Jaka gospodarka po pandemii?

Publikacja: 04.06.2020 17:52

Jaka gospodarka po pandemii?

Foto: energia.rp.pl

Żeby poradzić sobie ze skutkami pandemii, potrzebne są działania, które nie tylko pozwolą nam utrzymać miejsca pracy, ale też ograniczą zmiany klimatu.

Taki apel wystosowali inicjatorzy akcji Czas na reSTART, której celem jest zwrócenie uwagi na fakt, że kryzys klimatyczny nie zniknął. Sygnatariusze listu uważają, że z zapaści, która nas dotknęła w związku z koronawirusem, trzeba wychodzić mądrze, budując nową gospodarkę, dla której jednym z kluczowych priorytetów będzie autentyczna troska o zdrowie ludzi i planetę.
Pod apelem o mądry reSTART dla Polski podpisało się już ponad 120 osób, przedstawicieli różnorodnych, pozornie niezwiązanych ze sobą środowisk, organizacji społecznych, biznesowych, ekologicznych, reprezentantów świata nauki i kultury.
""

energia.rp.pl

„(…) Koronawirus wywrócił dotychczasowy ład, niosąc widmo kryzysu na niespotykaną i niemożliwą do przewidzenia skalę. (…) Dziś wiemy na pewno, że aby poradzić sobie ze skutkami pandemii, potrzebne są trwałe zmiany i mądry restart polityki publicznej. Potrzebne są działania, które pozwolą nam nie tylko utrzymać miejsca pracy, ale ograniczą zmiany klimatu” – czytamy w liście otwartym adresowanym do decydentów – rządu, prezydenta, prezydentek i prezydentów miast, a także do prezesek i prezesów firm.
Wśród sygnatariuszy apelu są m.in.: Konfederacja Lewiatan, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Stowarzyszenie BoMiasto, Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska, WWF, Polski Alarm Smogowy, Instytut Spraw Publicznych, Client Earth Prawnicy dla Ziemi , Forum Energii, Klub Jagielloński, Orange Polska, Grupa Pracuj, profesorowie z Akademii Górniczo-Hutniczej, King’s College, Politechniki Gdańskiej, Szkoły Głównej Handlowej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Śląskiego oraz Warszawskiego. Swoje poparcie wyrazili także pisarze, dziennikarze i twórcy internetowi, m.in.: Areta Szpura, Beata Sadowska, Filip Springer, Marcin Wicha, Karol Paciorek. Każdy może dołączyć do grupy sygnatariuszy poprzez wskazane na stronie www.czasnarestart.pl dane kontaktowe.
Apel o tydzień wyprzedził ogłoszenie nowego budżetu Unii Europejskiej, które tylko dodatkowo pokazało, jak ważny jest dziś kontekst klimatyczny. Komisja Europejska w swojej propozycji zaplanowała bowiem wydatki właśnie w taki sposób, by przyspieszyć transformację gospodarczą UE, zachowując osiągnięcia ostatnich dziesiątek lat, ale też dbając o neutralność klimatyczną Europy.
""

energia.rp.pl

Jeden z sygnatariuszy listu, prof. dr hab. Piotr Płoszajski ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, podpisując list, powiedział: – Jeśli nasza cywilizacja zmarnuje ten kryzys i nic się z niego nie nauczy, to następny tej skali kryzys ją znokautuje.
Czym według sygnatariuszy jest mądry restart gospodarki? To decyzje, inwestycje i działania, które prowadzą do budowania miejsc pracy, firm, miast i gospodarki przyjaznej dla człowieka, ale i klimatu. Sygnatariusze apelują m.in. o to, by tworzyć miejsca pracy w sektorach mających przyszłość, wspierać inwestycje zwiększające efektywność energetyczną i rozwijające energetykę odnawialną, wzmacniać działania dążące do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, wspierać niskoemisyjny transport, dbać o społeczności i grupy szczególnie narażone, inwestować w przestrzeń zieloną, powstrzymując dewastację środowiska, z szacunkiem traktując zasoby wody i przyrodę.
– Krytyczne jest to, byśmy z tego kryzysu nie wychodzili za długo, byśmy dziś, gubiąc się w szczegółach, nie zgubili tego ważnego zadania, jakim jest znalezienie przewag na następne 24 miesiące. Proponujemy zielony impuls, rozsądną ekologię i rozsądne nowe źródła energii jako przewagę technologiczną dla Polski – powiedział jeden z sygnatariuszy listu Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.
Krytyczny jest też czas wychodzenia z kryzysu. – Skupiając się na szczegółach odmrożenia, nie możemy zapominać o budowaniu strategii na najbliższe 24 miesiące. Jednym z jej filarów powinien być tzw. zielony impuls. Ogromna siła dla gospodarki i całego kraju tkwi w rozsądnym podejściu do tematów środowiskowych, energetycznych, klimatycznych itp. – dodaje Maciej Witucki.
Apel trafia w dziesiątkę. – Covid ukradł nam czas, zajęci pandemią odwróciliśmy wzrok od tragicznej sytuacji w zakresie kryzysu klimatycznego. Ale jest to też czas i szansa na refleksję – jak chcemy bezpiecznie wrócić do aktywności gospodarczej. Obyśmy z tej szansy umieli skorzystać – skomentowała Małgorzata Sztejter, zasiadająca w zarządzie kancelarii CMS.
""

Adobe Stock

energia.rp.pl

Inicjatorzy idei Czas na reSTART zachęcają sygnatariuszy do projektowania rozwiązań w dziedzinie mądrego restartu oraz dzielenia się pomysłami poprzez stronę www.czasnarestart.pl. Do tej pory zaprezentowano na niej raporty Instratu, Forum Energii i Konfederacja Lewiatan, Stowarzyszenia Dobra Edukacja, WWF, Greenpeace, Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz HEAL.
„Koronawirus wybił nas z rytmu i nas zatrzymał. Wykorzystajmy to ostrzeżenie dobrze, traktując je jako lekcję i impuls do mądrego restartu gospodarki, ale i naszego myślenia” – czytamy na końcu apelu.
Natalia Węgrzyn jest jedną z inicjatorek listu.
Pełna treść apelu oraz proponowane rozwiązania znajdują się na stronie www.czasnarestart.pl.
Pozostało 100% artykułu
Klimat
Nowy rząd zapowiada „wiceministerstwo energii”
Klimat
Pakt klimatyczny z Glasgow trampoliną do działań
Klimat
48 godzin, czyli jak nie prowadzić konsultacji społecznych
Klimat
Bogate kraje coraz bardziej czują zmiany klimatu
Klimat
Polska nie może być pasażerem na gapę transformacji dla klimatu
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy