Norwegia nacjonalizuje gazociągi, w tym Orlenu

To nacjonalizacja, ale wolnorynkowa. Rząd Norwegii porozumiał się z siedmioma prywatnymi właścicielami gazociągów, w tym z Orlenem, w sprawie przekazania państwu większości rozległej sieci magistrali eksportowych począwszy od 2024 r. Zapłaci za nie równowartość 1,6 mld dol.

Publikacja: 12.11.2024 16:56

Norwegia nacjonalizuje gazociągi, w tym Orlenu

Foto: Adobe Stock

Ogłosił to dzisiaj (12 listopada) norweski resort energii. Rząd zgodził się zapłacić siedmiu właścicielom 18,1 miliarda NOK (1,64 miliarda dolarów) za ich aktywa. Reuters przypomina, że Oslo w 2023 r. poinformowało o planach nacjonalizacji znacznej części swojej sieci gazociągów, w tym ogromnego zakładu przetwórczego i innej infrastruktury, po wygaśnięciu szeregu obecnych kontraktów w 2028 r. i rozpoczęło negocjacje warunków z ich właścicielami.

Czytaj więcej

Orlen zwiększył przesył gazu z własnych złóż poprzez Baltic Pipe

Wolnorynkowa nacjonalizacja gazociągów w Norwegii

W wyniku udanych negocjacji norweskie ministerstwo energii ustaliło warunki nabycia udziałów we wspólnych przedsięwzięciach z firmami Shell, CapeOmega, ConocoPhilipps, Equinor, Hav Energy, Orlen i Silex. Władze nie podały na razie szczegółów o jakie wspólne przedsięwzięcia chodzi.

Narodowy norweski koncern Equinor zachowa niewielki udział w rafinerii Nyhamn i rurociągu Polarled.

North Sea Infrastructure i M Vest Energy, które mają udziały w Nyhamn i Polarled, nie zgodziły się na sprzedaż i zachowają swoje udziały.

Norweski rząd w dalszym ciągu zamierza kupić te akcje - albo po wygaśnięciu obecnego kontraktu, albo wcześniej, jeśli osiągnięte zostanie porozumienie. 

Gaz
Gazowy absurd z Białego Domu. Kto na tym najwięcej straci?
Gaz
Gazprom po prośbie na Kremlu. Chce niższych podatków
Gaz
Rekordowo tani rosyjski gaz dla Chin. Zapłacą za to klienci z Europy
Gaz
Unia nie chce kupować LNG z Rosji. Umożliwi firmom zrywanie już zawartych kontraktów
Gaz
Chiny przestały kupować amerykański LNG. Na to czekał Kreml