Flota Putina tkwi w portach, gaz tanieje. Tak działają sankcje

Co najmniej 65 tankowców rosyjskiej floty cieni utknęło na redach portów, m.in. u wybrzeży Chin, Rosji i Singapuru, po nałożeniu przez USA sankcji na rosyjski sektor energetyczny. Eksperci spodziewają się wzrostu liczby unieruchomionych jednostek.

Publikacja: 14.01.2025 16:08

Flota Putina tkwi w portach, gaz tanieje. Tak działają sankcje

Foto: Bloomberg

Jak informuje agencja Reutera, powołując się na dane MarineTraffic, pięć tankowców zakotwiczyło w pobliżu Chin, siedem zakotwiczono w pobliżu Singapuru, a reszta krąży bez celu na Morzu Bałtyckim i Dalekim Wschodzie. Agencja Reuters, powołując się na analityków, informuje, że łącznie około 10 proc. całej światowej floty tankowców zostało objętych nowymi amerykańskimi ograniczeniami.

10 stycznia Departament Skarbu USA ogłosił sankcje przeciwko rosyjskim spółkom Gazprom Nieft, Surgutnieftiegaz i ich spółkom zależnym. Ograniczenia objęły również 185 statków, w tym tankowców, lodołamaczy, statków dostawczych i gazowców LNG, które Waszyngton uznaje za „flotę cieni” Putina przeznaczoną do transportu rosyjskiego paliwa po cenie wyższej niż nałożony przez Zachód limit 60 dol. za baryłkę. Na liście sankcji znalazły się rosyjskie firmy AlfaStrachowanie i Ingosstrach, które ubezpieczają rosyjski transport morski. Biały Dom oświadczył, że obecne sankcje są najpoważniejszymi, jakie kiedykolwiek nałożono na rosyjski sektor energetyczny.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Gaz
Unia Europejska nie potrzebuje gazu z Rosji. Skąd będziemy go importować?
Gaz
Więcej gazu na Ukrainę trafi przez Polskę
Gaz
Eksport amerykańskiego LNG podwoił się. Polska wśród największych nabywców
Gaz
Rosyjski hub gazowy w Turcji został pogrzebany. Wielka porażka Gazpromu
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Gaz
Rosjanie zapłacą za upadek Gazpromu