Stanął jedyny w Rosji zakład montujący urządzenia do produkcji LNG

W wyniku sankcji USA ustały prace w centrum budowy wielkotonażowych morskich konstrukcji Novateku w Biełokamionce – jedynym w Rosji zakładzie produkcji modułów dla instalacji LNG. Miał on zapewnić Rosji pozycję światowego lidera w eksporcie LNG.

Publikacja: 22.11.2024 13:33

Arctic LNG 2

Arctic LNG 2

Foto: Novatek

Praca fabryki Novateku w Biełokamionce w obwodzie murmańskim, w której zmontowano pierwsze dwie linie produkcyjne dla instalacji zakładów Arctic LNG 2, najwyraźniej została wstrzymana – pisze agencja Bloomberg.

Światła zgasły w fabryce modułów do instalacji LNG w Białokamionce

Taki wniosek dały obserwacje satelitarne zebrane i przeanalizowane przez Grupę Obserwacyjną Ziemi w Instytucie Polityki Publicznej Payne w Kolorado. Wynika z nich, że na koniec października i w pierwszych dniach listopada natężenie oświetlenia nocnego w zakładzie w Biełokamionce było najniższe od lat 2018-2019, kiedy zaczęto zbierać dane – i było bliskie zera.

Projekt budowy zakładów, w których powstawałyby konstrukcje do rosyjskich skraplarni gazu powstał w 2015 r. W szczytowym momencie pracowało na budowie 19 tys. osób, a do inwestycji zatrudniono ponad 100 firm z 28 regionów Rosji.

Zgodnie z planem Arctic LNG 2 ma produkować 19,8 mln ton LNG rocznie; każda z trzech planowanych linii produkcyjnych powinna wyprodukować 6,6 mln ton. Uruchomienie projektu było ważną częścią planu Kremla, aby do 2030 roku ponad trzykrotnie zwiększyć roczną produkcję LNG w Rosji do 100 mln ton. Arctic LNG 2 miał zapewnić około jedną piątą tej produkcji.

Czytaj więcej

Stanęły największe zakłady LNG Rosji. Nie ma chętnych na produkowany tam gaz

Arctic LNG 2 nie pracuje

Pierwsza linia produkcyjna została oddana do użytku pod koniec 2023 r., a rozpoczęcie eksportu gazu planowano na pierwszy kwartał 2024 r. Jednak do dziś, pomimo oferowanej 40-procentowej zniżki cenowej, do klientów nie dotarła ani jedna partia LNG z zakładów Novateku.

Druga linia, zmontowana w Biełokamionce z 14 modułów, została dostarczona w sierpniu 2024 roku. Podobnie jak pierwsza, jego długość wynosi około 330 metrów, szerokość – około 150 metrów, a waga – 640 tysięcy ton. Transport linii sześcioma statkami pomocniczymi trwał 21-22 dni.

Wszystkie te tytaniczne wysiłki okazały się daremne. Druga linia w ogóle nie została uruchomiona, pierwsza zaprzestała skraplania gazu w październiku, a cały projekt wstrzymał nawet produkcję w listopadzie.

Zdecydowano o przesunięciu budowy trzeciego i przesunięciu terminu jego oddania do użytku z 2026 r. na 2028 r. W Biełokamionce pozostały rozpoczęte konstrukcje – zauważa Bloomberg, powołując się na dane satelitarne.

Gaz skroplony wciąż jest w Rosji produkowany w zakładach Jamał LNG Novateku i zakładach Gazpromu na Sachalinie.

Praca fabryki Novateku w Biełokamionce w obwodzie murmańskim, w której zmontowano pierwsze dwie linie produkcyjne dla instalacji zakładów Arctic LNG 2, najwyraźniej została wstrzymana – pisze agencja Bloomberg.

Światła zgasły w fabryce modułów do instalacji LNG w Białokamionce

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gaz
Biznesmen z USA chce kupić Nord Stream 2. Wcześniej mieszkał i zarabiał w Rosji
Gaz
Firmy obawiają się, że nadal będziemy mieli do czynienia z wysokimi cenami gazu
Gaz
Francja zakupiła rekordowo dużo rosyjskiego LNG. Nie tylko dla siebie
Gaz
Gazprom z dnia na dzień odcina gaz Austrii. Wiedeń jest na to gotowy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Gaz
Gazprom przegrał w arbitrażu i musi zapłacić wysoką karę