Austriacki koncern OMV, do którego należy pakiet kontrolny operatora rumuńskiego podmorskiego złoża Neptun Deep, podpisał swoją pierwszą umowę na eksport gazu – informuje agencja Reutera, powołując się na trzy osoby zaznajomione z umową. Kupującym jest niemiecki Uniper, który w ciągu pięciu lat zakupi 15 TWh (1,7 mld m³) gazu. Wielkość ta odpowiada 1,5% niemieckiego importu gazu w 2024 roku.
Czytaj więcej
Od napaści Putna na Ukrainę europejski rynek gazu zmienił się nie do poznania. Gazprom spadł do roli trzeciorzędnego gracza. Zużycie gazu w Unii zmniejszyło się bez uszczerbku dla odbiorców. Rosyjski gaz traci ostatni gazociąg do Unii. Ukraina zamienia się w hub LNG dla Europy Wschodniej i Północnej.
Ile gazu ma Rumunia pod dnem morza?
Dostawy gazu ze złoża Neptun Deep na rumuńskim szelfie na Morzu Czarnym mają rozpocząć się w 2027 roku. Zasoby wydobywalne szacowane są tam na 100 mld m³ (w momencie odkrycia w 2012 roku oceniano je na poziomie 42–84 mld m³). Czyni to rumuńskie złoże jednym z największych na terenie Wspólnoty. Po rozpoczęciu wydobycia Rumunia stanie się największym w Unii Europejskiej producentem gazu i po raz pierwszy eksporterem netto gazu.
Szacuje się, że w szczytowym okresie wydobycie z Neptun Deep wyniesie około 8 mld m³ rocznie przez 10 lat. W efekcie wydobycie gazu w Rumunii niemal się podwoi. I na tym nie koniec – gazowe koncerny dostrzegają znaczny potencjał nowych odkryć w rumuńskim sektorze Morza Czarnego. Jego zasoby szacuje się na 200 mld m³ – zauważa Reuters.
Czytaj więcej
Groźba odcięcia przez Słowaków dostaw prądu na wschód to realny scenariusz. Żeby ich zastąpić, Polska potrzebowałaby pomocy Węgrów i Rumunów.