Od kilkunastu lat było wiadomo, że wszyscy Polacy kiedyś zapłacą za zbyt skarbonizowaną energetykę. Kolejne rządy sądziły, że jakimś cudem unikną drastycznych podwyżek prądu. Ulga się skończyła, miecz Damoklesa właśnie uderza.
Adobe Stock
Aktualizacja: 19.09.2024 15:28 Publikacja: 12.12.2019 18:40
Foto: energia.rp.pl
Adobe Stock
energia.rp.pl
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: energia.rp.pl
W kopalni Ziemowit testowano nowy system do oczyszczania solanek kopalnianych. Prace nad nim prowadzi Główny Instytut Górnictwa (GIG) – Państwowy Instytut Badawczy, Politechnika Śląska oraz Polska Grupa Górnicza.
Polskie rolnictwo nazbierało przez lata wyzwań, z którymi decydenci nie chcą się mierzyć ze względu na ich polityczny ciężar. Wśród nich są decyzja o terminalach zbożowych, zasady współpracy z Ukrainą i strategia przyszłości rolnictwa
W strukturze resortu klimatu mocną pozycję będzie mieć „wiceministerstwo energii”, które zajmie się całą legislacją poświęconą energetyce. Wiemy, jakie mogą być pierwsze decyzje.
Społeczność międzynarodowa posunęła się do przodu w kierunku rozwiązania kryzysu klimatycznego i ograniczenia wzrostu temperatury na świecie do 1,5°C.
Paradoksalnie we wszystkich debatach dotyczących odnawialnych źródeł energii najczęściej pomijamy najpopularniejsze z nich: biomasę.
Dwa miesiące po ogłoszeniu przez Komisję Europejską pakietu „Fit for 55”, rząd podjął wreszcie prace nad polskim stanowiskiem w jego sprawie i narzucił iście ekspresowe tempo. Na konsultacje kilku tysięcy stron przepisów, które zmienią życie nas wszystkich, zaoferował stronie społecznej 48 godzin, kolejny raz obnażając swój prawdziwy stosunek do dialogu ze społeczeństwem - pisze Krzysztof Mrozek i Jan Ruszkowski z Polskiej Zielonej Sieci.
Fale upałów wywoływane przez postępujące zmiany klimatu przyczyniają się do mniejszej liczby urodzeń – twierdzą eksperci Instytutu Badań Demograficznych im. Maxa Plancka w Rostocku w nowym badaniu na ten temat.
Siedem razy zmieniała nazwisko, a jej proces przykuwa uwagę mediów.
Polska Akcja Humanitarna (PAH) od pięciu lat wspiera mieszkańców Jemenu, którzy stali się ofiarami nie tylko walk wewnątrz kraju, ale i zmian klimatu – region Ma’rib, w którym działa PAH, w tym roku po raz kolejny nawiedziły powodzie.
Powódź stulecia miała miejsce w 1997 roku, tymczasem już po niecałych 30 latach mamy kolejną. Obawiam się, że następna czeka już za rogiem. Klimat nie zmienia się liniowo – wzrost temperatury o ponad 1,5-2 stopni Celsjusza to ogromna zmiana, która bardzo negatywnie wpłynie na stabilność systemu klimatycznego – mówi Zbigniew Karaczun, profesor warszawskiej SGGW i ekspert Koalicji Klimatycznej, z którym rozmawia Aleksandra Bełdowicz.
Ci młodzi inżynierowie z Polski wygrali właśnie krajowy etap prestiżowego konkursu o nagrodę Jamesa Dysona, a teraz wynik swojego eksperymentu przekuwają w biznes.
Kryzys klimatyczny napędza pożary lasów, a pochodzące z nich emisje zanieczyszczają powietrze, co fatalnie wpływa nie tylko na zdrowie ludzi, ale też na rolnictwo – przekonują eksperci Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO).
W ostatnich kilku latach doszło do wręcz skokowego wzrostu kosztu zniszczeń dokonanych przez deszcze, powodzie, huragany, fale upałów, susze i pożary. W samym roku 2021 zaburzona przez działania człowieka natura doprowadziła do zniszczeń o wartości 59,4 mld euro.
Nikt z nami nie rozmawiał o założeniach do systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta – mówią samorządowcy. Chcą pieniędzy, bo ich zdaniem na kaucjach za butelki stracą nawet 6 mld zł.
Toruńska spółka farmaceutyczna Neuca SA wygrała pierwszą batalię w sporze o ponad 3 mln zł kary za zatory płatnicze. Sprawa wróci do UOKiK ze względu na braki w ustaleniach faktycznych.
Budowę pierwszego etapu osiedla przy ul. Sowińskiego na warszawskiej Woli spółka Matexi Polska rozpocznie pod koniec roku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W przyszłym tygodniu dojdzie prawdopodobnie do spotkania Wołodymyra Zełenskiego z Donaldem Trumpem w USA.
Sąd Okręgowy w Warszawie wydał europejski nakaz aresztowania Łukasza Tomasza Żaka, podejrzanego o spowodowanie wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie.
Patrząc z dzisiejszej perspektywy, tych trzech, czterech dni, uważam, że państwo pokazuje swoją sprawczość. Dobrze się stało, że jest tak duże zaangażowanie wojska, bo jego pomoc podczas powodzi jest nieoceniona. Ale czy państwo jest do końca zdolne, by w pełni przywrócić stan sprzed powodzi? – zastanawia się Marek Kozubal w podcaście „Rzecz w tym”.
Ulice Brzegu Dolnego zalały fekalia z uszkodzonej oczyszczalni ścieków. W mieście około 16 spodziewana jest fala powodziowa. Ma być bardzo wysoka, ale niższa niż w 1997 roku.
Polder to urodzajny teren nadmorski lub położony poniżej poziomu morza, sztucznie osuszony i otoczony groblami w celu ochrony przed zalaniem. W ostatnich latach o polderach mówi się o nich najczęściej w kontekście wykorzystania ich w systemie ochrony przeciwpowodziowej. Czym zatem są poldery przeciwpowodziowe?
Nie żyje prokurator Wojciech Sadrakuła. Miał 74 lata. "Był legendą i mentorem pokoleń prokuratorów." - informuje Lex Super Omnia.
Kościół zgadza się na kult publiczny w Medziugorie – miejscu, w którym miała objawiać się Matka Boża. Oznacza to m.in. zgodę na oficjalne pielgrzymki i propagowanie orędzi z Medziugorie. Watykan zastrzega jednak, że decyzja nie jest uznaniem prawdziwości objawień.
Kataklizm nie będzie miał poważnego wpływu na kondycję ekonomiczną naszego kraju
Sąd zawsze przy wymiarze kary bierze pod uwagę okoliczności obciążające dodatkowo sprawcę – mówi Barbara Piwnik, sędzia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w stanie spoczynku.
Prokurator generalny Adam Bodnar polecił przeprowadzenie gruntownej analizy akt postępowania w sprawie przeciwko Wojciechowi Pyłce, skazanemu na 25 lat więzienia za zabójstwo znajomego. W mediach pojawiają się nawet sugestie, iż może być to powtórka z głośnej sprawy Tomasza Komendy.
Ukraińców czeka ciężka zima, z przerwami w dostawie prądu nawet do 18 godzin na dobę. Unia Europejska chce temu zapobiec. Bruksela planuje eksport prądu od unijnych sąsiadów oraz pomoc w odbudowie zniszczonych przez rosyjskie ataki obiektów.
Służby poszukują mężczyzny, który rozpowszechnia informacje o wysadzaniu wałów na terenach dotkniętych powodzią. MON publikuje wskazówki, jak rozpoznać osoby podszywające się pod przedstawicieli służb mundurowych
Miliarder twierdzi, że urządzenie jego firmy Neuralink - Blindsight, które uzyskało ważny status FDA, będzie w stanie przywracać możliwość widzenia.
Powódź w południowo-zachodniej Polsce to „skutki działań wcześniejszych ekip i każda ze stron powinna uderzyć się w piersi” – ocenił gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM.
Opublikowano ranking krajów oferujących najlepsze oraz najmniej korzystne warunki do życia dla kobiet. Jakie kryteria brano pod uwagę i na którym miejscu w zestawieniu uplasowała się Polska?
Chociaż od kilku dni Polacy z przerażeniem obserwują, jak żywioł niszczy południowo-zachodnią Polskę, nie powinni rezygnować z wyjazdu w Karkonosze, Beskid Śląski, a nawet do Kotliny Kłodzkiej. Duża część hoteli funkcjonuje bowiem normalnie, a górskie szlaki znów stają się dostępne dla odwiedzających - informuje Travelist.pl.
Mocna krajowa konsumpcja nie jest w stanie podtrzymać wzrostu przemysłu przy słabym eksporcie – komentują ekonomiści. Szans na szybkie odbicie raczej nie ma.
Spot reklamowy Warmii i Mazur został wyświetlony na platformie YouTube przez holenderskich odbiorców 1,8 miliona razy. Szczególne zainteresowanie regionem wykazywali mężczyźni i osoby w wieku 65+.
Powodzie należą do jednych z najbardziej niszczycielskich kataklizmów przyrody. Te, które od wieków nawiedzają niektóre obszary naszego kraju wydają się stosunkowo łagodne, porównując do tych, które dewastują inne regiony naszej planety.
Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie zdobyła prestiżową nagrodę. Zwyciężyła w konkursie International Architecture Awards 2024.
Ujawniono, że poszukiwany sprawca tragicznego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie - Łukasz Żak - miał aż pięć sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.
Spadek cen ropy o prawie 10 dol. poniżej poziomu zapisanego w budżecie Rosji grozi Kremlowi stratą 6 mld dol. Dziura w finansach Rosji będzie 2,6 razy większa od zaplanowanej. To oznacza prawdopodobnie cięcia w wydatkach socjalnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas