Reklama
Rozwiń

Wiceprezydentka zazieleni USA?

Na trzy miesiące przed wyborami za oceanem w sondażach prowadzi kandydat demokratów. Przygotujmy się na nowe, bardziej zielone Stany Zjednoczone.

Publikacja: 06.08.2020 09:06

Wiceprezydentka zazieleni USA?

Foto: AFP

Choć w Polsce ostatnio dostrzegaliśmy głównie temat brutalności policji, okazuje się, że jest jeszcze druga kwestia, która mocno awansowała w rankingu priorytetów Partii Demokratycznej – klimat. Tak przynajmniej wynika z projektu nowego programu partii, który ma być przyjęty na zaplanowanej na 17 sierpnia konwencji. Nowy program oficjalnie popiera cel utrzymania globalnego ocieplenia poniżej poziomu 1,5 C i powrotu do porozumienia paryskiego. Stwierdza też, że Stany muszą wziąć na siebie „uczciwą część” światowego wysiłku, aby to uczynić. Przewiduje również „cła węglowe” na produkty z krajów, które robią dla klimatu za mało.

Sam Joe Biden pokazał już swój plan działań w krótszej perspektywie czasowej. Według komentatorów powtarza on wszystkie elementy popieranego przez Berniego Sandersa Zielonego Nowego Ładu, poza polaryzującą dla niektórych wyborców nazwą. Demokrata obiecuje między innymi w czasie czterech lat modernizację 4 milionów budynków do najwyższego standardu efektywności energetycznej (Trump we właściwy sobie sposób skomentował, że nie będą miały okien). Zamierza także doprowadzić do pełnej zeroemisyjności amerykańskiej energetyki do roku 2035.

Podczas gdy polskie związki wyobrażają sobie spalanie węgla przez kolejne pokolenia, w USA właśnie takie programy pomagają zdobyć poparcie pracowników energetyki. Poparcie 50-tysięcznego Utility Workers Union of America już ma. W zasadzie jedynym słabym ekologicznym punktem jest niejasne stanowisko wobec wydobycia gazu metodą szczelinowania hydraulicznego.

Czas na kobietę w Białym Domu

W marcu Joe Biden zadeklarował, że kandydatką na wiceprezydenta będzie kobieta. Długo wyczekiwana deklaracja co do nazwiska spodziewana jest na dniach – przed sierpniową konwencją demokratów. Na giełdzie nazwisk przewija się sporo kandydatek, co wskazuje na gotowość na znacząco bardziej zielony kurs. Kto będzie pełnił tę funkcję, może być o tyle znaczące, że 77-letni Joe Biden czasem pozycjonuje się jako kandydat przejściowy, przed oddaniem pola młodszym pokoleniom po jednej kadencji. Wybierany w tym roku wiceprezydent byłby w tym układzie kandydatem na prezydenta już za cztery lata.

""

Joe Biden, kandydat demokratów na prezydenta USA/AFP

Foto: energia.rp.pl

Poglądy kilku kandydatek znamy z zeszłorocznej walki o nominację demokratów. I tak Kamala Harris zaprezentowała wart 10 bilionów dolarów plan uczynienia gospodarki amerykańskiej neutralną dla klimatu o pięć lat wcześniej niż UE – już w roku 2045. Mocną stroną Harris jest wiarygodność w kwestii sprawiedliwości ekologicznej, jako prokurator generalna Kalifornii mocno dała się we znaki korporacjom takim jak Chevron czy BP. Podobne punkty ma w swoim życiorysie Elizabeth Warren – jednym z najważniejszych tematów jej kariery w legislaturze była odpowiedzialność korporacji. W trakcie kampanii zaprezentowała szczegółowy plan, który miałby zatrzymać finansowanie firm i przedsięwzięć potęgujących kryzys klimatyczny przez Wall Street. Zawieranie umów handlowych z krajami, które nie akceptują porozumienia paryskiego, byłoby według niej wykluczone.

Na giełdzie nazwisk jest też Susan Rice – doradca ds. bezpieczeństwa w administracji Obamy. Jej specjalnością pozostają sprawy międzynarodowe, ale w wydanej w ostatnich dniach książce nazywa zmiany klimatu „palącym, egzystencjalnym zagrożeniem”. Wymienia się również Val Demings, z ważnej dla zwycięstwa Florydy. Walczyła przeciwko promowanym przez Trumpa nowym odwiertom ropy w macierzystym stanie. Jest jedną z postaci, które nie wahają się używać informacji o katastrofalnych huraganach i podtopieniach, już teraz nawiedzających Florydę, do obrony porozumienia paryskiego.

Klimat ważny nie tylko dla demokratów

Amerykańskie badania opinii publicznej wskazują, że choć utrzymuje się różnica pomiędzy zwolennikami demokratów i republikanów w zakresie postrzegania działań na rzecz klimatu, oba te obozy stały się bardziej proklimatyczne. Dla demokratów oznacza to, że ochrona klimatu, już wcześniej werbalnie popierana, awansowała w rankingu priorytetów. W obozie republikańskim przekłada się to na przełamanie trendu – twardsze normy emisji dla energetyki czy uzależnienie opodatkowania przedsiębiorstw od ich emisji popiera obecnie odpowiednio 64 i 55 procent republikańskich wyborców. I tylko Donald Trump jest tam, gdzie był cztery lata temu.

Tymczasem w stanach takich jak Floryda, Arizona, Karolina Północna czy Georgia, które w 2016 przypadły Trumpowi, nawet trzy czwarte wyborców oczekuje, że pieniądze na wsparcie gospodarki po pandemii powinny posłużyć do rozwoju energetyki odnawialnej – której Trump stymulować nie chce. W tym wypadku wierność ideałom może nie popłacać.

Autor jest rzecznikiem politycznym Koalicji Klimatycznej

Klimat
Naukowcy opracowali nową technologię. Czy uratuje Odrę?
Klimat
Jaka będzie przyszłość rolnictwa?
Klimat
Nowy rząd zapowiada „wiceministerstwo energii”
Klimat
Pakt klimatyczny z Glasgow trampoliną do działań
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Klimat
48 godzin, czyli jak nie prowadzić konsultacji społecznych
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku