Zuzanna Borowska: Polska młodzież chce zmieniać świat

Zmiany klimatyczne będą dotyczyły naszego pokolenia. Młodzież walczy o swoją przyszłość – mówi Zuzanna Borowska, licealistka z Katowic, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Publikacja: 03.10.2019 18:05

Zuzanna Borowska: Polska młodzież chce zmieniać świat

Foto: energia.rp.pl

Młodzież planuje zorganizować za miesiąc lokalną konferencję klimatyczną w Katowicach. – Local Conferences of Youth odbędzie się 26-27 października. To pierwsza w Polsce konferencja młodzieży w sprawie zmian klimatu. Konferencja jest częścią globalnego ruchu. Jest to koordynowane przez oficjalne przedstawicielstwo młodzieży ds. klimatu w ONZ – mówiła Borowska.

Główna konferencja odbywa się co roku przed szczytem klimatycznym ONZ. W tym roku w Chile. W innych państwach konferencje odbywają się na poziomie lokalnym, w Polsce jeszcze takiej nie było.

– Chcemy pokazać młodym ludziom, że są inne sposoby zaangażowania się w działania dla klimatu niż tylko klasyczne protesty – tłumaczyła licealistka. – Na konferencję udało nam się zaprosić przedstawicieli Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Oprócz tego potwierdzonym gościem jest Młodzieżowa Delegatka RP do ONZ i Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego – dodała.

""

Protesters hold a ‚Green New Deal!’ sign during the Global Climate Strike demonstration in Washington, D.C., U.S./Bloomberg

energia.rp.pl

Podkreśliła, że chcą dyskutować o klimacie i popularyzować wiedzę na ten temat. Chcą pokazać młodym ludziom jak mogą się zaangażować. – Zmiany klimatyczne będą dotyczyły naszego pokolenia. Młodzież walczy o swoją przyszłość. Będziemy tworzyć postulaty młodzieży, które zostaną przekazane na szczyt klimatyczny ONZ – mówiła  Borowska.

Zuzanna Borowska zauważyła, że smog w Katowicach jest cały rok. – Są takie dni, kiedy nie da się oddychać. Zazwyczaj normy stężeń różnego rodzaju szkodliwych substancji w powietrzu są przekroczone o 300-400 proc. – podała. Zauważyła, że młodzieży jest ciężko wprowadzać realne zmiany. – Naszym celem jest, żeby ludzie byli świadomi, co się dzieje. Apelujemy do władz o różne działania – mówiła Borowska.

Zdradziła, że kiedy oglądała Gretę Thunberg wzbudziła ona we niej ogromne emocje. – Widać, że ta dziewczyna boi się o swoją przyszłość. Chce pokazać dorosłym, że nie robią tyle ile należy – stwierdziła gość.

""

Swedish activist Greta Thunberg speaks during the United Nations Climate Action Summit in New York, U.S./Bloomberg

energia.rp.pl

– Pojawiła się fala krytyki wobec niej, ale ja ją podziwiam. Można krytykować jej poszczególne wypowiedzi, ale nie można odmówić jej, że zapoczątkowała największą mobilizację młodzieży jeśli chodzi o klimat. Dzięki niej ten problem zaczyna stawać się popularny w mediach i codziennych rozmowach ludzi. Politycy zaczynają na to bardziej zwracać uwagę – dodała.

Borowska zaznaczyła, że chce, żeby w kolejnym szczycie klimatycznym w Chile wzięła udział reprezentacja polskiej młodzieży. – Otrzymaliśmy już akredytację i zamierzamy wysłać 6 osób. Chcemy pokazać całemu światu, że polska młodzież też się liczy i zamierza zmieniać świat – podsumowała.

Klimat
Nowy rząd zapowiada „wiceministerstwo energii”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Klimat
Pakt klimatyczny z Glasgow trampoliną do działań
Klimat
48 godzin, czyli jak nie prowadzić konsultacji społecznych
Klimat
Bogate kraje coraz bardziej czują zmiany klimatu
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Klimat
Polska nie może być pasażerem na gapę transformacji dla klimatu