Katar uderza w rosyjski biznes gazowy. Inwestuje w gigantyczne złoże

Katarski koncern zainwestuje w podmorskie złoże Kaszagan na Morzu Kaspijskim. Zalega w nim bilion metrów sześciennych gazu. Katarczycy zbudują dwa zakłady przetwórstwa surowca. To bezpośrednie uderzenie w rosyjskie interesy w regionie.

Publikacja: 25.11.2024 20:18

Katar uderza w rosyjski biznes gazowy. Inwestuje w gigantyczne złoże

Foto: Bloomberg

Katarski UCC UCC Holding, spółka zależna Qatar Power International Holding, otrzymała pakiet kontrolny obejmujący 75 proc. udziałów w projekcie budowy zakładu przetwarzania gazu na gigantycznym złożu Kaszagan w Kazachstanie – podała w poniedziałek kazachstańska państwowa spółka QazaqGaz.

Podpisana umowa na Kaszgan, pierwszy zakład za dwa lata

Agencja Reutera przypomina, że QazaqGaz i UCC Holding podpisały w lutym 2024 roku umowę na budowę dwóch zakładów przetwórstwa gazu o przepustowości 1 mld metrów sześciennych i 2,5 mld metrów sześciennych rocznie. Jest to inwestycja na poziomie około 3,0-3,5 mld dolarów. Zaangażowanie Katarczyków umożliwi uruchomienie produkcji gazu. Operatorem budowy zakładów przetwarzania gazu jest spółka GPC Investment, należąca do UCC Holding.

Czytaj więcej

Stanął jedyny w Rosji zakład montujący urządzenia do produkcji LNG

„Transakcja zakupu UCC Holding 75 proc. udziałów w zakładach przetwórstwa gazu została już sfinalizowana, proces transakcyjny się rozpoczął” – podała państwowa spółka w komunikacie prasowym.

Uruchomienie pierwszego zakładu planowane jest na 2026 rok. Uczestnicy projektu rozważają możliwości przyspieszenia projektu budowy zakładu przetwarzania gazu – zauważyła spółka.

Nie bez powodu Katarczycy nie interesują się ropą, ale gazem Kaszaganu. Ich pieniądze pozwolą na budowę nowoczesnych zakładów przetwórczych, prawdopodobnie także terminali LNG i gazociągów. Ich zaangażowanie stanowi bezpośrednie zagrożenie dla interesów Rosji. Gazprom utraciłby Azję Centralną, a może nawet to, co obecnie sprzedaje do Chin. Możliwa stałaby się także dostawa gazu z Kaszganu na rynek Unii.

Czym jest Kaszagan

Kaszagan oto gigantyczne podmorskie złoże naftowo-gazowe w Kazachstanie, położone 80 km od miasta Atyrau, w północnej części Morza Kaspijskiego. Złoże zostało odkryte 30 czerwca 2000 roku. Jest to jedno z największych złóż na świecie odkrytych w ciągu ostatnich 40 lat. Udowodnione zasoby ropy wynoszą od 1,5 mln ton do 10,5 mln ton w zależności od lokalizacji. Zasoby gazu ocenione zostały na ponad 1 bln metrów sześciennych.
Zagospodarowaniem złoża zajmuje się międzynarodowa spółka joint venture North Caspian Operating Company (NCOC). Jej udziałowcami są: AgipCaspian Sea B.V. (16,807 proc.) (operator), KMG Kaszagan B.V. (16,877 proc.), francuski Total EP Kazakhstan (16,807 proc.), amerykański ExxonMobil Kazakhstan Inc. (16,807 proc.), brytyjsko-niderlandzki Shell Kazakhstan Development B.V. (16,807 proc.), chinski CNPC — 8,333 proc., japoński Inpex — 7,563 proc.
Produkcja przemysłowa - wydobycie ropy, rozpoczęła się we wrześniu 2013 roku. Złoże zagospodarowane jest za pomocą sztucznych wysp. Eksploatacja odbywa się w trudnych warunkach: strefa szelfowa, niekorzystna kombinacja warunków płytkiej wody i zlodzenia utrzymująca się do 5 miesięcy w roku. Do tego jest to strefa ekologiczna, ropa i gaz znajdują się na bardzo dużej głębokości (do 4800 m), wysokie ciśnienie złożowe (80 MPa), wysoka zawartość siarkowodoru (do 19 proc.).
W kontekście gwałtownego spadku światowych cen ropy w latach 2014-2015, projekt stracił na atrakcyjności inwestycyjnej. Ropa i gaz zalega w pokładach perskich, karbońskich i dewońskich złoża Kaszgan. Złoże charakteryzuje się budową rafową, gdy pod kopułą solną znajdują się węglowodory (wysokość kopuły solnej wynosi 1,5-2 km). Złoże odkryto w roku obchodów 150. rocznicy urodzin XIX-wiecznego poety i pieśniarza Kaszagana Kurżymanuły. Podobnie jak wiele tureckich imion słowo kaszagan ma i w języku kazachskim tłumaczenie i oznacza cechę charakteru - „narowisty, nieuchwytny”.

Gaz
Turcja odkryła nowe złoże gazu ziemnego na Morzu Czarnym
Gaz
Friedrich Merz wyklucza uruchomienie Nord Stream 2. Nie pracuje „i to się nie zmieni"
Gaz
Czy amerykański miliarder wspiera Gazprom? Utajnione rozmowy w Bułgarii
Gaz
Niemoralna propozycja Kremla dla Białego Domu. Chodzi o gaz w Unii
Gaz
Wybór tureckiej firmy do gazoportu budzi kontrowersje. Gaz-System odpiera zarzuty