klimatyczny Plan Bidena

Stany Zjednoczone mają nowego Prezydenta-Elekta. Jest nim Joseph Robinette Biden, Demokrata i były Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych w administracji Prezydenta Baracka Obamy (2008-2016). Co taki obrót spraw zwiastuje w zakresie amerykańskiego podejścia do kwestii zmian klimatu?

Publikacja: 16.11.2020 12:26

Wiceprezydent USA Joe Biden powiedział w czwartek podczas wizyty w Sztokholmie, że projekt gazociągu

Wiceprezydent USA Joe Biden powiedział w czwartek podczas wizyty w Sztokholmie, że projekt gazociągu Nord Stream 2 jest złym przedsięwzięciem dla Europy.

Foto: AFP

Jeszcze w trakcie kampanii wyborczej Joe Biden zaproponował autorski plan klimatyczny, uznawany w amerykańskich mediach za najbardziej ambitny plan zaprezentowany przez jakiegokolwiek centrowego kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Joe Biden planuje powrócić do Porozumienia Paryskiego, z którego U.S.A. wyprowadził Donald Trump. Jednak kluczowe dla wiarygodności pro – klimatycznych ambicji Prezydenta – Elekta będzie to, jakie polityki i jakie instrumenty w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych będzie chciał wdrożyć w ciągu najbliższych lat w Stanach Zjednoczonych.

""

U.S. President Donald Trump/Bloomberg

energia.rp.pl

Plan klimatyczny Bidena nie jest tak radykalny i daleko idący jak proponowany przez amerykańską lewicę tzw. Green New Deal, zakładający w zamierzeniu niektórych jego zwolenników neutralność klimatyczną na 2040 rok. Jednak, jeżeli zostanie wdrożony to i tak będzie najbardziej progresywnym planem klimatycznym w amerykańskiej historii.

Cel: neutralność klimatyczna w 2050 roku

Po pierwsze, Prezydent Joe Biden proponuje, aby do 2035 roku, zdekarbonizować całą produkcję energii i aby Stany Zjednoczone osiągnęły neutralność klimatyczną do 2050 roku. Na ten cel Joe Biden planuje wydać aż 2 biliony dolarów (2.000.000.000.000 USD) w ciągu kolejnych 4 lat i za jednym zamachem ograniczać emisje oraz stymulować rynek zatrudnienia. Do obszarów priorytetowych w programie nowego Prezydenta należy termo – modernizacja budynków, rozwój transportu publicznego, oraz wsparcie dla nabywców samochodów elektrycznych, a także dla budujących infrastrukturę ładowania.

Plan ten uznawany jest przez komentatorów za pragmatyczny i obejmujący zarówno regulacje jak i zachęty w zakresie rozwijania bezemisyjnych źródeł energii. Amerykański sektor energetyczny przechodzi zmiany, które już zaowocowały redukcją emisji o około 30% . Do spadku emisji przyczynił się powolny upadek przemysłu węglowego. W miejsce bankrutujących elektrowni węglowych wchodzą bardziej konkurencyjne elektrownie gazowe i wciąż taniejące odnawialne źródła energii. Ponadto poszczególne Stany, miasta i cały szereg firm, przyjęły swoje własne cele redukcji emisji, wbrew polityce administracji amerykańskiej prowadzonej przez ostatnie 4 lata.

Amerykański New Green Deal zakłada odejście USA od paliw kopalnych na rok 2040. Plan Bidena jest uznawany za bardziej pragmatyczny określając czas amerykańskiej transformacji energetycznej do 2050 roku. Plan Bidena zakłada również wsparcie rozwoju nowych technologii związanych z wychwytywaniem dwutlenku węgla. Na badania i rozwijanie nowych technologii, takich jak CCS, planuje on przekazać 400 mld dolarów w ciągu następnych 10 lat.

Prezydent Biden i gaz łupkowy

Joe Biden w kampanii wyborczej zadeklarował, że nie wprowadzi ogólnokrajowego moratorium na wydobywania gazu łupkowego. Było to szczególnie ważne dla sukcesu jego kampanii wyborczej w zachodniej Pensylwanii, której około 30 000 mieszkańców znalazło zatrudnienie w tym sektorze. Jak się później okazało Pensylwania była jednym z kluczowych Stanów dla jego wygranej w wyścigu o fotel Prezydenta USA.

""

Pumpjacks operate on oil wells in the Permian Basin in this aerial photograph taken over Crane, Texas, U.S./Bloomberg

energia.rp.pl

Tym niemniej Joe Biden zadeklarował, że jego administracja nie będzie już wydawała pozwoleń na wydobywanie gazu łupkowego na ziemiach należących do rządu federalnego, ani też nie będzie udzielała licencji na wydobywanie ropy i gazu na terenach należących do rządu Stanów Zjednoczonych.

Pomimo tych deklaracji, branża łupkowa nie powinna być niewspółmiernie dotknięta odgórnymi regulacjami z Waszyngtonu a dostępność amerykańskiego gazu nie powinna się drastycznie zmniejszyć w ciągu najbliższych kilku lat ze względu na fakt, że w około 90% przypadków, gaz łupkowy wydobywany jest na ziemiach stanowiących własność prywatną lub będących własnością poszczególnych administracji Stanowych.

Inne regulacje i działania

Należy się spodziewać, że Prezydent Biden powróci do pro – środowiskowych i pro -klimatycznych regulacji Prezydenta Obamy unieważniając dekrety Donalda Trumpa. Ponadto polityka klimatyczna będzie komponentem ekonomicznej krajowej pomocy gospodarczej. Prezydent Biden powróci zapewne do organizowanych za czasów Prezydenta Obamy spotkań w formule Major Economies Forum, międzynarodowych spotkań światowych liderów na temat globalnej współpracy w zakresie klimatu.

Musimy jednak pamiętać, że wybory Prezydenckie wygrał Joe Biden, ale jednak to partia Republikańska wciąż kontroluje amerykański Senat, przynajmniej do styczniowych wyborów do Senatu w stanie Georgia.

Historycznie Republikanie nie popierali walki ze zmianami klimatycznymi, jednak trend ten powoli zmienia się. Ponadto Joe Biden ma ogromne doświadczenie polityczne tak w Białym Domu jak i na Kapitolu. Jeżeli jednak Prezydent Biden nie będzie w stanie przekonać chociaż części z republikańskich senatorów to będzie zmuszony do realizacji swojej polityki poprzez dekrety prezydenckie, tak jak to robili jego poprzednicy zarówno Barack Obama jak i Donald Trump.

""

Offshore workers examine hydrocarbon samples aboard the Chevron Corp. Jack/St. Malo deepwater oil platform in the Gulf of Mexico off the coast of Louisiana, U.S./Bloomberg

energia.rp.pl

Amerykańscy komentatorzy spodziewają się, że porozumienie pomiędzy Demokratami a Republikanami w Kongresie jest możliwe w obszarach takich jak wsparcie dla samochodów elektrycznych i promocja produkcji i zastosowania magazynów energii, w tym baterii, rozwój technologii CCS i zaostrzenie standardów emisyjnych dla samochodów. Warto w tym miejscu podkreślić, że 2/3 Amerykanów, w tym większość Republikanów, twierdzi że popiera intensywniejsze działania rządowe w zakresie zmian klimatu.

Jeszcze w trakcie kampanii wyborczej Joe Biden zaproponował autorski plan klimatyczny, uznawany w amerykańskich mediach za najbardziej ambitny plan zaprezentowany przez jakiegokolwiek centrowego kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Joe Biden planuje powrócić do Porozumienia Paryskiego, z którego U.S.A. wyprowadził Donald Trump. Jednak kluczowe dla wiarygodności pro – klimatycznych ambicji Prezydenta – Elekta będzie to, jakie polityki i jakie instrumenty w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych będzie chciał wdrożyć w ciągu najbliższych lat w Stanach Zjednoczonych.

Pozostało 91% artykułu
Klimat
Nowy rząd zapowiada „wiceministerstwo energii”
Klimat
Pakt klimatyczny z Glasgow trampoliną do działań
Klimat
48 godzin, czyli jak nie prowadzić konsultacji społecznych
Klimat
Bogate kraje coraz bardziej czują zmiany klimatu
Klimat
Polska nie może być pasażerem na gapę transformacji dla klimatu