Orlen zapewni Ukrainie dostawy gazu ziemnego

Pierwszy partia surowca, w ilości 100 mln m3., zostanie przesłana z terminala LNG w litewskiej Kłajpedzie przez polską sieć, do połącznia w Drozdowiczach. Zawarte memorandum powinno pomóc również w realizacji kolejnych dostaw.

Publikacja: 07.03.2025 18:07

Robert Soszyński, wiceprezes ds. operacyjnych Orlenu i Roman Chumak, prezes Naftogazu podpisują list

List intencyjny pomiędzy Orlenem i Naftogazem

Robert Soszyński, wiceprezes ds. operacyjnych Orlenu i Roman Chumak, prezes Naftogazu podpisują list intenecyjny dotyczący dostaw gazu.

Foto: materiały prasowe

Orlen oraz ukraiński Naftogaz podpisały memorandum dotyczące współpracy w obszarze LNG (skroplony gaz ziemny). Dzięki temu nasz wschodni sąsiad ma szansę istotnie zwiększyć dywersyfikację źródeł zaopatrzenia w ten strategiczny surowiec energetyczny. Pierwszym namacalnym efektem porozumienia jest zawarta transakcja sprzedaży błękitnego paliwa pochodzącego z regazyfikacji ładunku LNG przez Orlen. 

Współpraca wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne w regionie

Memorandum ma charakter porozumienia ramowego, a jego celem jest zacieśnienie współpracy umożliwiającej wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy poprzez dywersyfikację źródeł i kierunków dostaw gazu do tego kraju.

List intencyjny pomiędzy Orlenem i Naftogazem stanowi podstawę do długofalowej i korzystnej dla obu stron współpracy w kluczowym obszarze dostaw surowców energetycznych. Nasze relacje będą oparte na zasadach komercyjnych, jednak pozyskanie przez stronę ukraińską dodatkowego źródła gazu ma znaczenie również z perspektywy bezpieczeństwa tego kraju” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Robert Soszyński, wiceprezes ds. operacyjnych Orlenu.

Czytaj więcej

Magazyny gazu w UE są prawie pełne. Chcą składować go na Ukrainie

Dodaje, że to właśnie dzięki dywersyfikacji płocki koncern zapewnia stabilne i konkurencyjne dostawy błękitnego paliwa dla polskich odbiorców. Dodatkowo może też być wiarygodnym partnerem dla kontrahentów zagranicznych.

„Ukraina ma solidny system transportu gazu i największe w Europie podziemne magazyny, oferujące wyjątkowe możliwości rozwoju rynku LNG. Partnerstwo z Orlenem wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne, dywersyfikuje dostawy i przyspiesza integrację Ukrainy z europejskim rynkiem gazu” – stwierdził z kolei Roman Chumak, prezes Naftogazu.

Surowiec trafi z Kłajpedy przez polską sieć do Drozdowicz

W ramach memorandum Orlen i Naftogaz podpisały umowę kupna-sprzedaży około 100 mln m sześc. błękitnego paliwa. Surowiec będzie pochodził z ładunku LNG, który zostanie dostarczony do terminalu w litewskiej Kłajpedzie. Następnie ma być przesłany rurociągiem GIPL (łączy Litwę i Polskę) oraz dalej przez terytorium naszego kraju do granicy ukraińskiej i interkonektora w Drozdowiczach, gdzie zostanie odebrany przez Naftogaz.

Czytaj więcej

Królewiec dostanie LNG od Gazpromu. Litwa odcięła prąd

Z ostatniego raportu okresowego Orlenu wynika, że w ubiegłym roku to płocki koncern istotne ilości gazu importował z Ukrainy. W II kwartale było to 116 mln m sześc., w III kwartale prawie 372 mln m3, a w IV kwartale ponad 264 mln m3.

W całym ubiegłym roku grupa Orlen wypracowała na Ukrainie ponad 4,4 mld zł przychodów, wobec przeszło 4,7 mld zł w 2023 r. Płocki koncern największe wpływy na tamtejszym rynku uzyskuje z tytułu sprzedaży paliw produkowanych w litewskiej rafinerii w Możejkach.

Gaz
Turcja odkryła nowe złoże gazu ziemnego na Morzu Czarnym
Gaz
Friedrich Merz wyklucza uruchomienie Nord Stream 2. Nie pracuje „i to się nie zmieni"
Gaz
Czy amerykański miliarder wspiera Gazprom? Utajnione rozmowy w Bułgarii
Gaz
Niemoralna propozycja Kremla dla Białego Domu. Chodzi o gaz w Unii
Gaz
Wybór tureckiej firmy do gazoportu budzi kontrowersje. Gaz-System odpiera zarzuty